Prof.Dr.Canan Karatay, artrit için bana, denizde en az 2 saat kalmamı önerdiğinde cildimizin aslında en büyük organımız olduğunu düşünmemiştim. Oysa deniz suyu; susuzluğumuzu gidermek hariç “fayda deposu”. İçme konusuna gelince…Başlı başına bir ilaç gibi. İçmek mi? Durun! Her denizin suyunu, bardaklarca değil.

Bir süredir “denesem mi” diye ulaşmaya çalıştığım bir ürün var: Quinton marka, mini cam tüplerde satılan izotonik veya hipertonik deniz suyu. Türkiye’de elbette yok. Fransa ve İngiltere’de doktorların reçete ettiğini ve çok sayıda olumlu yorum okudum. Olumsuz bir şeyler kurcaladım, bulamadım. Bu yazıyı yazmaktaki temel amacım önce size haber uçurmak; ama asıl, aranızda kullanan ve görüşlerini bildirmek isteyen varsa gerçek tecrübelerini dinlemek. Malumunuz, kim hangi araştırmayı neden yaptırıyor, artık muamma. Herkes duygusal! Sponsorlu/reklam amaçlı olabilir. Eklem ağrısı, İBS ve çocuklardaki egzama için çok yoruma denk geldim. www.vitamingiller.com‘da bu konuda kapsamlı bir yazı bulabilirsiniz.

Eskiden Fransa’da deniz suyu terapisi dispanserleri varmış. Bugünkü ürünler, RENE QUINTON ‘ın (1920) metodu ile yapılıyormuş. Bu konuda firmanin 1 saat 10 dk’lık bir sunumu var (Francisco Coll – Quinton Meerwasser Therapie). Ama nihayetinde firmanın ürününü anlatan bir yetkili O.

Firma diyor ki; 3 kritik konu var bu suyu elde ederken: 1.) Herhangi bir deniz suyu kullanılamaz, nereden temin edildiği (suyun toksik olduğu, ölü bölge olarak isimlendirilen yerler var). 2.) Nasıl sterilize edildiği (ısıtmamak kritik).
3.) İzotonik hale getirilmesi, yani kanla aynı konsantrasyona sahip olması önemli. Deniz suyu aşırı tuzlu (hipertonik) çünkü, litre başına yaklaşık 33-35 gr tuz ihtiva ediyor. İzotonikte 9 gram/lt. vitamingiller.com’da, deniz suyu hk detaylı bir yazı bulabilirsiniz.

Bugünkü beslenme tarzımız veya modifiye gıdalarla, besinlerden gerekli mineralleri alabilmemiz güçleşti. Fakat okyanuslardaki besin zinciri var ve karadakine çok benzer. Balıklarla bu mineralleri alabilmemiz gerekirken onların da durumu (kirlilik, kimyasal yük) ortada. Deniz seçiminde fitoplankton konusunu detaylı anlatıyor, pas geçiyorum, özetle evde su ve tuzla yaptığımız “sole”ye benzetiyordum; ama pek öyle değilmiş.

Hastalıkların temelinde vitamin ve mineral eksiklikleri olduğu hep konuşuluyor. Çıkış noktası bu: 1 izotonik ampulde 78 element olduğu belirtiliyor.

Ya içince vücutta neler oluyor?
Hücre zarında, her farklı minerali içeri alacak iyonik kanallar var. 78 mineral, etkin şekilde hücre içine alınacak ve çekirdeğe ulaşacak deniyor. Hücre zarında, tüm mineraller için farklı reseptörler var. Nükleoporin denilen bir tür protein bunlar.

Charles Walters, Minerals for the Genetic Code isimli kitabında, genetik kodlamada 74 mineralin görev yaptığından söz ediyor. Saç, deri, tırnak, hormon, protein mi yapılacak? Gen aktivasyonuyla bu mümkün. Genin doğru okunması için çinko gerekli. Ve takip eden başka elementler…Bakır olmadan çinko kullanılamıyor; fakat bakırın eksik olması da fazlalığı da zarar. Dolayısıyla her ikisinin de dengede olması lazım. Demir, kobalt vs tüm mineraller birbiriyle bu şekilde bağlantılı çalışıyor. Vücutta doğru oranda olmaları lazım ki birbirlerini bloke etmeden kol kola iş görebilsinler.

İddia şu ki bir ampulle dahi “gen ifadesi” için gerekli elementlerin 78’inin alınması mümkün(müş). “Neden DNAniz kader değil” deniyor? Abur cubur, çevresel/elektromanyetik kirlilik, stresi yönetemeyişimiz, sıcaklık…Tümü, gen mutasyonunda etkili. Aynı gen, farklı zamanlarda farklı şekilde davranabiliyor. Amniyotik, yani bebeğin anne karnında saklı durduğu sıvı, deniz suyuyla aynı mineral konsantrasyonundaymış. 1921 senesinde hamilelik sürecinde veya doğum sonrası çocuklarının sağlığında (özellikle anatomik) sorun yaşayan 7 kadınla yürütülen çalışmalar var (Dr. Jean Jarricot). Sağlam bebekler dünyaya geliyor annelerin deniz suyu ile tedavi gördüğü gebeliklerinde. Yine sunumda vücudu tümüyle egzama kaplı çocukta 2 aylık kullanım sonucu durumun giderildiği örneklenmiş.

Akyuvar sayısını (!) ve tümör büyümesini denetleyen ajanları (tnf alfa gibi) artırdığı görülmüş. Referans sunumda var. Deri altından, oral veya rektal yoldan kullanılıyor.

İzotonik deniz suyunun iyi geldiği hastalık listesi epey geniş: YENİDOĞAN BAKIMI: kusma ve ishal, gelişim geriliği, beslenme yetersizliği vb. ÇOCUKLAR: Yetersiz beslenme, göz enfeksiyonu, kas kaybı, sinuzit.

Doğum sonrası depresyon, ağrılı menstrüasyon, menapoz, yanık/sedef/egzama/uçuk gibi cilt sorunları.

Kronik ağız burun kulak enfeksiyonları, bademcik iltihabı, bronşit; diş eti hastalıkları.//Mide bağırsak ülserleri, ishal, hemoroid, spastik kolit.//Böbrek taşı oluşumu, idrar kaçırma, tiroid sorunları, beslenme yetersizlikleri, depresyon. Yani YOK YOK.

En önemlisi de kanser ve otizm! Binlerce senedir kullanıldığı belirtilen “Thalasso” terapi, yöntem olarak farklı ama temelde deniz suyu şifası esas alındığından çok da bağımsız değil kanımca. Okyanus suyu ve yosun, algler, tuz, çamur gibi deniz ürünlerini ihtiva ediyor. Fransa ise bu ampullerle, bunu pratik şekilde adapte etmişe benziyor. Özetle bu deniz suyu içme konusu çok ilgimi çeker oldu.

Kaan şu an asla izin vermiyor gerçi sıkmamıza, ama her burun tıkanıklığında burnunu serum fizyolojikle (o da deniz suyu) temizlemek ve nebülizatör ile solumak (hele astım hastalarında) inanılmaz fark yaratıyor.

Diyeceksiniz ki Rene Quinton niye 60’ını görmeden vefat etmiş? İçseymiş ya mis gibi ampullerden? Allasen, gelmiştir şimdi akla. 😃 Savaşta yara aldığı söyleniyor. Yalan sahi, mukadderat. Bilemem cilt kanseri vb mi hakikaten savaş yarası mı. Ama etkileyici olan şu: hastalıkla mücadele değil vücudu gerekli elementlerle dogru dozda beslemekle ilgilenmiş. Quinton Bebeklerini araştırırsınız artık, köpeciklerde kan replasmanı konusunu da; zira pilim bitti.

Varsa bu konuda bilgisi/yorumu/deneyimi olan yazarsa beraber öğrenmiş oluruz. Türkiye’de, bilhassa içmeyi öneren doktorunuz varsa onu da bekleriz. Hangi durumlar için önerdi? Bekleriz.

İmdi. Sesim eko mu yapacak bakalım. Uzun okumayı severler yazabilir mi? İcat çıkardın yine Merih. 😃  #traceminerals

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz