Amacım sevgili Sıla’nın pofuduk mini ekmekçiklerini, 2 kat malzemeyle yapmaktı. Haftalardır aklımda.

Ancak yumurtaları 6 adet kullanmam gerekiyordu. Yumurtasız versiyon arıyordum. Yabancı bloglarda yaklaşık 8 farklı tarif inceledim, malzemeler benzerdi//genelde badem unlu idiler ve hep yumurta vardı. Yumurtasız olanlar ise sandviç ekmeği gibi değil baton ekmek idi.

Bir cesaret; ya şimdi ya hiç dedim. Olmazsa çekerim sineye. Enfes oldu! Nasıl da pratik. Bu karnıyarık otu tozu gerçekten efsane imiş.

En riskli ve katı, dokusu ağır unlardan biri karabuğday (greçka) unu. Kokusu da öyle. Tek kullanmayı sevmem o yüzden. Glutensiz unlar dünyasının okaliptüsü. Bir anda suyu yutar, şaşırırsınız.

İtiraf edeyim; topçukları hazırlayınca ödüm koptu. Ah dedim taş gibi olacak, bu haliyle bile çok ağır. 175 derecede 25 dk civarı kürdan testiyle pişti. Mis mis mis.

2 su bd karabuğday unu @ceynatural
4 yemek kş zeytinyağı
3 yemek kş susam
1 yemek kş mavi haşhaş
1 şişe maden suyu
1 yemek kş yenibahar
5 yemek kş karnıyarık otu (psyllium husk) tozu

3 yemek kş chia tohumu
3 yemek kş su
1 çay kş karbonat
1 yemek kş elma sirkesi

Unu eleyip tüm kuru malzemeleri karıştırdım. Susam vb dahil.

Chia ve suyu ayrı kapta karıştırıp şişmelerini bekledim. Bu, yumurta alternatifimiz.

Sirke ve karbonatı aktive ettim; yani birlikte köpürdüler ana karıştırma kabında. Bu kaba kuru malzemeleri ekleyip sodayı döktüm ve elle yoğurdum. Fiyuuu. Sert ve zor bir hamur. 4 kş yağı ekleyince ele yapışmayan kolay bir hâle büründü.

Topçuklar çok kolay şekil aldı. İçindeki haşhaş ve susamlar çıtır çıtır keyif veriyor. Kesilmesi çok kolay. Tostu da harika oldu. Yararlı mı bilmem. Hazır mamüllerden yeğdir. Pofuduk, doyurucu ve mis kokulu.

Sunum yapanlarınız bol olsun.

Not: Aynı tarifi hiç chia olmadan da denedim. Hiç fark etmedi. Aynı doku ve lezzet. Bu eski ama bloğa eklenmesi unutulmuş, eski IG hesabım kapanınca yok olmuş tariflerden… Yeniden ekliyorum.

1 Yorum

  1. Merih hanım karnıyarık otu tozunu glutensız ekmek içğn kullandgımızda çocuklara bır zararı yok degılmı ekımınasyon ıcın alerjik cocuklarda

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz