Annemin TRT’den emekli olmasıyla konunun ilgisi yok. Konuşması hep tane tane ve vurguları doğrudur. Hatta beni, özellikle artikülasyon bakımından epey eleştirir; çünkü tıpkı babam gibi, biraz seri konuşurum. Belki iş tempom sebep. Kişisel merak sonucu aldığım diksiyon dersiyle farkındalığım arttı ve paylaştıklarım genellikle oradan notlar. Yoksa dil bilgisi, diksiyon ve kelime dağarcığı bakımından olmak istediğim yerde değilim. Ortalama ile ilgilenmiyorum.

Yazım hatası anketlerim, umduğumdan öte rağbet görüyor. Çok hoş mesajlar geliyor; bilhassa akademisyen veya tiyatro kökenli arkadaşların yorumlarını bazen hikâyeye alıyorum. İlk kez, ismini vermek istemeyen bir izleyici (laf sokmak için çakma hesap açmaya üşenmemiş), alnıma ”sana ne” yazmaya ihtiyacım olduğunu söyledi geçenlerde. Anonim yorumlar vız gelir.

Aynı tarihlerde, hekim ve editör bir takipçim ise; (DM) insanları yanlış yönlendirdiğimi, kendisi dahil etrafında kimsenin “değil”i “diil” diye okumadığını, İng./Frs./Almnca bilseydim Türkçenin yazıldığı gibi okunduğunu anlayacağımı, hocalarımı uyarmamı, bu yanlıştan dönmemi önerdi. Aleyna Tilki’nin diil dediğini de ekledi.

Tereciye tere satamayacağımı; hocalarımın, bugünün sayılı sunucu ve tiyatro oyuncularını yetiştirdiklerini belirttim. Ağız/lehçe vb bölgeye/yöreye göre farklılaşan unsurları değil diksiyonun esas aldığı İstanbul Türkçesini (Devlet Tiyatrosu Türkçesi olarak ifade eder değerli hocalarım) konuşuyoruz.

Şu ana dek hiç söz etmedim; çünkü başarısızlık (maymun iştah) örneği, neyini yazayım!? Japonca, Fransızca ve İtalyanca dersleri aldım uzun süre. İki lafın belini kıracak düzeyde bıraktım. Var biraz fikrim. Detay çok da yer yok.

Hep rica ediyorum; hatalarımı uyar’ın ki zenginleşeyim. Ama yazımı da -beni araştırmaya sevk etmeden önce- açık ve tarafsız olarak okuyun. Trttelaffuz.com ile kontrol edin; ama check etmeyin.

Hiçbir -de/-da ekini ayırmayıp her -ki ekini ayırdığımızı fark ettim. İstisnalar: SOMBAHÇEM!👉 Sanki/Oysaki/Mademki/Belki/Halbuki/Çünkü/Eğerki.👉Kalıplaşmış olup bitişik yazılır.

Bu kısaltmayı sizden öğrendim; üniversiteye hazırlanırken duymamıştım.🌞 Yazdı yazmadıya bakmayın, kelimelere meftûn olanları beklerim. 😃

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz