Konu(ğu)muz; Epsom Tuzu (=İngiliz tuzu=magnezyum sülfat). Sofra tuzu çeşitleriyle karıştırmayınız! Eklem ve kas ağrılarını (baş ağrısı dahil) azaltan, iltihabı yatıştıran, cilt kuruluğu ve mini kesikleri onaran, sebze/meyve/bitkilere dahi gübre niyetine verildiğinde coşturan, stresi azaltan, ruh hâlini şenlendiren (mg alımının serotonini artırdığı iddia ediliyor), sakinleştiren, ağız ve diş bakımında kullanılan, uyku bozukluğu ve sindirim sistemi sorunlarına (bilhassa kabıza) iyi gelen, ödem atılmasını kolaylaştıran, doğal ağrı kesici, kronik yorgunluğu ve soğuk intoleransı olanlara önerilen…Listeye bakılırsa her eve lazım.

Hamileler, emzirenler, böbrek rahatsızlığı olanlar, magnezyum kullanımı yasak olanlar, 6 yaş altı minikler dikkat! 6 yaş uyarısı; esansiyel yağ ve epsomda, yeterli çalışma olmadığı için standart uyarı. Doktora danışmadan kullanmayınız.

İçenlerin yorumları var ama ben içmedim, pek önerilmiyor, ani bağırsak hareketliliği sebebiyle ciddi ishal vakalarına rastlanmış. Doktorunuza danışınız.

Peki ben neden kullanmalıyım? Detoks için. Kaan’a çok üzülerek yeni antibiyotik verdik. Aylarca aldığı aspirin vb de cabası. Detoks amaçlı ve soğuk algınlığı hallerinde toksin atmak ve iyileşmeyi kolaylaştırmak için çocuklarda, epsom tuzu banyosu (ağır metal detoksunun parçası olduğundan bilhassa otizmde) öneriliyor.

Kaan (4 yaşında 🐼) küvette oturup suyla oynamayı sevmiyor, banyodan hoşlanmıyor. Ayak banyosu deniyoruz. @dromersaltan aşağıdaki karışımı önerdi. Haftada 2 kez. Kil ve yağları bulamazsanız sadece tuz da gayet iyi iş çıkarır. Henüz kil ve yağlarımız yolda.

1 fincan epsom tuzu

1 fincan bentonit kili

3 damla kişniş uçucu yağı

3 damla frankincense (günlük) yağı

10_15 dk ayak banyosu ılık suda.

Tuz, kil ve yağları eczaneden edinmeniz daha doğru olur. 1001 çeşit ürün var; merdiven altı olanlar dahil. Ölmezçiçek yağı da önerilenler arasında, lâkin evdeki pırlantayı rendeleyip ekleseniz daha ekonomik olur. 😀 Gül yağından pahalı, siz düşünün. Küvete su doldurup keyif imkânı olanlar 20 dk’da pamuk gibi olabilirler ruhen.

Deneyenlere şifa, bilip de bizimle ne amaçla ve nasıl kullandığını paylaşanlara helâl olsun.

5 YORUMLAR

  1. Homosisteini 46 çıkan, sürekli spor yapan ve kilo problemi olmayan ancak aile hikayesi olan 40 yaşındaki eşime, fonksiyonel tıp diyetisyenimiz haftanın 3 günü 40 derecelik suda 20 dk epsom tuzu banyosu önerdi; tabii ki ona uygun diyet ve bir sürü takviyeye ek olarak.

  2. Merih benim canım 🥰 Allah iyi ki karşıma çıkardı dediğim Sevgili Merih’ ten öğrendiğim epsom tuzu, geçen hafta kızıma şifa oldu çok şükür ☺️ bir süredir açıklanamayan karın ağrısı ve gaz şikayetleriyle uğraşıyoruz. Ayağına, karnına sıcak su torbası, lavman dahil bir çok yöntem denedik, denemek zorunda kaldık. Kıvrandıran ve çığlık attıran bir ağrı. En sonunda Merih’ in hatırlatmasıyla epsom tuzu denedim ve ağrı çok şükür azalarak bitti. Ayaklarının dayanabileceği kadar sıcak suya iki yemek kaşığı epsom tuzu koydum gün içinde bunu 2-3 kez tekrarladım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz