Peşin söyleyeyim: Sarımsaklı yağ bir, “ilacı bırakın, ne varsa doğada var” paylaşımı değil. Sonra vay efendim Merih önerdi de ev ocak başı, bilemedin mezeci koktu; yetmedi ilacı da kenara koyuverdik, olmasın. Hele antibiyotik! “Doktorumuz 10 önerdi, iyileşince 5’te bıraktık” asla olmaz, antibiyotik direnciyle hepimizi yakarsınız, aman diyeyim. Zaten etimiz, toprağımız, suyumuz antibiyotik… “Doktorum 10 verdi, biz 15 içelim, garanti olsun” neyse, “10 verdi, hemen iyileştik, 5’te keselim” de o. Doktoru, antibiyotik yazması için lütfen darlamayınız. Yazmışsa ve doz belirtmişse de kafanıza göre yarıda bırakmayınız. Umarım netsinizdir.

Öksürüğün 1001 türüyle tanıştığımız ve evde “bilmediğiniz” neler yaptığımız şu dönemde, geçen senelerde denediğim onca şeyden farklı bir şey öğrendim. Hani ne yaparsanız yapın, akşam üzeri o sinüsler dolmaya başlar, yorgun argın yatarsınız da gün boyu belki sayılı kez gelen öksürük gece uykunun en tatlı yerinde nöbet halinde gelir, kalkar dolaşırsınız, taze zencefil çiğnersiniz, solüsyonla geniz temizlersiniz, üstelik boğazı ıhlamurla/karabaş otuyla yumuşatmışsınızdır…Ama gece uyutmaz da uyutmaz geceleri, o geriye akan hınzır.

Hele çocuksa öznemiz, daha zordur. Envai çeşit tarif ve baş ucuna koyulan soğan da “bana mısın” dememiştir. İşte bu noktadaydık. Tarif, pek sevdiğim @vitamingillerhq den hızır gibi yetişti.

Sarımsaklı Yağ

Ev sağlam koktu! Tüm komşular buluşup bir odada sarımsak yeseniz ve odaya dışarıdan bir masum gelse, ancak o kadar kokabilir; ama sonuç: Umulmadık! Bu tarife bir şans mutlaka verin. Yoksa boşuna yazmam, bilirsiniz.

Hangi durumda kullanıyoruz? ATEŞ. Evde kim ateşlense ilk iş sarımsaklı yağ yapıyoruz. Amaç ateşi düşürmek mi? Asla. Ama bünye, muazzam bir destekle bu sayede ayağa kalkarken ateş de kendiliğinden normale dönüyor. Annelerin deyişiyle “ertesi gün cin!” oluyor çocuk. Unutmayın: Merih doktor değil. Size tavsiye vermez, veremez. Ama tarif, doktor reçetelerine girdi. Instagram hesabımda 5 binden fazla kullanıcı deneyimi görürsünüz her yaştan, aydan…

ÖKSÜRÜK: Öksürükte etkisi de muazzam. Bebekler dışkıda, biraz daha büyükler avuç dolusu balgam kusarak temizliyor bronşları. Gece sürdüğünüzde bir süre sonra veya genellikle sabaha karşı aniden gelen öksürükle avuç dolusu balgam çıkarsa şaşırmasınlar. Kuru bünyelerde hiç balgam da çıkmayabilir. Ama her durumda etkisini bariz hisseder ve birbirinize bakar, şaşırır kalırsınız.

İnatçı vakalarda günde 2-3 kez gerekebilir. Biz hep gece yatarken yaptık. Her yaştan insana uygun. Bünyeye ve ihtiyaca göre, kiminde tek gün kiminde üst üste birkaç gün uygulamak gerekebiliyor. Bizim konu mankenimiz 4 yaşında iken tarifle tanıştı ve hassas ciğerleri sebebiyle 8 gece üst üste yapmam gerektiğini bilirim.

Gündüz olmaz mı? Elbette olur. “Gece+gündüz” de olur. Ama gece uykusunda tarif şahlanıyor. Hormonlar, 10 kaplan gücünde destek veriyor.

Sarımsaklı Yağ Tarif: Organik sarımsağı (5-6 diş) dövüp üzerini kapatacak kadar organik zeytinyağı ekleyin. Sarımsakların beklediği bu yağı, ayak tabanlarına sürüp kalınca bir çorapla yatırın. Öksürüğe derhal etkisini görmezseniz buradayım. O gece iyi ve deliksiz uyuyacak en azından. Ertesi gün kaldığı yerden devam edebilir. Gece uyusun da bakarız. (Çin sarımsağı ve riviera yağ ile deneyip “işe yaramadı” yazan çıkar mı şimdi? E olabilir, kısmet artık).

Önemli Notlar!

Asla ama asla ayağı strece, poşete sarıp sera etkisi yaratmayınız! Doğrudan ve sadece tek kat çorap giyilecek.

Sarımsakları iyice macun gibi eziniz. İmkân varsa soğuk sıkım çörekotu yağı da ekleyiniz. Şart değil ama eklenirse etkisi artar.

Bazı ayaklarda, bilhassa iri kalan parçalar hafif tahrişe yol açabilir. O sebeple sarımsak temas etmeden sadece üstten aldığınız yağı da sürseniz etkili. İster acil durumda 10 dk bekletip sürün ister gündüzden tarifi hazırlayıp gece sadece yağı sürün. Yine işe yarıyor.
Peki sadece yağı değil de sarımsaklarla birlikte macun gibi tümünü sürsek? Şahane oluyor. Ama bazı ciltleri tahriş edebiliyor diye, sarımsağı değdirmeden sadece yağı sürüyoruz.

Yineliyorum: Gece mışıl mışıl, çok derin uyutur. Sabah balgam attırmak için yoğun öksürükle uyandırabilir. Bazen de kusarak veya dışkıda balgam attırır. Şaşırmayınız.

Nasıl saklıyoruz? Kapaklı cam kapta, buzdolabında. Evde yaptığım yağ aylarca dayandı, bavula girdi, mesafeler gitti geldi, 7 ay sonra hala iş görüyordu. Dışarıda kalırsa hemen küfleniyor.

Bundan sonra baş ucu tarifimdir. Esen kalın.

Not: Evde yapamam yerim dar, malzemem yok diyen varsa; bu formülü artık Ataağaç, organik zeytinyağı ile yapıyor sipariş üzerine hazırlayıp taze gönderiyor. Gelirin tümü bağışlanarak dekontu her ay Instagram’da paylaşılıyor.

Müracaat: @ataagac DM ve Whatsapp: Telefon: + 90 543  820 11 86
www.ataagac.com

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here