Geçenlerde bir dr arkadaşım bu foto ve çeviriyi gönderdiğinde, aslında eski(meyen) ve bilinen bir teknik olduğunu, hâlen hastanelerde kullanıldığını ama evlerimizde, ihtiyaç halinde kullanmadığımızı fark ettim. Akciğerleri zora sokan mukustan kurtulmak için bir destek metodu. Resimlerde görülüyor.

Orijinal metni (İspanyolca) ve Türkçe çevirisini, aşağıya ekliyorum.

Uzun metnin kısa ve özet Türkçe çevirisi gelmişti bana geçen hafta, kim hazırladı ise eline sağlık. Bilen varsa lütfen iletin, buraya not edelim.

Bunun üzerine araştırırken orijinal resim ve metni buldum. Sadece o metinde (bakınız foto 2), 15-20 dk demiş; ama aslında ana metinde günde birkaç kez ve 3-5 dk öneriliyor.

Ne öneriliyor? Ön gövdenizin altına havlu yığarak resimdeki gibi hafif baş aşağı nefes almak.

Özetle ister havlu ister sandalye ile fotodaki gibi denenebilir. Pozisyona girmenin kolay bir yolu da EGZERSİZ TOPUNA uzanmak. Peki Dr. Rüya Acaroğlu’nun ısrarla vurguladığı Secde Nefesi’ni hatırladınız mı resmi görünce? (Bkz. video)

Bazı çocuk ve bebekler, özellikle hastayken böyle yüzü koyun yatar, fark ettiniz mi? Yetişkinler? Alerjik astımı olanların, düzenli olarak yüzükoyun uyuma eğilimine ne demeli? Bıraksak vücut bize yol gösterecek. Kulak versek…

Önemli not: Dr Teoman Karadağ’ın hep vurguladığı bir konu var: Sabah tükürüğünü YUTMAMAK. İlk kalktığımızda ağızda biriken tükürüğü yutmayalım. Öksürünce ise balgamın yutulmamasını hatırlatıyor ki bir de gastrointestinal  sistemi yormayalım akciğere tam destek vermeye çabalarken bünye.

İhtiyaç halinde elimizde olsun. KAYDEDELİM, PAYLAŞALIM. Şifa olsun.


Akciğer Drenajı
Sonunda viral enfeksiyon pnömonisinin akciğer semptomlarıyla karşılaşırsanız, bir broşiyal efüzyondan (akciğerler mukoza ile dolu) veya sitokin fırtınasından (vücut daha fazla efüzyonla aşırı tepki verir) ölümcül hasar olabilir. Bu insanları öldürür – · ÖZELLİKLE hasta sayısı; yoğun bakım yatağı veya ventilatör sayısından fazla olduğunda. Mukus sıvısında boğulursunuz. Bu mukus, mücadeleniz sırasında başka mikroplar tarafından da enfekte olabilir.

Bu, hastane yataklarından 5 kat daha fazla hastanın olduğu İtalya’da oluyor. Ve ABD’de nüfus başına İtalya’dan ÇOK daha az yatak var. Yıllar önce, fizyoterapistler bunu, hastanın bir beşik üzerinde yuvarlanarak akciğerleri ve bronşları baş aşağı çevirerek mukusun dışarı çıkmasına ve dışarı atılabileceği yere geldiği POSTURAL DRENAJ ile başarılı bir şekilde tedavi ettiler.

Bunu yapmak KOLAY. Sadece pozisyonunuzu alın ve akmasına izin verin, yanaklarınızı şişirirken ve uzun süreler boyunca nefes verirken uzun, tam nefes vermeyi vurgulayan nefes alma teknikleri ile ona yardımcı olun. Akciğerlerinizin dolduğunu hissettiğiniz anda başlayın. Çok hasta olana kadar beklemeyin. Günde birkaç kez 3-5 dakika. 1976 grip salgını sırasında, yerleşik hastalar için Vietnam’da bir huzurevinde yaptılar. Kimseyi kaybetmediler, diğer huzurevleri ise onlarca kişiyi kaybetti. Artık fanlarımız ve diğer soluma makinelerimiz olduğu için unutulmuş eski bir tekniktir. Pozisyona girmenin kolay bir yolu, bir EGZERSİZ TOPUNUN üzerine uzanmaktır.

Orijinal İspanyolca Metin

Si termina  con sintomas pulmonares de neumonia por coronavirus puede haber dano letal por derrame de trompa (pulmones llenos de mucosa) o tormenta  de citocinas  (el cuerpo reacciona de forma exagerada con mas derrame).
Esto mata a las personas  -· ESPECIALMENTE  cuando el numero de pacientes es mayor que el numero de camas UCI o ventiladores. Te ahogaras en tus mucosas. Esa mucosa tambien puede ser infectada por otros  germenes durante tu lucha.

Eso esta sucediendo en ltalia, donde hay 5 veces mas pacientes que camas de hospital. Y EE. UU. tiene MUCHO menos camas por poblacion que Italia. Hace muchos anos, los fisioterapeutas han tratado con exito esto con DRENAJE  POSTURAL donde el paciente se voltea sobre una cuna para inclinar los pulmones y los bronquios al reves para permitir  que la mucosa salga, donde puede ser expulsada.

Buscalo en Google. Es FACIL hacerlo por usted y los miembros de su familia. Simplemente coloquese en posicion y dejelo fluir, ayudandolo junto con tecnicas  de respiracion que enfatizan la exhalacion completa y prolongada, mientras hincha las mejillas y exhala por mucho tiempo.

Comience tan pronto como sienta que los pulmones se llenan. No espere hasta que este demasiado enfermo.  3-5 minutos varias veces al dia.

Lo hicieron dentro de un hogar de ancianos en Vietnam durante la epidemia de gripe de 1976 para pacientes residentes.  No perdieron a nadie, mientras que otros hogares de ancianos perdieron docenas. Es una vieja tecnica que se ha desvanecido desde que tenemos ventiladores y otras maquinas.

PERO esta vez,  NO tendremos suficientes ventiladores, ni las camas de UCI. Una manera facil de ponerse en posicion es acostarse sobre una BOLA DE EJERCICIO.

 

4 YORUMLAR

  1. Merih hnm günaydı. Bu hikayeyi görünce yazmadan geçemedim. Büyük oğlum Furkan (12) 1 ay önce aşırı balgamlı öksürük den uyuyamıyordu. Tüm yöntemleri denedim küçük oğlumda mucize olan sarımsaklı yağ bunda mucize olmadı. Gece 3 çocuk öksürükden uyuyamıyor. Sonra sizin sayfayı tekrar bi gözden geçirdim bu yöntemi denememiştim hemen denemeliyim dedim. 3 yastık koydum bu şekilde yatırdım. Bi yarım saat bile sürmedi çocuk uykuya dalmış. Öksürük yok. Aaa dedim tamam bu çocukta yöntem bu. Beni tekrar kurtardınız. Teşekkür ederim. Allah razı olsun. Yolunuz açık olsun. Tüm gönderileriniz tüm annelere şifa olsun 🍀🌺

  2. 40 günlük oglumda balgamdan dolayı oksuruk vardı uyuyamıyordu haliyle sarımsaklı yağ kürünü denedim tek başına vaaov evet tamamen işe yaradı diyemem ama kesinlikle çok faydalı oldu ilaç kullanmadan serum f. İle burnunu açtım ayaklarına 3 gün sabah akşam yağ sürdüm 2. Gün geçmeye başlamıştı ve ayrıca yüz üstü yatırdım onu da yine sizin Instagram da yaptığınız bu paylaşımdan gördüm balgam asla uyutmuyurdu yüz üstü yatınca çok rahat uyudu, buyuk oglumda balgam sıkıntısı cekiyor bu ara ama kendi halletmiş megersem yüz üstü yatmayi yatarak aslinda bana göstermis ama bn anlamamisim çocuklar nasıl rahatsa biz öyle iyiyiz zaten anneler olarak ayrıca bu bilgileri araştırıp bulup paylaşmanizdan ötürü size ne söylesen azdır Allah yolunuzu açsın iyilerle karsilastirsin bilginiz bereketlensin Merih hanım 🙂🥰

  3. Merhaba 7 aylık oğlum birkaç gündür öksürüyordu. Dr geniz akıntısı olduğunu serum fizyolojikle temizlememiz ve sırtını dövmemizi söyleyince bu postu buldum. Benim bir şey yapmama gerek kalmadan gece uykusunda kendi kendine bu pozisyonu aldı(yüzüstü yatıp poposunu havaya kaldırdı) Ben de pozisyonunu değiştirmedim İhtiyacı olan şeyi bedeninin bilmesi muazzam. Böyle değerli bilgiler paylastiginiz için çok teşekkürler.

  4. 6 yıl önce doğan küçük oğlum yüz üstü uyuduğunda deliksiz uyurdu. Rahat olduğunu gördüğümüz için karnının altına yastık katıp yüz üstü uyumasına destek olurduk. Bir kaç ay sonra oğlumuzu yan yatırmaya başladık ve sürekli balgam olduğunu farkettik. 13 ay boyunca yapılan tektik ve tahliller sonucu kistik fibrosiz teşhis edildi💔 doktorların söylediklerini duyup hastalığı araştırdıktan sonra aşırı dehşete kapıldık ve doktorların verdiği antibiyotikleri ve ilaçları aksatmadan kullanıyorduk. 3 yıl boyunca oğlumuz ayda 3 şişe antibiyotik bitiriyordu. Sosyal medya hesapları açıp diğer annelerin ne yaptığını öğrenmeye çalışırken Merih Hanım’ın hesabına denk geldim, Sarımsaklı yağ başta olmak üzere bir çok önerisini dikkate aldım. Çok şükür son 3 yıldır 1 kez oğlumuza antibiyotik kullandık. Drenaj kesinlikle çok etkili,sarımsaklı yağ da eklenince süper etkili oluyor. Rabbim herkesin yavrusunu korusun🤲🏻🤲🏻🤲🏻 Teşekkür ederim Merih Hanım, iyi ki varsın 🌸

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz