Merhaba!

Hiç sevmem bilir misiniz… Küçüklüğümden beri en sevmediğim şeydir elmalı kurabiye. Neden? Pudra şekeri midemi bulandırır çünkü. Kavala kurabiyesi alır da bıçakla dışını kazırdım, öyle rahatsız olurdum. Hala sevmem. Pişmiş ayva ve elma da sevmem. Ama annemin bir tarifini, Kaan mest olarak yiyor diye glutensizini denemek istedim. Bir güzel oldu! Fotoya bakmayın. 🤓 Bana alıştınız artık. Güzel olmasa mis kokmasa ağızda dağılmasa yazmam.

Baktım yine foto dandik; rengarenk tabakla dikkat dağıtayım istedim. 😎 (Dandik? 😏 Etkin okuma Testi: Bakalım kimler görecek. Yoo, salon kadını çizgimden çıkmış değilim; dozunda kullanılan argo, dilin zenginliğidir bence.) Tarife geçelim.

İç Malzeme:
3 orta boy elma
3 silme yemek kş şeker
Tarçın (zor tuttum kendimi yenibahar atmamak için) ve Ceviz

Hamur:
125 gr tereyağı veya daha iyisi sadeyağ
2/3 su bd yoğurt
2/3 su bd sızma zeytinyağı
1 tatlı kş karbonat
1 yemek kş elma sirkesi veya limon suyu
Alabildiğine akdarı unu
Şeker??? Bakınız; haberler bölümü.

Önce sansasyonel haberler:
Meğer bu kurabiyeye de pudra şekeri serpiliyormuş. Anneminkini tatmadığım için dikkat etmemişim. Lakin bunu kurabiye pişince (!) öğrendim ve tabii ki serpmedim, evde zaten bulunmaz. İç malzemenin şekeri gayet yeterli geldi bize, ama hamura da 1 yemek kş atsam iyi olurmuş. Tatlı seviyorsanız hamura da biraz şeker atmanız iyi olur.

Hamurun yumuşacık olması lazım. Oluyor da. Lakin iç malzemeyi koyup şekil vermeye gelince iş, buğday unu gibi özleşip yapışmadığından (GLU-TEN) hemen parçalanmaya başlıyor hamur. O sebeple malzemeyi içeri saklamak zor oldu ve aralardan sızan elmalarla, alacalı bir görüntü oluştu. E yine yeniyor, pek de lezzetli oldu ama farkı bilmenizi isterim.

Elmaları, biraz (suyunu çekene de dek) şekerle pişirip soğumaya yakın tarçın ve ceviz ekledim. (Ben yoğun TARÇIN sevdiğimden bol koyuyorum; ağız tadınıza göre ayarlamanız en iyisi.) Şekil verdim. 170 civarında kontrollü pişirdim ama süreye bakmadım. Mis mis mis koktu. Beni bilirsiniz: Sağlıklı diyemem, ama dışarıdan alacaklarınızdan katbekat iyi. hem içeriği hem tadı. Afiyet olsun.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz