Kandil simidine ba-yı-lı-rım. Kendine has kokuları sebebiyle, glutensiz unlarla çalışırken bizden eksik olmayan 2 kritik ürün: mahlep ve yenibahar. Yenibaharın yakışmadığı kek ve kurabiye yok, simit neden olmasın?

4 su bd kavrulmamış greçka (karabuğday) unu
2 yemek kş sirke
1.5 çay kş tuz
1 tatlı kş karbonat
200 gr tereyağ
½ çay bardağı zeytinyağı
2 yemek kş yoğurt
1 yemek kş dolusu mavi haşhaş
1 tatlı kş tepeleme yenibahar
1 yumurtanın sarısı içine konulup akı üstüne sürülecek
Susam

Buradaki su bardağı ajda boya eşit. Z.yağı eklediğim çay bd ise küçük boy.

Tereyağı oda sıcaklığında olmalı. Karbonatla sirke birlikte köpürtülüp aktive edilerek eklenmeli. Hepsini iyice yoğurup kırılgan bir hamur olduğundan bardakla şekil verdik.

Verdik diyorum çünkü tarifin glutenli versiyonu teyzemden. Bize geldiğinde; tek yaptığım unu değiştirmek ve mahlep yerine yenibahar ile haşhaş eklemek oldu. Haşhaş, pizza kraker tadı ve neşesi katıyor çıtır çıtır.

Çay bardağı ile şekil verip ortasını da bir kapak ile çıkarmak pek pratik oluyor. Tadı ve kokusu harika. Biraz narin ve kırılgan olsa da kolay dağılmıyor. Şimdiye dek denediğim “en güzel” simit oldu.

170 derecede 25 dk kadar sürdü pişmesi. Altı yanmasın diye ısıyı küçültür ve mutlaka kontrollü pişirirsiniz. Her fırın farklı.

Afiyet olsun.

Alıntı yapmadan bitmez:
Zahmete talip değiliz. 🌿 Bir kitabın sayfalarında boğuşmaya talip değiliz, doğru bildiğimiz yolda YALNIZ da olsak yürümenin çilesine talip değiliz, alın terinin mukaddes ve helal yolunda yürümek bize ağır geliyor. 🌿 Üç beş slogan beni dünya faydasına taşıyor, siyasi yakınlık hayal bile edemeyeceğim bir maddi zenginliği kapımın önüne yığıyorsa, bu dünyada nasıl bir davam olabilir?…🌿 Yaşadığımız günü faydaya çevirerek bundan nemalanmak, modern kapitalist medeniyetin ruhlarımıza kurduğu bir tuzak….

Bizden önceki ve bizden sonraki nesillerin “kabul edilmiş dua”sı olmaya talip miyiz? 🌿 BAŞI SINUKLAR İÇİN KLAVUZ

#gdctuzlu #kitapismigeçtidiyemecburenreklam #reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz