sodium.
potassium.
calcium.
bicarbonate.
magnesium.
chloride.
phosphate.

Yeni başlayanlar için kimya ve biyoloji…Tıpkı çocuğa anlatır gibi: Eridiğinde/suda çözündüğünde elektriği ileten maddelere “elektrolit” deniyor. İyonlaşma vb geçelim.

Vücudumuzda sinirsel iletim bir nevi elektrik akışı ile sağlanıyor. Bu akışı elektrolitler sağlıyor. Mineraller neden önemli deniyor? Çünkü minerallerin çoğunluğu, vücutta elektrolit olarak kullanılıyor. Nedir bunlar? Sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfat, bikarbonat, sülfat. Tansiyonu normal seviyede tutan ve kas ve sinir fonksiyonlarını destekleyen hep bu bıcırıklar. Örneğin geceleri bacak krampları ve kas ağrısı yaşayanlara “magnezyuma baktırın” denilmesi bundan.

Terlediğimizde, elektrolitler ter yoluyla vücuttan dışarı atılır. Bu sebeple yoğun antrenman yapan sporcuların özel içecekleri var, ama siz veya ben her dakika içecek olursa tadımız kaçar! Ayrıca içeriklerine iyi bakmak lazım, zira çoğu şeker deposu.

Otizmli çocukların beslenme ve detoks protokolleri hk çalışmalarıyla bilinen Dr. Amy Derksen’ın bir tarifi bu. Aslında tarif “genç/taze hindistan cevizi” ile (young coconut) yapılıyor. Yurt dışından takip edenler bu konuda şanslı. Ama onu bulamadığım için marketten bildiğiniz hc aldım. 3 delikten ikisini delip suyu akıtabiliyorsunuz kolayca. Dikkat edin; ekşimiş çıkabiliyor, önce tadın mutlaka. Dünyanın bir ucundan geldiler ne olsa (ah o karbon ayak izi, çok ender alır oldum o yüzden; adil üretim konusu ise ayrı yara 😔).

1 bardak hindistan cevizi suyu

1 bardak su

Çay kaşığının 5te1’i kadar tuz

Çay kaşığının 5te1’i kadar karbonat (yenilebilir olanı)

Çok lezzetli. Biz birer mini fincan paylaştık. Aşırı terleyen miniğin ağız tadına hitap etse de aşırı şekerli olduğundan her gün içilecek türden değil. Zaten taze sıkılmış olsa bile NADİREN meyve suyu tüketiyoruz. Ama bu tarif, elektrolit bayrağını önde taşıyor ve arada değişiklik oluyor. Derseniz ki çılgınca spor yapıyor ve terliyorum, o zaman kim tutar sizi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz