Başının çaresine bakanlarda bugün: Evde 1 dakikada mini-psikoterapi!

Niyet ettim sizlere küçük ama dev bir yöntem öğretmek üzere aracı olmaya ve Mazlum Davutoğlu’na dedim ki “Bize de öğretir misiniz otojenik terapiyi?”, dedi “Hayhay”.

Otojenik Terapi, köklerini tıp ve nöroloji araştırmalarından alıyor. Nöropatolog Oskar ve Cecile Vogt’un hastalarıyla yaptıkları çalışmaların sonuçları, Korbinian Brodmann’ın uyku üzerine yaptığı araştırmalar ve Johannes Schultz’un tüm bu bilgileri bütünleştirmesi ve zenginleştirmesiyle oluşuyor. Bizlere ise günde 1-3 dakika ayırmak kalıyor.

Asabiyet, huzursuzluk, psikosomatik diye nitelendirilen veya bağımsız bir kök nedene dayandırılan migrenden fibromiyaljiye çeşitli ağrılar, regl dönemi sıkıntıları, belki bir toplantı öncesi veya trafik esnası stresi, çocuklarda ise okula adaptasyon (bu konuda kritik bir vaka paylaşımı oldu sohbetimizde❗), tahammülsüzlük, uyku bozuklukları…Tüm dinlediğim vakaları buraya sığdırmam zor.

İzler izlemez hayatınıza dahil edebileceğiniz ve etkisini zamanla fark edeceğinizi umduğum bu basit metodu, otojenik eğitmen ve yetişkin danışmanı Mazlum bey dilinden dinlemek ufkunuzu genişletecek.

Daha derinlemesine öğrenmek için bizim gibi meraklı bireylere eğitim yok mu diye de sordum. Şimdilik yok ama burada anlatılan mini egzersizi bile hayatımıza katsak şahane olur.

Gerek Mazlum gerek çocuklarda otojenik terapi eğitimleri veren Pedagog Hemşin Adıgüzel Bey; Psikiyatristlere, Psikologlara, Çocuk Gelişimi Uzmanlarına, Fizyoterapistlere, Öğretmenlere ve Pedagoglara bu eğitimleri vermekle birlikte, farklı meslek dallarından olup çocuk alanında çalışan uzmanlara da destek oluyorlar. Bu mesleklere mensup herkesin alet çantasında olması ne hoş olurdu.

Mazlum Bey’in yöntemi mükemmel anlattığı 2 ayrı video daha var. Aşağıda görebilirsiniz
https://youtu.be/IVyf31cs_Q4
https://youtu.be/urOPJTCMeII

Bundan sonra “bugünkü otojenik egzersizinizi yaptınız mı?” diye sık sık hatırlatmak niyetim… Lütfen bilenler deneyenler deneyecek olanlar, zamanla fark ettiklerini bizimle yorumlarda paylaşsınlar. Kanalda, blogda ve burada. “Al.go.rit.ma.nın hakkından üşenmeyen hatırnazlar gelir!”

Şimdi yüksek sesle değil ama içimizden tekrarlıyoruz: ELLERİM AĞIR VE SICAK.

► Kanalıma abone olmak için: http://bit.ly/30h5Gvi

► Instagram: https://www.instagram.com/merihkafasi/

► Nebulizatör ve oksimetre örnekleri için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz: https://app.hps.im/d7ct/a95dd6d8 #reklam

► Lipzomal C Vitamini ve %2 Lugol (İyot) Satın Almak İçin Tıklayınız — https://app.hps.im/d7ct/a95dd6d8 #reklam

1 Yorum

  1. Covid olduğum sürece videoyu izledim ve egzersizi yapmaya başladım bugün neredeyse 15 gündür yapıyorum ve inanılmaz farkediyor hem mental olarak hem fiziksel olarak iyileşmeye başladığımı hissediyorum.
    Çok teşekkür ederim Merih.
    Sağol,varol…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz