Hintliler, Çinliler, Japonlar ne şekilde kullanıyordu merak eden araştıracaktır. İşin tedavi ve meditasyon boyutundan ziyade “bize ve derhal ne faydası olacak” kısmına odaklanıyor ve ip uçları serpiştirmeye başlıyorum. Uzun yazılara yazık oluyor, malumunuz.

Aslında çivili matlar, üzerinde mükemmel bir geometrik tasarımla dizilmiş, cilde ve kaslara baskı uygulayan binlerce küçük sivri uç içeren, insanı fiziksel (ve ruhsal) sıkıntılardan kurtarmaya yarayan bir tür masaj ve akupunktur matıdır. Yurt dışından takip edenler Shakti Mat diye araştırabilirler (Sanskritçe manası size kalmış).

Çivili matlar, farklı akupunktur noktalarını (ayak, boyun, omuz ve sırt üzerinde) hedeflemek üzere çeşitli şekillerde kullanılabilir. Ben sırt ve omuza odaklananlardanım.

Vücudumuzun, kendi kendini iyileştirmeye programlı anahtar noktaları var. Akupresyon temalı çeşitli videolarımdan hatırlarsınız. Sihirli Şilte ismini koyduğum bu matlar, akupunktur noktalarına derin bası uyguluyor ve blokajları kaldırıyor. Siz buna Chi mi dersiniz yaşam enerjisi mi, yoksa sürekli bahsettiğim ve “enerji boru hatlarımız” dediğim meridyenlerimizin regülasyonu mu… O da size kalmış. Ben endorfin pompası diyorum. Endorfin? Hani mutluluk hormonu diye de bildiğimiz, doğal ağrı kesici de olan…

Çoğumuz, fiziksel stres ve gerginliğimizi sırt, boyun ve omuz bölgesinde taşıma eğilimindeyiz. Bir de “şu meşhur mesafeler” sebebiyle, anne babasına bile sarılamayıp “oksitosin” salgılayamayanlar çoğaldı. Oksitosin ise (uyku perimiz) melatonin salgılanmasıyla ilişkili…

Sırt ve/ya boyun ağrısı, stres, siyatik, uykusuzluk, sindirim sorunları, dolaşım bozukluğu, yorgunluk, selülit ve diğer rahatsızlıklardan muzdarip insanların mat deneyimlerini okuyunuz mutlaka. Gerginliği çözmek ve derin gevşemeyi yönetmek söz konusu olduğunda da çok etkili bir araç zira.

Dikkat: Sivri uçlar, özellikle yanlış kullanıldığında deriyi delebilir. Yaraları veya enfeksiyonu önlemek için; ince bir cildiniz, şeker hastalığınız varsa veya kan dolaşımınız zayıfsa akupresür matı kullanmayın. Temkinli olun, araştırın.

Sonrasında sırtınızı görmelisiniz, fiyuu, ama sorun yok, o kızarıklık ve çöküntüler geçici…
15 dk sonra izi bile kalmıyor. Akupunkturdan farklı olarak, akupresyon cilde “baskı” uygular ve aslında onu “delmez”.

Nasıl kullanıyorum?
Yere serip üzerine yatıyorum. Ayak tabanlarım yerde. Kalça yerde. Kalçadan yukarısı yavaşça mat üzerinde. Boyunluk (aldığım matın çivili boyunluğu da var) kullanabilir, mini yastık niyetine havlu katlayabilir veya dümdüz yatabilirsiniz. Bazen de koltuğa, dizlerimi masa pozisyonunda ayarlayıp uzatıyorum. Hafifletiyor sırtımı. Mümkünse 20 dakika. Vakit yoksa 10 dakika.

Sırt üstü yatınca tam olarak ne oluyor?

10-20 saniye: Vücut, kan dolaşımını teşvik eder.
20-40 saniye: Vücut, kanı sırta taşımaya başlar.
2-4 dakika: SIRT, kan akışından ötürü ısınır.
4-6 dakika: Bir “karıncalanma” başlar; çünkü o sırada vücut, kanı derinin en üst tabakasına doğru çekiyordur.
5-6 dakika: BEYİN, endorfin ve oksitosin üretmeye başlar.
6-20 dakika: Endorfin ve oksitosin vücutta salınmaya başlar; kasların gevşemesine, gerginliğin azalmasına ve sizi “mutlu” hissettirmeye destek olur. “Blissed out!”

Peki derideki o iğne izleri? 20 dakikaya yok olacak. 😊

Hamileler? Çoğu yerde kullanılmamasına dair uyarı var. Araştırınız.

Üzerinde yürüyenler?
Bu matlar, ayağın refleksoloji noktalarına baskı uygulayarak rahatsızlıktan kurtulmanın yanı sıra bölgeye sağlıklı dolaşım için destek sağlayabilir. Ayaklara tazelenmiş ve canlanmış hissettirir. Ben ayak bölgem fazla hassas olduğu için sırtta kullanmayı tercih edenlerdenim.

Küçük Kaan’ı denemeye dahi ikna edemedim, ona yanarım. Halbuki en çok onun ihtiyacı var. Oksitosin, endorfin, melatonin döngüsü ve uyku(suzluk) sarmalında…Bu konuda sonsuz deneyim var webde bulabileceğiniz. Uyku öncesi üzerine sırt üstü uzanılıp sonra uykuya geçildiğinde; gerek uyku derinliği gerek ertesi gün sağladığı adeta ekstra enerji hususunda epey örnek bulursunuz.

Peki ne kadar yatalım? Süresi veya sıklığı için bir sınır yok ve Mat üzerinde uyuyakalmak tamamen normal. Tam akupresyon etkisini deneyimlemek için en az 15 dakika öneriliyor. İlk seferlerde 5 dakika ile başlanabilir. Alışkın olup 1 saat yatan arkadaşım da var. Günlük 20 dakikada anlaşalım. Evde en “barut” kimse o yatsın lütfen. Ailenin bekası için. Beyler?

Kıyafetle yatsak olur mu? Matımızı çıplak tenle kullanmak hedef; ancak vücudumuz uyum sağlarken cildimizle mat arasında tülbent veya ince giysilerle başlayabiliriz.

Kilo verdirir mi? Homini gırtlak yiyelim ve yatalım, olur mu?
Enerji akışını yeniden dengelediği BİLİNİYOR. Bu ne demek? Daha az stres, daha az kortizol ve dolayısıyla sağlıklı, sürdürülebilir kilo kaybı için daha az engel. Ayrıca derin doku masajının yağ yakımına katkıda bulunduğu da gerçek. Ama zamansız ve kontrolsüzce yiyorsak neylesin o mat?

Acıyor mu?
İlk dakikada biraz acı veriyor. Özellikle vücudun gerginliğin yüksek olan bölgelerinde… Ancak birkaç dakikaya ağrı hissi kalmıyor. 3-5 dakikaya mini karıncalar ısırıyor, sonrası hoş bir sıcaklık. Acı hissini baskılayan da yine endorfin… Görevi o. Doğal ağrı kesici…


Yüz üstü kullanabilir miyim?
Mide bölgesine, yere yüz üstü uzanarak kullananlar var. Bu bölgedeki kasları gevşetip ısıtması için… Ancak ben denemedim.

Kalça ve diz için kullanılır mı? Nadiren kalça bölgesi için de kullanıyorum. Üst ve alt sırt ağrısı, gergin kalça kasları ve hamstringleri olan ve ayrıca dizlerinin etrafında belirli sorunları olan kişiler için, esnekliği arttırdığı ve faydalı olduğuna dair ifadeler var.


Gece boyu üzerinde uyunur mu (zihni sinir sorular gelmeden ben soruvereyim dedim)?

Altta yatan hiçbir tıbbi rahatsızlığı olmayan sağlıklı bir yetişkinseniz, hamile değilseniz ve sedef hastalığı veya egzama gibi cilt rahatsızlıklarınız yoksa akupresür minderinde uyuyabilirsiniz. Nadir durumlarda, bir akupresür matındaki sivri uçlar deriyi delebilir (ince teniniz varsa daha olasıdır). Var mı sahi öyle sağlıklı birey? Vur deyince öldürmeye gerek var mı? Her gün yarım saat/20 dakika yatabildik de gece uykusu eksik kaldı.

Neden yapılıyor? Yurt dışında; sertifikalı %100 organik pamuktan ve toksik olmayan boyalardan, geri dönüştürülebilir plastik çivilerden yapılmış olanlar var; lakin burada bulduğumuzu alıyoruz.

Kan basıncını yükseltir mi?

Akupresyonun, hipertansiyonu olan hastalar üzerindeki etkisini inceleyen klinik deneyler, hastalarda kan basıncını en az 30 dakika boyunca düşürdüğünü gösteriyor imiş. En doğrusu, doktorunuza danışmanız.

Neden yorgunluk hissi veriyor ve hatta uyuyakalanlar oluyor?
Sağlıklı kan akışını teşvik ederek daha kolay ve kaliteli bir uykuya yol açan endorfin salınmasını tetikleyebildiği için. Melatonin, tüm bu döngüden bağımsız değil ne de olsa…

Sonrasında ne yapmamalı?
Yorucu egzersiz, kafein, abur cubur, alkol, soğuk hava, dijital ekranlar (ve hatta aşırı rahatlattı ise hemen sonrasında araba kullanmak) önerilmiyor. Evde yapalım sakin sakin.

Nereden , hangi ürünü alalım?
Orası sizin bileceğiniz iş. Ben rastgele aldım ve memnunum.
Bağlantı koyarım yazıya, bulabildiğim çeşitli firmaların ürünlerini eklerim, dileyen bakar.

Birkaç mat çeşidi burada;

Hepsiburada — https://app.hps.im/d7ct/nlu6iv3q

Trendyol — https://ty.gl/snefv2m02s

Amazon.com.tr — https://winfluenced.com/amz-merihkafasi-45288-3X20Q2WQ8Y

Yurtdışı takipçiler için Amazon USA — https://amzn.to/3W9DS6j

#işbirliği

Hatırlatma: Kanser, artrit, kalp hastalığı veya kronik bir rahatsızlığınız varsa, akupresyon gibi hareket eden eklemleri ve kasları içeren herhangi bir terapiyi denemeden önce doktorunuzla görüşünüz. Bu yazı tıbbi tavsiye içermez. Artritim ve kalp kapakçık çökmeme karşın neyi tercih ediyorum, yani ben ne yapıyorum onu içerir. Tavsiyem değil tercihim.

Durun, daha “havalı” yazalım. Bir havalı fritözümüz yok, havalı ifademiz olsun:

If you are interested in holistic treatments and fancy a bit of ‘at home’ self-care, you might like it. (Bütünsel tedavilerle ilgileniyorsanız ve biraz ‘evde’ kendi kendine bakım yapmaktan hoşlanıyorsanız, hoşunuza gidebilir.)

O halde yeni senede hedefimiz; geceleri 20 dakika, her gün, bilemedin 5 gün uygulamak olsun! Çocuklar ise 5 dakika bile olsa yapsa keşke. Ben ikna edemedim. Edebilenlere, oyunlaştıranlara ne mutlu. Deneyenleri, bilenleri yorum alanına bekleriz.

19 YORUMLAR

 1. Merhaba, bende boyun fıtığı hafif skolyoz, boyun düzleşmesi , kifoz …. Ne ararsanız var yani . Daimi bir sırt ağrısı çekiyorum . Bende de işe yarar mı bu çivi mat . ?

 2. Önerdiğiniz bir akapunktur matı var mı peki? Sizin güzel dediğiniz kendi kullandığınız ürünü alalım öyleyse link bırakabilir misiniz?

 3. Hep niyet etmistim de iyi ki paylastiniz, denedikten sonra yaziyorum. Surekli sirt boyun agrisi cekip esneme hareketleri yapardim. En az 1 saat masaja es deger su 20dk! Parmagima batinca acidi yahu sivriymis bu dedim. Sonra uzerine uzaninca uyuyakalmisim. Sarimsakli yag zaten hep dolabimda. Esime de alistirdim. Simdi de bu mat gunluk hayatimin vazgecilmez bir parcasi.
  Bahsettiginiz gibi evin en huysuz sirinleri mutlaka kullansin. Butun olumsuz dusuncelerim gitti. Ilk basta okurken o kadar da degildir belki dedim ama yanilmisim.

 4. Ürünü aldığım günden beri çıplak tene olacak şekilde kullanıyorum. Günlük 20dk yatmadan önce. Bazen 30dk ve üstü oluyor uyuyup kalıyorum. Teşekkür ederim böyle faydalı bir ürüne vesile olduğunuz için…

 5. Bende sizden görmüştüm. Tevafuk eşim de denk gelmiş alalım diye konuşup hemen sipariş verdik. Boyun fıtığı başlangıcım ve boyun düzlüğüm vardı. Masa başı çalıştığım için çok fazla boyun ağrım oluyordu. Mat gelince hemen denedim. Mucize gibi ağrı sıfıra indi. İlminizden, bilginizden yararlanmak çok güzel eksik olmayın Merih hanimcim hep varolun hayatımızda ve dokunun bizlere🤗 biz sizden razıyız Mevlam da razı olsun inşallah 🤲🤗💛

 6. Sevgili Merihciğim, Instagram hesabına da yorumumu yazdım ama kalıcı olması açısından buraya da deneyimlerimi yazmak istedim.
  Kendi deneyimlerim:
  ▪︎ Diṣ Hekimi olmam malesef gece diṣlerimi sıkmama (gergin olduğumda) engel değil.
  Çene kaslarımın yanısıra Bruksizm boyun ve onuz bölgemi de etkiliyor
  Çivili mat’ı ilj deneyimlediğimde hemen 3-4 dak. sonra omuz& boyun bölgemdeki kan dolaṣımının hızla arttığını ve bana müthiṣ iyi geldiğini farkettim.
  Bilhassa kafa arkası oksipital bölge (kafa arkamızdaki sağlı&sollu “çıkıntı” olan kemikler) diṣini sıkan/gıcırdatan insanlarda ṣiṣmiṣ, bazen “kaskatı” oluyor.Çivili mat orayı müthiṣ rahatlattı😌
  Bel ağrılarıma da iyi geldi.Bel/boyun, omuz bölgesinde sorunu olanlar ( -ki sosyal medya ve kullandığımız cep tel.sayesinde her birimizde var aslında) denesinler derim.

  Iyiki varsın Merihciğim🌸
  Diṣ Hekimi Zeynep Özcan

 7. Uzun zamandir almayi dusunuyordum, sonunda bir iki ay once aldim. Alismak zaman aliyor. Ilk 2-3 dakikayi atlatirsaniz uzerinden kalkmak istemeyebilirsiniz. Yastigindan da memnunum ki, ilk basta yastigi almistim Amazon dan ama mat ile gelmedi (yurt disinda yasiyorum) . Ben de onu ayri baska bir marka ismarladim. Yastiga hemen alismistim, mat icin sabir sart. O anda dinlendirici muzik, meditasyon ya da benzeri seyler olunca daha kolay geciyor dakikalar. Inanilmaz rahatlatiyor ayrica. Ilk baslarda ince bir Tshirt ile yatiyordum zamanla alisiliyor ama duzenli kullanmak sart… Tesekkur ederim 🙂

 8. Merhaba , ben de 1 aydır düzenli olarak her gece kullanıyorum. Sırt ve boyun bölgemdeki gerginliği azalttığı gibi diş sıkma sorunumu da oldukça hafifletti. Daha rahat uykuya dalıyorum ve sabahta gayet enerjik uyanıyorum. Aynı zamanda gün icinde kilo vermek için egzersiz yapıyorum kas agrilarimda bariz şekilde hafifleme oluyor gece kullandigimda 🙂 tekrar çok çok teşekkür ederim

  • Sevgili Merih’ den o kadar çok şey öğrendim ve faydalandim ki , civili mat bunlardan sadece biri.Yaklasik 5 aydır kullanıyorum.Ozellikle sırt ve boyun ağrılarıma çok.iyi geldi.Genelde gece uyumadan önce kullaniyorum.Hatta çoğu zaman üzerinde uyuyakalıyorum.😊Ertesi gün ağrısız, hafiflemis bir şekilde uyanıyorum.En yakın zamanda kızlarımin ceyizine de birer tane almayı düşünüyorum. İyi ki varsın Merih ❤️

 9. Evet bende çok seviyorum. Genel bir iyilik hali verdiği kesin. Gergin hissettiğimde,uykum kaçtığında,bel sırt ağrılarında çok fadasını gördüm.🙏🙏

 10. Aa ben araştırmadan hamile iken kullandım özellikle karnım iyice büyüdüğündesırt ağrılarım dayanılmazdı içimden bir ses bu çok işe yarar dedi. Yani fizyoterapi bile yaramamıştı zira. Erkek çorabına tenis topu koyup duvarla arasına sıkıştırıp bastırarak gezdiriyorum sırtımda .. neler neler.. neyse ben acı filan hissetmedim. Kalktığımda eşim sırtımı görünce şok olurdu nasıl böyle yatabildin diye. Ve inanılmaz işe yaradı inanılmaz rahatlatıyor. Harika biri.

 11. Ben de tecrübemi anlatayım, Merih’in yazısından sonra aldım bir çivili mat. Daha önce annemi götürdüğüm Tibet tıbbı yapan bir doktor arada annemi çivili bir şeyin üzerine yatırıyordu oradan da biliyorum.
  Yavaşca uzanınca ve ilk yatak gibi fazla sert olmayan bir zeminde deneyince beklediğim kadar acımadı ama o acı safhası geçtikten sonra hiç kalkmak istemedim üzerinden. 10 dk kadar uymuşum bile. Kimse beni ellemese de her akşam yatsam diyorum.

 12. Merih hanımcım, matım dün geldi ve denedim. Muhteşem bir şey bu. Önce çıplak ayakla bastım matın üstüne. Sonra üstüne örtü serip uzandım, canımın acıyacağını düşündüğümden… Ama hiçbir şey hissetmeyince örtüyü kaldırıp uzandım. 10. dakikadan itibaren bacaklarımda hissettiğim rahatlama o kadar muazzamdı ki. Bugün daha mutluyum, uykusuzluğuma rağmen. İyi ki varsın, teşekkür ederim 💕💕💕🌟🌟🌟

 13. Merhaba :)) teşekkür etmek ve deneyimlerimi paylaşmak isterim. gergin ve sinirli olduğum günlerde sakinleşmek için 15 dakika dikenli mata yatmam yeterli. Çok rahatlamış ve pamuk gibi oluyor insan. Bu ertesi güne de yansıyor. Metal olarak beni daha pozitif bir hale getirdi. Çok sık eklem ,omuz ve sırt ağrısı çekerdim, dikenli mattan sonra hem güzel bir masaj seansı almış rahatlığı hemde ağrılar uçtu gitti diyebilirim. Elbette yoğun çalışıp yorulduğumda tekrar ağrı olsa da dikenli mata yattikca ağrı geçiyor ertesi gün devam eden bir ağrı olmuyor. Bunu fibromiyalji ağrıları çeken, bel fıtığı olan biri olarak yazıyorum. Bu şikayetlerinin yüzde 75 oranında azaldığını samimi bir şekilde ifade edebilirim. Merih hanım hayatıma kattığınız her şey için tekrar çok teşekkür ederim Allah ilminizi arttırsın, yuvanızda sağlık, huzur ve bereketi arttırsın daim etsin inşallah. Sevgiler bizden..

 14. Bende aldım tavsiyenizle aşırı güzel bişey ☺️ Boyun,sırt,kalça,bacaklar ve ayaklar her bölgemde denedim. Lakin bi düzene oturtamadım henüz. Ona rağmen o anki rahatlama efsane 🤩. Teşekkürler Merih hanımcım 😍

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz