Hatırlarım: Küçükken anneanneme misafir kim gelse, “çayın bir başka oluyor Emiaanım” der ve aslında pek çay içmediginden dem vurarak birkaç bardak yuvarlardı. Sonraki yıllar annem ve teyzemde de çok kez şahit oldum benzeri dialoglara.

Çay sevmediğimden pek anlamazdım neden methettiklerini. Yıllar sonra çayı sevmeye başladıkça anladım; insanlar çay demlemeyi bilmiyor. Ince bellinin hakkını vermiyor. Demlemiyor, haşlıyor çayı.”Hadi çay içelim” denildikten 20 dk sonra geliyorsa bir çay, kusura bakmayın ama ona çay haşlamak derler; ıhlamur yapar gibi yapılmaz siyah çay, demlenir, önce yıkanır, sonra buharda yaprakları açılır vs…

İşte bu ailenin tembel nesli olan ben, poşet çaya fena dadanmıştım. Evde demlik poşeti büyük kolaylık, işte ise her çeşit bitki çayı büyük keyifti. Ancak akıl etmediğim birşey varmış: Çayın kağıt poşeti veya tül üçgen bohçasının yapıldığı maddeler tehlike saçıyormuş. Tarım ilacı  (pestisit) olarak dahi kullanılan ve poşetin suda çözünmesini engelleyen epiklorohidrin başta olmak üzere pet ve naylon içerikli kimyasallarla bezendiği konuşuluyor. Hoş, tamamen masum oldukları ve özel maddeden üretildiklerine yönelik, bol unvanlı akademisyenlerden açıklamalar da yok değil.

Ama içime kurt düştü bir kere. Size de haber uçurayım istedim. Hem alışığız biz margarine onay veren, hatta reklamını yapan derneklere, endustriyel tavuk tesisi ballandırarak anlatan veya “hazır meyve suyunu güvenle için” diyen pek kıymetli hekimlere. Ayrıca bu çayların poşetini kesip bakarsanız yaprak değil un ufak olmuş toz halini, köşede bucakta, dipte kalmış çay tozlarının derlendiği görürsünüz. Paketlenirken yıkanmadıkları da aşikar. Demedi demeyin.

Çay demişken bambaşka bir aroma hayal ediyorsanız; ya Fransa’ya yolunuz düşerse Kusmi Tea (Rus asıllı Fransız) alın ya da Almanya’dan Eilles Tee. Sahi, bir gelen olsa Almanya’dan da rica etsek.?Elde kalan birkaç taneyi ev halkından sakladım. Poşeti kesip demlerim artık. Toz değil, papatyaları bile tek tek seçilmişçesine özenli…Rastlarsanız tavsiyem olsun. (Kusmi Istanbul’da Etiler’de bazı cafelerde satılıyor ama online satış görmedim. Bilen varsa bilgi beklerim.)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz