Dostlar; bilirsiniz ki tek tuşla ulaşabileceğiniz bilgileri bir tur da burada yazmak âdetim değildir. İçerik oluşturma derdim de yok vaadim de. Buraya yazma (post) konusunda en minimalist hesaplardan biriyim, ender yazarım; zira isterim ki araştırmanız için bir ışık yaksın, bir itici güç olsun, hepsi bu. Araştıracaklar buyursun: Cupping therapy/Hijama/medicinal bleeding.

Hal böyleyken “hacamat nasıl bir detoks aracıdır, vücutta aklınıza gelmeyecek hangi şikayetlerde/noktalarda (akupunktur) kullanılabilir, Batı toplumlarında bile artık ne derece yaygındır, çocuklarda hangi durumlarda etkilidir, bağışıklığı nasıl kanatlandırır” siz araştırabilirsiniz.

Dileyen BBC okusun; derli toplu detaylı haber bile yapmışlar, kraliyet hacamatçılarını (haccame?) hiç saymıyorum. Kate Middleton yaptırınca “prenses” ben yaptırınca cahil… Önce şuraya bir destur (!) bırakalım. Bir de prestij meselesi olmuş kiii sormayın. Mahalle/Sosyal Medya baskısı ile kişi; can ciğer foto çektirdiği “selfie dostlarına” bile itiraf etmekten çekinir olmuş.

Bana, Nişantaşı’nda otel konforunda bir klinikte ozon terapi uygulansa beğenirsiniz. Ama bu hacamat. Kadim bilgi nedir, oradan araştırmakla başlasın vaktiyle benim dudak büktüğüm gibi bükenler. Elbette uygulama zamanına, uygulanış şekline, niyetine ve diyetine varıncaya dek incelikleri var. Ne kadar uyulabilirse o kadar değerli. Ayın hareketleri mühim.

Şimdi buraya pubmed linki mi bırakayım? “Bozacının şahidi şıracı” diyebileceğiniz türden envai çeşit makale var orada malumunuz. Her zaman itibar etmeyiniz. “Meyve Suyu ultra yararlıdır” diyen makalenin, hangi meyve suyu şirketi tarafından kimlere yaptırıldığını, ne denli duygusal olduğunu hatırlayın. Yazmıştım bir zamanlar.

Peki neden bu yazıyı hazırladım? Deneyimleri ilk ağızdan duyalım diye. Bunu “sülük” için yaptık, onlarca hastalık hk “yüzlerce” yorum geldi. Herkes birbirinden öğrendi. Olumsuz olanları yine sabit hikâyelerde öne çıkaracağım. Lütfen yazın.

Ve lütfen, falanca teyzede/komşuda vb rastgele yerlerde yaptırmayın. İz kalanlara kesi değil alenen kesik atılmış olabilir. Uygulayıcıların, “fasya” nedir ruhları duymamış da olabilir. Kimlere yaptırmak riskli araştırın! Sağlık Bkn onaylı bir tedavi metodu olup uygulayan hekim ve klinikler var. Bir de tabii bu işe gönül vermiş çoook titiz arkadaşlar var. Bir ev atölyemizde tanıştığım Dide’ye de selam olsun. Yara bakım uzmanı bir hemşire.

Bilmemek değil öğrenmemek ayıp. Ama okumadan araştırmadan eleştirmek daha beter. “Ayak altına sürdüğün yağla ciğerinin iyileştiğine inanıyorsun da buna mı inanmıyorsun?” demek isterdim ama demeyeceğim. Kimseyi ikna etmek değil çünkü derdim. Özetle, buyursunlar. Yorumlar serbest.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here