İlk defa 3 sene evvel yazdım, ama ankete bir baktım ki bilmeyen çokmuş meğer bu müthiş metodu. Şimdi de videolu anlatım hazır.

Çiğ kerevizden, kakaolu pişmeyen puding yaptım da sarımsaklı tarifler kadar rağbet görmedi. Teessüfler Türkiye! Vaktiyle yüzüne bakmadığım sarımsak, artık mutfağımın en kıymetlisi. O hâlde üst solunum yolunu yine sarımsakla rahatlatalım da derine inmesin.

Kore dilinde Su kelimesi el, Jok kelimesi ise ayak demektir. Kısaca su-jok, el-ayak terapisi olarak adlandırılır. SU-JOK Terapi yöntemini ise Güney Koreli Profesör Park Jae Woo keşfetmiş. Hem batı hem de Çin tıbbını bilen ve yakından takip eden Park Jae Woo, organlara doğrudan karşılık gelen noktaların bilhassa el ve ayaklarımızda bulunduğunu, el ve ayaklara yapılan doğru bası/masaj ile organların çok kolay çalıştırılabildiğini fark etmiş. Bu durumda el ve ayaklarımız, bizim bedenimizin birer uzaktan kumandası gibi düşünülebilir. Kısa yol tuşları.

Grip veya nezle başlangıcı… Hani boğaz batmaya başlar, tırmalanır, soğuk algınlığı kapıdadır. Malzemeler: 1 diş sarımsak ve flaster/şeffaf bant.

“Enfeksiyonu önlüyor, nefesi açıyor, bilhassa gribin başında uygulanırsa öksürüğün ilerlemesine engel oluyor,” diye bahsetmişti @nayasholisticlife İlknur. Zaten burun açıksa öksürük de ya yüzeysel oluyor ya hiç; derinleşme, gerideki akıntı yüzünden oluyor. Mesele, o akıntıyı toparlayabilmekte.

İlknur demişken bizim ONLINE EV ATÖLYELERİ’nde tanışmıştık. Ev Atölyesi nedir? Şurada.

En az 4 saat, hava almayacak şekilde bant ile sarıyoruz. Gece boyu yapmak daha uygun. Ben de öyle yapıyorum. Sarımsaklı yağ ayak altından yapılırken bu da elde eşlik ediversin. Gündüz yağ yapamıyoruz ya ayaktayız diye, bu metod da ortalığı boş bırakmadan bünyeye destek olsun.

Dikkat! Püf noktası sarımsağın kesilme şekli ve yönü. Sivri uç kısımları mutlaka yukarı bakmalı! Ayrıca düz şekilde kesilmeMEli. Sarımsağın tümsek kısmı, parmakta, üstteki boğumun tümsek bölüme denk gelecek. Daha düz olan kısım ise alttaki düz kısıma yapışacak, yani ciğerler bölümüne. Ve yine sarımsağı kestiğinizde, ortadaki yeşil kısmı da eşit şekilde 2’ye bölmüş olmalısınız. Düz bir şekilde kesilmeyecek. Anlamadınız? Videoyu izleyiniz.

Parmaktaki ilk boğum boğazı, 2. boğum akciğeri temsil ediyor. Gerektiğinde birkaç gün yapılabilir. Yalnız sarımsak parmağı tahriş edebilir. Dikkatli izlersiniz parmağı. Çocuklarda (hatta bazı yetişkinlerde), ilk 1 saat içinde yakabiliyor, su toplayabiliyor. Onu da kabuğu soymadan ve kesmeden sarmak mümkün diye anlatmıştı İlknur. Ama ben oğluma, 1 saat bile dursa klasik metodla yani sarımsağı keserek sarıyorum.

Hiç unutmam, bir komşum “aaa saten çarşaflarıma sarımsak değdiremem” demişti de çocukcağız ilaçtan başını alamadı. 🤷 Tercih meselesi. Yaşasın ocakbaşı kokulu evler!

Yorumları olumlu/olumsuz bekleriz. Şifa olsun.

► Kanalıma abone olmak için: http://bit.ly/30h5Gvi

► Instagram: https://www.instagram.com/merihkafasi/

► Nebulizatör ve oksimetre örnekleri için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz: https://app.hps.im/d7ct/a95dd6d8 #reklam

► Lipzomal C Vitamini ve %2 Lugol (İyot) Satın Almak İçin Tıklayınız — https://app.hps.im/d7ct/a95dd6d8 #reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here