Eski Değil Eskimeyen takipçilerim, yani IGdaşlarım bilirler. Gözümle gördüğüm, kendimde ve ailemde denediğim kadarıyla yazıyorum her konuda. Teoriye dair herkes her şeyi bulabiliyor artık; ben, damdan düşenin halini anlatıyorum. Gümüşsuyu da böyle.

2 seneden fazla oldu tanışalı. Önce eşim ve ben, kendimizde denedik. Daha sonra ise oğlumda, üst solunum yolu enfeksiyonunda denedik ilk kez. Oldukça inatçı bir öksürükte uygun dozda, kısa süreliğine içimlik. 3.5 yaşındaydı.

Şimdiki pratik kullanımlarımız şöyle: Burnum akıyor, boğazım tırmalanıyor, yutkunamıyorsam (ki bademciklerim yok), belli dozda içimlik. Boğaza sprey, aralarda gargara, burun da tıkanmışsa buruna sprey.

84 yaşındaki anneannemde de denedik. En basit ilaç bile, kullandığı özel kan sulandırıcı vb rutin kalp ilaçlarıyla etkileşime geçip anneannemin gastrointestinal sistemini allak bullak ediyor. Ya ishal oluyor ya istifra ediyor ve safra sorunları depreşiyor. Geçtiğimiz sene zatürre geçmişi var, 21 antibiyotik iğne ile kendine gelebildi ama ne yese dokuyor. Vitamin desteği bile fena yapıyor, kullanamıyoruz. Şimdi hafif kırıklık görürsem bir yudum gümüş solüsyonu veriyorum. Sıtma hali düzenlene dek kısa süre.

Oğlumda ise çok sık yaşadığı burun tıkanıklığına karşı burun spreyi olarak uyguluyorum. Bir minik boş şişe satın aldım, solüsyondan ona ayırdım ve burnuna pıst. Cam, kehribar sprey şişesi olsa daha iyi; ama ben plastik bulabilmiştim, minik bir şişe zaten, sık sık tazeliyorum.

Bilhassa yazın sıcak ve nem yüzümü etkiliyor, yüzüme saçıma sprey yapıyorum arada. Saçlı derideki egzama için vaktiyle su gibi kullandığım kortizonlu sprey kadar “anında etkili” değil ama serinletiyor.

Oğlum ne zaman düşse çarpsa, bir yeri sıyrılsa hemen sprey olarak yapıyoruz. Www.vitamingiller.com’ da okuduğum, bir homeopat önerisi olan Aloeveralı gümüş ise aklımda. Eve Aloevera bitkisi alma niyetim var, saf jelini bulmak güç.

Göz enfeksiyonunda birden fazla kişide denedik. Anneannem alıştı kullanmaya, nerede gümüş diyor artık; ara ara kızaran ve kaşınan gözlerine sprey olarak kullanıyor. Bir de aşırı kuruyan ve çatlayan ayak bileği ve üst kısımlarına sıkıyor. Kremdense gümüş solüsyonu tercih ediyor. Yine gözde, arpacık yeni çıkarken birden fazla kişide denedik, yok oldu gitti.

Eşim akşamları işten “boğazım yanıyor, kırıklık var üzerimde” diye geldiğinde, ilk iş gargara yapıyor. Alışkanlık edindiğine göre memnun halinden. Bazen de yatmadan evvel yapıyor, hem bir kısmı o esnada dil altı emiliyor hem dezenfektan niyetine. Boğazına sprey de yapıyor.

En ilginci zona deneyimimiz oldu. Oğlum 2 sene evvel, baharda, ciddi bir sorunla hastanede yattı. Kawasaki sendromu. Çok üzüntülü bir dönemdi. Çıkıştan kısa süre sonra önce annem ve tam 1 hafta sonra teyzem zona geçirdi. Zona enteresan bir hastalık, onlarca türü var, tedavisi de türüne ve kişiye göre değişiyor. Antibiyotik dahi gerektiren türleri var. Annemdeki ve teyzemdeki, birbirine şaşırtıcı derecede benzeyen, gövdenin yan tarafında, böbreklere doğru avuç içi büyüklüğüne bir yara gibiydi. Yara da değil de sanki onlarca bül, yani su toplamış kızarıklık belirivermişti. Gümüş solüsyonu spreyledik, yoğun kaşıntı ve batma şeklindeydi şikayetleri. Birkaç gün içerisinde sönüp gitti. Amacım sadece kaşıntılarını biraz ferahlatmaktı, sönmesi sürpriz oldu.

Şimdiiii. Bu anlattıklarım, kendi araştırmalarım ve şahit olduğum diğer deneyimler sonucu seçtiğim yol. Ne “ilacı bırakın” diyor bu deneyim size ne “doktorunuza danışmadan kafanıza göre alın, kullanın, için veya damlatın” diyor. Doz ve yurt içi marka yazmadım o sebeple. Ama bazen bilmediğimiz bir yol, aklımıza gelmedik bir alternatif çok şeye vesile olabilir. Hiç değilse can kulağı ile dinlemek lazım. Bazen de tek kaş havada… Yeter ki kulak verelim.

Ve olumlu veya olumsuz deneyimleri paylaşmayı önemsiyorum; çünkü dünyayı yönetenler tarafından yeterince kafamız karıştırılıyor. Sponsorlu araştırma sonuçları veya “pek itibarlı” küresel kurumların neyi önerip neyi kötülediği, galiba artık beni pek ilgilendirmiyor. El yordamı veya değil. Bünyemi dinlemeye ve “maddi kazanç güdüsüyle konuşmayanların dost meclislerinde” öğrendiğim bir şey varsa önce ve mutlaka araştırıp aklıma yatarsa uygulamaya dair bir yol tutturmuşum. Örnek almayın. İbret almayın. Ötekileştirmeyin veya katıksız güvenmeyin. Ben de yanılabilirim. Araştırın. Bir değil birden fazla kaynaktan. Doktorunuza danışın.

Ben doktoruna danıştım oğlum için ve çok takdir ettiğim bir yanıt aldım: “Evet okuyorum, örneklerini biliyorum ama deneyimim yok gümüş kullanımı hk. Bu sebeple ben kullanıma teşvik edemem” dedi doktoru. işte bu yanıta şapka çıkarırım. Ne Amerikalı çağdaşlarının (örneğin) homeopatiyi “şarlatanlık” olarak nitelemesi gibi kestirip attı ne Avrupalı çağdaşları gibi göklere çıkardı. “Okudum, izliyorum ama deneyimim yok.” Budur. Bilgiç değil ama bilge olmak böyle bir şey galiba? Bitti. 🙋 Esen kalın.

“Gümüşü eczanelerde bulabilirsiniz. Her ürünün niteliği ve dozu farklıdır. Birkaç örnek ise şu bağlantıya ben ekliyorum. Tıklayarak görebilirsiniz: https://app.hps.im/d7ct/655c8ee6 #reklam”

Dr Teoman Karadağ gümüşü anlatıyor.

Gümüş hakkında gelmiş geçmiş en kapsamlı yazı ise burada:
GÜMÜŞÜN DEĞERLİ YALNIZLIĞI – “AĞIR AĞABEYLER” ARASINDA BİR ‘SOY METAL’?

11 YORUMLAR

 1. Merih hanım merhaba;
  Sarımsaklı yağ ve gümüş suyu mıcizesi için ne kadar teşekkür etsem azdır. 5 buçuk yaş oğlum boğaz enfeksiyonu olur ve antibiyotik olmadan asla iyileşemez bir hafta mahvolurdu. Geçen hafta yine aynı durumu yaşadık ve hemen yağ ve gümüş suyuna başladım. Bir defa bile ateş düşürücü vermedim ki ilaç vermeyi havale geçmişi olsada sevmem. 2 günde mucize gibi tamamen iyileşti. Ben bunlara ek ateş çok yükseldiğinde göğsüne udi hindi yağı sürüyorum 15 dk da ateş düşüyor.
  Bu hafta kedim hasta oldu gözleri çapaklı sürekli akıyordu sesi kısılmıştı. Sabah akşam gümüş suyu içirdim gözlerini onunla sildim. 24 saatte hiçbirşeyi kalmadı.
  İyi ki yollarımız kesişti 💕

 2. Yaklasik 6 aydan fazla bir sure gecmeyen, geniz akintisi ve oksurukten gumus suyu sayesinde kurtuldum. Sovereign markayi gunde 3 kez burundan uyguladim. 1 hafta sonra oksurugum onemli olcude azalmis, 3 haftada tamamen gecmisti. Merih’e bizi gumus suyu ile tanistirdigi icin mutesekkirim. 🌸

 3. Merhaba
  Gümüşsuyu hakkında çok yeni yasadigim muazzam bir deneyimi paylaşmak isterim. Mayıs ayının başında kızartma yaparken gözümün içine yağ sıçradı,o anda sadece su ile yıkama yaptım ve açıkçası çok da önemsemedim. Ancak akşamına korkunç bir ağrı, batma ve yanma yaşayınca sabah yapılan muayenede korneayi tam merkezden yaktigim ve kalıcı hasar oluşabileceğini öğrendim. İşin açıkçası verilen ilaçları düzenli kullanamadım ama saat basi gümüş suyu ile gözümün içine spreyleme yaptım. Her saat sadece 1 fıs. 3. Spreyden sonra yanma,batma,acı neredeyse yok olmuştu ancak görme kaybı devam ediyordu. Doktorum 10 gün sonra kontrol önermişti ancak gümüşü bile 10 gün kullanamadim. Toplasanız ilk günü düzenli, diğerleri düzensiz aklıma geldikçe uyguladigim 4 günlük gümüş spreyleme ile geçirdim sureci. Yapılan kontrolde korneada hiçbir hasar kalmadığı görüldü. Ve görüşüm de eskisi gibi. Sizin de dediğiniz gibi Merih Hanım, tavsiye vermem, veremem bu benim özgür irademle deneyimledigim bir durum. Sadece gözün içine direk sıkılabildigini paylaşmak istedim. Gumus benim hayatımın her noktasında var, aktif olarak kullanıyorum. Gerek içerek, gerek burun spreyi olarak, gerek nebulizatorde inhalasyon yoluyla, soğuk buhar makinesi içinde oda iyonizeri olarak aklımıza gelebilecek her türlü yontemi uyguluyorum. Ve iyi ki gümüş var, iyiki siz varsınız💜 Yolumu,hayatımı aydinlatmaya vesile oldunuz. Karşıma çıkarana şükürler olsun. Işığınız hiç kaybolmasın 💫

 4. Merih in gözündeki taze arpacıkı gümüşsuyu ile tedavi ettiğini instagramda okur okumaz, o cesaretle gözümde 1 yıldır duran taşlaşmış arpacık ve yanına da tazeck çıkmış 2. iltihaplı arpacıka kolloidal gümüş sprey fısfısladım. Sadece günde 2 kez yaptım, 2 gün sonra arpacıktan eser kalmadı. Hayretler içinde kaldım. Nasıl bu kadar etkili olabildi. Oluyormuş demek..

 5. Merhaba Merih hanım. Ben gümüşün bi kullanım şeklini daha keşfettim deneyimimi buraya yazayim herkes istifade etsin istedim. Benim kızımın sivrisinek ısırığına alerjisi var. Isırılınca inanılmaz büyük kızarıklıklar ve yumru şeklinde semsert şişlikler oluşuyor vücudunda. Gece uykusundan acıyor diye uyandığını bilirim sonrasi hastane kortizon ve antihistaminik igne olurdu hep krem ve haplar fayda vermiyor çünkü. Bu sene bi yol buldum gümüşsuyunu bir sargı bezine bolca döküp ısırılıp şişen yerine bantlıyorum yine antihistaminik şurubunu veriyorum mecburen ve sonuç mükemmel. Çaresiz kalmış tüm annelere çıkış yolu olsun inşaallah

 6. köye geldım annemlere… aksam baslayan bir bogaz agrısı yutkunamama.. şişlik.. yapmadığım sey kalmadı yutkunamıyorum adacayı sirkeli su vs geçmedi. cantamdan eksık etmediğim gumus suyu geldı gece gece aklıma uc fıs… 15 dkaıka gecti aradan agrı gecti ben sokkkk 🙄🤩🙏tesekkurler Merihhhhh💖

 7. Gümüş suyunun başka bir faydasını da ben paylaymış olayım. Hemoroid ağrısının ve kanamasının arttığı durumlarda gün içinde dört beş defa fıs fıs yapıyorum. Her seferinde ağrıyan bölgenin üzerine üç dört defa sıkıyorum. Ağrıyı iki saat içinde geçiriyor. Kanama ve şişkinlik de ertesi gün geçmiş oluyor.

 8. Oğlum 11 aylıkken biberonu devirmesiyle kaynar su koluna döküldü ve ciddi bir yanık oldu. Kartal yanık hastanesinde koluna gümüş sarmaları ile daha önce de sıklıkla duyduğum gümüş suyu gündemimize geldi. Gümüş sargı sonrası kolu çok hızlı iyileşmesinin yanı sıra az bir iz kalmıştı. Gümüş suyu ve kantaron yağını paralel kullandık ve hiçbir iz olmadan yanık tedavimizi tamamladık. Ayrıca otit /kulak iltihabında da kulağa damlatarak kullandık ve güzel sonuçlar aldık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz