Kaç senedir hayatımda bu yöntemler ve ikisini de ilk kimden duydum veya nereden okudum hatırlamıyorum. Yoksa en başa yazar, selâm veririm, malûm.

Kaan’ın kulaklarla çok uğraştık. Hem de çok. Meselemiz geniz eti, alerjik bünye ve bunun kulağa vurması idi elbette. Yani bizdeki durum “genellikle” mekanik idi, iltihabi olmaktan öte. Ama bu durumda bile bu 2 yöntem çok etkili diyebilirim. En azından olmadık saatte, muhtemelen gece vakti tutan ve doktoru görene dek o geceyi sükunetle geçirmek istediğiniz o zor anlarda çok rahatlatıyor. Bir uyuyup uyanalım ve ne gerekiyorsa elbette ertesi gün yapalım. Sakız çiğnetmeyi ise unutmayalım.

Tıbbi lavanta (lavandula angustifolia). Bizden eksik olmayan yağların başında. Eczaneden alınması önemli. Adı üzerinde uçucu. Kulağa DAMLATMIYORUZ. Pamuğa damlatıp kulağa tampon yapıyoruz, genellikle ağrıyan kulak üzerine bu pamuk varken yatıyor ve çok çabuk yatıştırıyor.

Soğan Bohçası: 1 adet soğanı soyup (son katmanı yani ince kabuğu üzerinde durabilir) daireler halinde kesip çelik bir sahanda arkalı önlü hafif pişiriyoruz. Suyunu çok çekmeyecek veya karamelize olmayacak kapkara. Hafif bir pembelik. Buhar tütmeye başlayacak. Bir tülbent veya kare şeklinde müslin beze koyulup bohça yapılacak ve ağrıyan kulak ile üzerine yatılacak. Dayanabildiği kadar sıcak. Soğan ve buhar kulağın bütününe temas ediyor böylece. Üzerine yatınca enteresan bir anî uyku geliyor…Kısacık. Uyanınca ağrı geçmiş veya o çığlık attıran şiddet yatışmış oluyor genellikle. Yatamaz ise kulağa sabitlenebilir. Soğuyana dek tutuyorum ben. 25 dk sabitlenebilirse ne ala. Günde 1 veya 2 ve duruma göre birkaç gün yapılabileceğini biliyorum.

Sonra ismini burada anında dahi engellendiğim yöntemlerle (hmpt) mi klâsik yöntemlerle mi, doktorunuzla sakin kafayla irtibata geçip zaten gereğini yaparsınız ağrı sürüyor ise. Bu ikisi bir nevi acil çıkış kapısı. Bazen ise tümüyle yetebiliyor.

Bloğa bir video bırakıyorum; soğanı ayak tabanı altında, kulak enfeksiyonu için, öksürük şurubu için kullanmakta çeşitli yöntemlerden bahsediyor. Hepsini vaktiyle hikayeye aldım ama yazamadım.

Kulağa sarımsak tamponu da görmüştüm Holistic Ali miydi yine emin değilim. Çiğ olarak kulağa yerleştiriliyordu. Rahmetli anneannem ise kulağıma küçükken soyup hafifçe doğrudan ocak alevinde közledigi, sünger gibi 1 diş sarımsak yerleştirirdi. Ancak oğlumda ikisini de deneyemedim, sarımsağa tepkili maalesef. Diğer ikisine izin veriyor. Gerekmesin, ama gerekirse de şifa olsun deneyenlere.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here