Neler keşfettim neler! Niaouli (nioli) yağını duydunuz mu? Büyüledi beni. Mayıs 2018’de Instagram’a yazmışım, bloğa koymayı unutmuşum. Orada, yazıya gelen yorumları yani deneyimleri görebilirsiniz.

Son yaşadıklarımız, stres ve bittabi grip (+ antibiyotik kullanımı) bağırsakları, yani bağışıklığı sarsınca, dudağımda uçukla taçlandı bahar temizliği. Ya ne olacaktı? Tıpkı aft gibi uçuklar da bağışıklığın düştüğünün aleni göstergesi. Ama aynı zamanda kıymetli bir sağaltım.

Senelerdir uçuk çıkmadığına seviniyordum; çünkü bende çıktı mı 1 haftadan evvel geçmez; gerilir, yayılır ve kanar da kanar. Ne -anneannem usulü- tahta kaşıkla korkutmak ne sarımsak işe yarar ne o pek meşhur merhem. Son uçuklardan kalan bariz izler var ki daima hafif rujla kamufle ederim. Kabusumdur o yüzden uçuk.

Üniversitede çok uçuk çıkardı, tencere yemeklerinden fast-fooda uzanan, uykusuz, stresli o dönemlerde leblebi gibi ilaç içtiğimi de eklersek normal olduğunu şimdi anlıyorum. E yoktu ki o zaman bir farkındalık, okuyayım beslenme ve uykunun sağlık üzerindeki etkisini… Homeopatik bakış açısıyla uçuğun ne anlattığını… El yordamı ilerleyerek, hazır yemek, UHT süt ve hazır kahveleri su gibi içerek geçti vize haftaları. Neyse.

Özellikle hanımların dostu (buraya dikkat!), idrar yolu ve mantar enfeksiyonlarında inanılmaz etkili diye bildiğim ama denemediğim bir mini şişe Niaouli yağım vardı. Hepimiz sırayla Influenza B atlatmıştık. (Atlattık mı sahi, artçılar üst üste geldi, bitmeyecek gibiydi?) Önce teyzemde çıktı uçuk, sabah erkenden ve akşam dudağa pitpit sürerek yağı uyguladık, kurudu gitti. Uçuk yanmaya başlar başlamaz, pamuğa 1-2 damla döküp hop uçuğa bastırıyoruz. Tesadüf sandım ve bünyesi çabuk toparladı diye düşündüm.

Derken 1 gün sonra bende çıktı, alt dudakta. Sabah kahvaltı sonrası hemen peçeteye nioli damlattım. Akşam da pamuğa damlatıp elimle bir süre hafif bastırdım. Ertesi gün de 2 veya 3 kez, hatırlayamadım. Ve kişisel rekorumdur bir uçuğun 2 günde sönüp hayatımı zehir etMEmesi.

Hal böyleyken şimdi bunu ben paylaşmayayım da kimler paylaşsın? Lütfen şu yağı bir araştırın: Her gün iç çamaşırına 1 damla damlatmak ve 1 litre banyo suyuna 10 damla damlatarak kısmî duş öneriliyor. Gerekli durumları doktor ve aromaterapi uzmanı eczacınızla görüşünüz. Çay ağacı yağının akrabasıymış ve benzer hallerde veya yerine kullanılabiliyormuş Niaouli. Aktardan değil eczaneden aldım. Beni bu yağların büyülü dünyasıyla tanıştıran ve sorularımı bıkmadan yanıtlayan ecz. Güneş Güleryüz’e teşekkür ederim.

Ağrı kesici etkisi, anti-fungal etkisi, romatizma/gut ağrılarında eklemleri ısıtan ve kan dolaşımını arttıran anti-romatizmal etkisi, mikrop, mantar ve bakteri oluşumunu önleyen antiseptik etkisi, böcek ısırması ve sokmalarda antidot etkisi ve daha neler neler. Bu kadar derinlik beni aşar.

Ben uçuklarda ve bir anda ağrılı ve dev şekilde çıkan sivilcelerde denedim. Hemen, irin toplamadan kurutuyor. Artık çantamdan, tatilde bavulumdan eksik değil. Niaouli.

Uçuk fotosu koyamam, malûmunuz, teşhire girmesin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here