İlk defa 3 sene evvel yazdım, ama ankete bir baktım ki bilmeyen çokmuş meğer bu müthiş metodu. Şimdi de videolu anlatım hazır.

Çiğ kerevizden, kakaolu pişmeyen puding yaptım da sarımsaklı tarifler kadar rağbet görmedi. Teessüfler Türkiye! Vaktiyle yüzüne bakmadığım sarımsak, artık mutfağımın en kıymetlisi. O hâlde üst solunum yolunu yine sarımsakla rahatlatalım da derine inmesin.

Kore dilinde Su kelimesi el, Jok kelimesi ise ayak demektir. Kısaca su-jok, el-ayak terapisi olarak adlandırılır. SU-JOK Terapi yöntemini ise Güney Koreli Profesör Park Jae Woo keşfetmiş. Hem batı hem de Çin tıbbını bilen ve yakından takip eden Park Jae Woo, organlara doğrudan karşılık gelen noktaların bilhassa el ve ayaklarımızda bulunduğunu, el ve ayaklara yapılan doğru bası/masaj ile organların çok kolay çalıştırılabildiğini fark etmiş. Bu durumda el ve ayaklarımız, bizim bedenimizin birer uzaktan kumandası gibi düşünülebilir. Kısa yol tuşları.

Grip veya nezle başlangıcı… Hani boğaz batmaya başlar, tırmalanır, soğuk algınlığı kapıdadır. Malzemeler: 1 diş sarımsak ve flaster/şeffaf bant.

“Enfeksiyonu önlüyor, nefesi açıyor, bilhassa gribin başında uygulanırsa öksürüğün ilerlemesine engel oluyor,” diye bahsetmişti @nayasholisticlife İlknur. Zaten burun açıksa öksürük de ya yüzeysel oluyor ya hiç; derinleşme, gerideki akıntı yüzünden oluyor. Mesele, o akıntıyı toparlayabilmekte.

İlknur demişken bizim ONLINE EV ATÖLYELERİ’nde tanışmıştık. Ev Atölyesi nedir? Şurada.

En az 4 saat, hava almayacak şekilde bant ile sarıyoruz. Gece boyu yapmak daha uygun. Ben de öyle yapıyorum. Sarımsaklı yağ ayak altından yapılırken bu da elde eşlik ediversin. Gündüz yağ yapamıyoruz ya ayaktayız diye, bu metod da ortalığı boş bırakmadan bünyeye destek olsun.

Dikkat! Püf noktası sarımsağın kesilme şekli ve yönü. Sivri uç kısımları mutlaka yukarı bakmalı! Ayrıca düz şekilde kesilmeMEli. Sarımsağın tümsek kısmı, parmakta, üstteki boğumun tümsek bölüme denk gelecek. Daha düz olan kısım ise alttaki düz kısıma yapışacak, yani ciğerler bölümüne. Ve yine sarımsağı kestiğinizde, ortadaki yeşil kısmı da eşit şekilde 2’ye bölmüş olmalısınız. Düz bir şekilde kesilmeyecek. Anlamadınız? Videoyu izleyiniz.

Parmaktaki ilk boğum boğazı, 2. boğum akciğeri temsil ediyor. Gerektiğinde birkaç gün yapılabilir. Yalnız sarımsak parmağı tahriş edebilir. Dikkatli izlersiniz parmağı. Çocuklarda (hatta bazı yetişkinlerde), ilk 1 saat içinde yakabiliyor, su toplayabiliyor. Onu da kabuğu soymadan ve kesmeden sarmak mümkün diye anlatmıştı İlknur. Ama ben oğluma, 1 saat bile dursa klasik metodla yani sarımsağı keserek sarıyorum.

Hiç unutmam, bir komşum “aaa saten çarşaflarıma sarımsak değdiremem” demişti de çocukcağız ilaçtan başını alamadı. 🤷 Tercih meselesi. Yaşasın ocakbaşı kokulu evler!

Yorumları olumlu/olumsuz bekleriz. Şifa olsun.

► Kanalıma abone olmak için: http://bit.ly/30h5Gvi

► Instagram: https://www.instagram.com/merihkafasi/

► Nebulizatör ve oksimetre örnekleri için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz: https://app.hps.im/d7ct/a95dd6d8 #reklam

► Lipzomal C Vitamini ve %2 Lugol (İyot) Satın Almak İçin Tıklayınız — https://app.hps.im/d7ct/a95dd6d8 #reklam

6 YORUMLAR

 1. Slm lar,
  Özellikle Tikal olan sünizlerimi ve öksürügüme cok iyi geldi. Yorumlardaki gibi bende alerjik reksiyon göstwrmedi.
  Öksürügü olanlar ve tikali burun ile yasayanlar mutlaka denemeli..
  tekrar Cok tesekkür ederim ❤️

 2. Merhaba benim oğlumda geçmeyen kronik leş iş bir öksürük vardı. En ufak bir terlemede akciğerler anında balgam doluyordu. Ardı dan uykusuz geceler. Merih hanımın terkipleriyle parmağa sarmısak ayakta altına sarmısak yağı 3 günde elhamdülillah def ettik. Teşekkürler Merih hanım iyiki tanıdım sizi. Rabbim ilminizi arttırsın.

 3. Yaaa merihcim seni abartmak deil daha ötesi birşey yapmak lazım 🥰🥰🥰 oğlumu götürdüm doktora oksuruyodu ateşli 1 hafta sürdü neyse dedi hirliyo bisiler dedi dinlemedim bile eve geldim hemen sarımsak bağladım 2 gün gece yatarken sabaha kadar ve ta tammm geçti ayaklarına sarımsaklı yağ 1 hafta yaptım ilaç vermedim uzun sürdü ama kazandık savaşı 💪 benimde parmağımda sarımsak ve grip iyi durumda sana teşekkür ederim 🤗

 4. Merhaba sarımsak zeytinyağı kürü muhteşem birşey…oğlum 10 yaşında ateş vücut kırgınlığı boğazlar berbat…yüksek ateş apartopar elim doktora götürdü ben gitmedim antibiyotik yazmış öksürük şurubu bir sürü ilaç…tabiki hiçbirini kullanmayıp ilkönce sarımsaklı zeytinyağını sürdüm 15 veya 20 dk sonra gözleri açıldı ateş düştü💕sonra öksürük için parmağa sarımsak bağladım öksürükte bitti…benden mesudu yok..ilaçlar çöpe elin pes dedi…🙂🙂sonra kızım 3 yaşında 40 derece ateş ile ne ateş düşürücü nede bir ilaç merih hanımın tavsiyeleri ile oda zıpır zıpır koşuyor iyiki sizinle bu yoldayım❤️Allah sizden razı olsun…tüm sevgiler sizinle olsun

 5. 2 haftadır geçmeyen öksürük ve uykusuz gecelerden sonra bir anda dün gece aklıma geldi ve ne kaybedersin ki dene dedim. Aynen anlatıldığı şekilde koli bandıyla sardım parmağıma. Hafif öksürük dahi olmadı inanılır gibi değil pamuk gibi uyudum çok şükür. Şimdi bu yorumu yapıp kalkıp yine saracağım parmağıma. İyi ki varsınız Merih hanım

 6. Merih hanım rsv virüsünü 3 ve 6 yaşlarındaki kızlarımla bu parmağa sarımsak yapıştırma sonrası öksürük geçti ciğerlerimiz rahatladı gece yapıştırmadan önce burnum genzim boğazlarım yanıyordu ciğerlerim dolu nefes alamıyordum şifa niyetine sarımsak yapıştırıp yattım sabah hiçbirşeyimiz yoktu hastalık belirtisi kalmamıştı şok oldum eşime de yaptım Allah razı olsun sizden vesile olanlardan🤲🏻

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz