İshal veya şiddetli kusma gibi durumlarda vücut çok fazla sıvı kaybettiğinde, harika ve pratik bir destek! Kaynak: Kuzeydeki kraliçem, naturopat ve homeopat dostum, adı bende saklı; tüm teşekkürler O’na. Avrupa’da, acil hallerde serum vb için derhal hastaneye gidilmeyip ilk etapta ev çözümlerine eğilmek üzere destek veren bir halk sağlığı çağrı merkezi var. 112’den biraz farklı ve kapsamlı. Burada sağlık personelleri, yine sağlık personeli veya vatandaşlara, ilgili duruma özel ev reçeteleri iletiyor; yahut uygun bir bakım kliniğine yönlendiriyor. Bu tarif, çoğu evde bilinen bir acil çıkış reçetesi gibi orada. Orijinal metni de okudum. Bence tıpkı Sarımsaklı Yağ gibi hayatınıza muhakkak dahil edin, biz çok faydasını gördük.

Vätskeersättning esasen Sıvı Değişimi/Replasmanı demek; ben tarife Sıvı Takviyesi yahut Ev Yapımı Pratik Serum diyeceğim.

Tarifin, çocuklar dahil her yaştan insan için geçerli olduğu iletiliyor. Ancak 1 yaşın altındaki çocuklar için, özellikle anne sütü alanları bol bol emzirin diyorlar ilk etapta. “Emzirilen, anne sütü ikamesi veya ek gıda alan çocuklar ve sadece anne sütü yiyen çocuklar; ilk etapta küçük, yoğun anne sütü öğünleri almalıdır. Çocuk ayrıca çok fazla sıvı kaybederse sıvı takviyesi almalıdır.” notu düşülmüş. “Tip 1 diyabetiniz varsa sıvı replasmanı içmekte bir sakınca yoktur. Bu diyabetli çocuklar için de geçerlidir.” denilmiş. Siz doktorunuza danışırsınız acil bir durum kapıyı çalmadan evvel ve sonra ihtiyaç halinde kullanılmak üzere reçete durur alet çantanızda…

Kısa sürede çok fazla şeker içmek ishale veya daha fazla ishale neden olabilir. O sebeple küçük ama sık yudumlarla alıyoruz. Miniciklere 1 tatlı kaşığı veriliyor örneğin aynı sıklıkta.

Dehidrasyon, vücut aldığından daha fazla sıvı kaybettiğinde meydana gelir. Kendinizi iyi hissetmeniz için su ve tuzlar gereklidir, ancak susuz kaldığınızda vücuttan kaybolurlar. Yaşlı insanlar ve çocuklar yetişkinlere göre daha kolay susuz kalırlar. Çocuk ne kadar küçükse, dehidrasyona karşı o kadar hassastır.

Örneğin ishal veya şiddetli kusma gibi durumlarda vücut çok fazla sıvı kaybederse, sizin veya bir çocuğun sıvı takviyesi alması gerekebilir. Bu Sıvı Takviyesi (serum), özel bir tuz ve şeker solüsyonudur. Sıvı dengesini yeniden sağlamak için yetişkinlerin ve çocukların içebileceği en iyi şeydir. Çocuk almadan önce solüsyonu tadınız. Sadece tuzlu tadı hissetmelisiniz, tadı gözyaşı gibi olmalı.

Tarif:

1 litre su
6 silme tatlı kaşığı toz şeker (1 tatlı kş = 5 mililitre).
½ silme tatlı kaşığı tuz (½ tatlı kş = 2,5 mililitre)
Su, şeker ve tuzu karıştırın.
İçilmeden önce tüm şeker ve tuzun çözünmüş olması ve sıvı ikamenin şeffaf olması önemlidir.

Tam ölçü kabına göre verdim orijinal tarifi. Avrupa’da çay kaşığı, bizdeki tatlı kaşığı, onu dahi kıyasladım yaparken birebir ölçü kabıyla. İmkan varsa bu ölçü kaplarını kullanmak iyi olur. 🌿

İçecek, tadını sevmeyenler için, iki tatlı kaşığı konsantre meyve suyu veya meyve suyu ile tatlandırılabilir. Suyun kalitesinden emin değilseniz, örneğin yurt dışındaysanız, önce suyu kaynatınız. Daha sonra soğutulmuş suyu, şeker ve tuzla karıştırınız.

İşlenmemiş organik şeker bulmak zor olduğundan sofra şekeriyle olan tarifi verdim (Yurtdışında olanlar organic raw cane sugar veya rapadura sugar kullanabilirler).

Ayrıca aşağıda balla hazırlanan diğer versiyonu da bulabilirsiniz. Organik balla yapmak harika olur.

1 litre su
0,5 tatlı kaşığı tuz
4 tatlı kaşığı bal
1 yemek kaşığı limon suyu

Balın iyice eridiğine emin olmalıyız.

Peki tatilde bizim başımıza ne geldi?
Kaan (8) bir gece yarısı şiddetle kusmaya başladı. Ateş veya ishal hiç olmadı; fakat gün boyu 20 defa kustu diyebilirim. Hava aşırı sıcaktı ve buz gibi bir ayranı çok kısa sürede içtiğini gördüm birkaç saat öncesinde. Mideyi üşüttüğünü zannediyorum belirtilere göre. Sürekli yatıyor, halsiz, dizlerinin bağı çözülmüş gibi, sürekli su içmek istiyor; ancak içtiği suyu kusuyor.

Böyle hallerde, bulantı ve/ya kusma varsa ve eğer gece yarısı yakalanmamışsak; sabah ilk iş 1 damla (%2lik lügol) iyotlu su hazırlar içiririm ve yarım saat sonra ise aktif karbon kapsülünü yine küçük bir bardak suya kırar ve içiririm. Mükemmel temizler. Amaç ishali durdurmak veya kusmayı kesmek değil. Onlar mükemmel birer detoks yerine göre. Ama toksin süpürücü olarak aktif karbon ve zeolit şahane.

Yanımızda zeolit saşeler vardı. Hemen suya döküp onu hazırladım. Gün boyu aralarda zeolit de yudumladı; yine de kusma akşama dek sürdü. Akşama doğru otelde kaya/deniz/himayala tuzu bulamayınca dışarıdan temin ettik ve klasik sofra şekeri ile, yarım litre suyla yukarıdaki ilk tarifi yarı ölçü hazırladım. Yudumlamaya başladı. Önceleri her 5 dakikada bir yudum, gece boyu ise uyandıkça bir minik yudum bu karışımı tüketti. Kusma tamamen durdu; ertesi sabah sadece halsizlik sürüyordu ama enerjisini toparlamasına doğrudan katkı sağladığını görebildik.

Arada bir çimdik tuz dil altına verip emmesini de sağladık, yine bir dr arkadaşımın tavsiyesiyle. Kim bilir, bu tarifleri de unutmuşuzdur belki zamanla… Tıbbi tavsiye değil; ailem için öncelikli tercihimdir. Bundan sonra baş ucu tariflerimizde yerini almıştır.

3 YORUMLAR

  1. Merhaba, bu tarifin balla hazırlayıp sporda ara ara içtim. Aşırı terleme ve sıcaktan spor sonrası baş ağrısı çekiyordum. Bu tarifi içtiğim gün baş ağrısı yaşamadım. Tarif için çok teşekkürler

  2. Merhaba Merih Hanim. Öncelikle bu harika tatif için cok teşekkürler. Oğlunuz bir anda soğuk ayrani içtiği için sıkıntı yaşamış olabilir. Çocuklarım küçüklükten beri mide bulantısı ve kusma yasadiklarinda (eğer ishal yoksa) ev yoğurduyla yapılmış bir iki bardak ayran soğuk olmayacak şekilde içirdiğim zaman sikayetleri kisa surede geçmiştir. Paylaşmak istedim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz