Evet evet. Bu sıcakta fırın çalıştırdım. Çiğ tariflerden sonra, bir İLKLER POĞAÇASI yaptım.(YEDİ UYUYANLAR MAĞARASI gibi oldu. 🙂

3 ilk birlikte: Kinoa ununu ilk kez kullanıyorum (1). Yulaf kullanmayı sevmem, hiçbir tarifimde yer almaz. Çapraz bulaşma elbette etken, ancak Karatay hocanın sözü kulağımda hep: “Yulafı atlara verirler.” Ve glisemik yükü de yüksektir. Bir de rahmetli Dr.Ahmet Aydın’ın sözü: “Bizler kanarya değiliz.”

Ancak glutensiz yulaf görünce tazemutfak’ta denemek istedim. Rondoda çekip un yaptım. Kek ve poğaçalara hacim ve pofuduk doku sağlıyor (2). Ve kuru maya (3). Özellikle hazır ekşi mayaya dikkat edin. Buğday unuyla besleniyorlar. Paketleri okuyun. Pakmaya, çapraz bulaşma olmadığını özellikle yayınlıyor sitelerinde. Pakmaya kullandım o sebeple. Vakit yoktu, 40 dk bekletemedim hamuru ama bu da pek güzel oldu. (Yalnız 1brd kinoa + 1brd yulaf yaparım, sıvıyı çekiverirler diye planladım ama öyle olmadı, bayağı un aldı tarif.18 poğaca çıktı.)

2.5 yaşındaki oğluma da veririm diye yaptım ama her sabah işe giderken -saat 5’te (!) iştahı olmadığından- sadece omlet yemek isteyen kocam havalara uçtu. Meğer dışarıdan hamur işi sipariş etmesine ramak kalmış! Bademli yeşil kabaklı toplara bile bayıldığı halde 10üzerinden9 vermişti ve “10 asla olmaz” demişti de; buna 10 dedi şaşırdım. Hatta sabote etti resmimi. O cart sarı renkli “efsane” eklemesi O’na ait. Kahvaltıda pek hoş oldu gerçekten. Oğluma aldığım şirden mayalı keçi peyniriyle yaptım. Afiyet olsun hepimize.

Malzemeler:

1 su brd.rondoda un yapılmış yulaf
2,5 su brd. Kinoa unu
1/2 su brd.yoğurt
1/2 su brd.sızma zeytinyağı
80 gr tereyağı  (benmari eritilmiş)
1 paket kuru maya (instant)
1 çay kş.dolusu tuz
125 gr keçi peyniri
2 yumurta (1’i hamura. Diğerinin beyazı, peynire karıştırılarak iç harc oluşturacak, kalan sarısı üstlerine sürülecek)
Çiğ susam
(1 s brd =190 ml=95 gr, büyük ajda boy)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz