Eski değil eskimeyen yazılardan. Pratik tüyolar. Bizden eksik olmayan esansiyel yağlar.

Lavanta yağı; difüzörde, yastığa/yakaya damla, yanıklarda ise ilk 1 saat içinde hayat kurtarıcı. 🦋 Miniklere, HC veya zeytinyağı içerisinde en güvenli masaj yağı (Bkz. Blog). Tıbbi lavanta olup eczanedekiler alınacak. Türü çok önemli. Zira lavanta vaaar lavanta var.

LAVANTA ve YANIK: İlk 1 saat içerisinde, herhangi bir sabit yağ ile seyreltmeden doğrudan sürülebiliyor tıbbi lavanta. Türe dikkat: Lavandula angustifolia. Doktorunuza/Eczacınıza danışınız.

İLK 1 SAAT KAÇTI, N’APALIM? Tamanu ve Nioli (Niaouli) harmanı toparlıyor ortamı. Kolajen üretimine destek veriyor hemen. Burada; Tamanu sabit, Nioli ise uçucu yağ. Yanık için karışım hazırlanıyor eczanelerde ve nasıl kullanılacağı belirtiliyor. Yanığın büyüklüğü çoook önemli, aman diyeyim, ihmal etmeyin. Ben olsam eczaneden hazır harman alırdım ölçü mühim diye. Ama evde hemen yapayım derseniz 1 yemek kş Tamanu içine 2 damla Nioli gibi düşünülebilir.

Karanfil yağı, çamaşır makinesine “akar kırıcı” olarak veya evde yatağa, yorgana, perdeye, halıya sıkmak için akar spreyini hazır almayıp kendiniz yaparsanız en başta gerekenlerden. Akar spreyi tarifini bloğa eklememişim kaç senedir. Onu ayrıca yazarım.

Calendula (aynısefa) ve kantaron yağı karışımı, eczanede 10ar ml’lik karışım olarak hazırlatılabilir. Yaralarda, çarpmalarda “kanama, yarık yoksa” hatta ağrılı ve şiş morluklarda bile çok iyi iş görüyor. Cam sprey şişesinde buzdolabımda duruyor.

Çörek otu yağı. Düzenli içirmiyorum; ama soğuk sıkım evde hep var. Sarımsaklı yağ tarifimizi, öksürükte kullanırken şahlandırıyor.

Biraz da şımarmaya ve zihin açmaya: Bergamot ve Ylang Ylang, yetişkinler için: Rahatlık, huzur, konsantrasyon, algı açılması, bilhassa ofis çalışanları için “gündüz” iyi seçim.
👉 Nasıl kullanıyoruz? Gündüz saat 10 ve 14’te, birer damla avuç içinde karıştırıp kokluyoruz. Melatonin yıkımını arttırıyor ve gece daha iyi uyutuyor. Gündüz ise zihin açıyor. Öğle yemeğinde gluten – şeker varsa ve uyku bastırdıysa meselâ. 😏

Ders çalışırken zihin açmaya? Acı 🍊 yağı kokluyor minikler arada.

Yurt dışından takip edenler, Thieves (4 Hırsız) yağ harmanı bulundurmanız ne harika olur evde! Organik şahane ürünler var orada. Bunun dışında limon, nane ve portakal yağı da en sevdiklerimiz. Ev yapımı gargara hazırlarken de ideal. Hangileri mümkünse artık evde bulunduralım. İşin ucu bütçe elbette. Rastgele ve sürekli kullanmaya değil gerektiğinde nokta atışı yapmaya…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz