“İltihaplı Omurga Romatizması” Ankilozan Spondilit nedeniyle 10 yıldan fazla ortopedi ve beyin cerrahi alanlarında vakit ve güven kaybettikten sonra, ilk kitabını okuyunca soluğu Canan Karatay hocada almıştım. Derdimin romatolojiyle ilgili olduğunu öğrenince şoke olup öncesinde doktora gittim tabi. En hafif ilaçlar ile başlandığı halde yan etkileriyle baş edemedim ve ~1.5 sene ilaç kullanıp bıraktım (“siz bırakın” demiyorum, aman, bu benim yolum!). Sonra doktorum hasta kabul ve takibini bıraktı; akademisyen olarak devam kararı aldı ve beni başka hekime yönlendirdi. Dokunmadan, muayene etmeden, ezbere konuşan bir prof.e denk gelince, “bırakalım, dağınık kalsın” dedim. Karatay hocayla ilk muayenem 6 sene evvel böylelikle oldu.

D vit. düzeyim, olması gerekenin 10da1’i kadar ve B vit. de çok düşüktü. Bağırsak emilimi yetersiz olduğundan iğne ile depoları doldurmamı istedi. Daha mühimi, günde 8 tablet Omega3 alımı (sabah4-akşam4) önerdi. Yanında 100mg Coenzyme Q10 (×2). Omega 3-950 yazdı reçeteye, marka söylemedi. Solgar’da bu ürün vardı. EPA+DHA oranları yüksek, distilasyon bakımından en iyilerden diye, doğrudan Solgar ile başladım. Yazdığı diğer alternatif olan EFA S 1200’ü unuttum gitti. Ancak o gün trigliserit ve etil ester formundan söz etmemiştik. Halbuki emilim açısından trigliserit formda olması kritikmiş. O yıllarda bunu bilmiyordum. İctigim 8 tabletin 5’i, maalesef sindirilemeden çöpe gitmiştir. Bir dönem Solgar’a çalıştık özetle. Pahalı ürünler. Işyeri eczanemizle anlaşıp %15-20 indirimli alıyordum. Ya da Amerika’dan gelen olursa yarı fiyatına bulabiliyordum.

Bugün hala enflamasyon engelleyen özellikleri göklere çıkarıldığından, balık yağı kullanıyorum.

NE ÖNEMLİ? 

Trigliserit formda olması,

IFOS onaylı olması,

yüksek EPA+DHA değerleri.

Türkiye’de bunu sağlayan markalar: Efa-S 1200, Ocean Plus, Ocean Ultimate, Krilom. Ultimate’ın EPA değerleri çok yüksek  ancak tablet sayısı neredeyse yarı yarıya az. (50den 30a) Hangisi ekonomikse ona göre ilerleyebilirsiniz.

Diğer kritik konu Coenzyme Q10. 25 yaş altındakiler (bazı kaynaklarda 30 yaş civarı diye geçiyor) kullanabilirler. 25 yaşından büyük olanların ise, aktive olmuş Q10 yani Ubiquinol alması öneriliyor. Ocean veya New Life, tercihi size kalmış. Coenzyme QH. Aktif madde mg düzeyleri aynı. Dikkat: Yağlı gıda beraberinde içilmeliler etkin çözünürlük için.

Temel takviyelerim böyle. Fazla supleman almayı tercih etmiyorum. Arada kan testi sonuçlarina bakıp ilerliyorum. Bu ara D vitaminim.yine çok düşmüş mesela. Asansöre göz kararı binmemiz gibi, bodoslama besin desteği alan bir millet olduk. Yan komşu kullanıyor diye/popüler diye/Madonna dinçliğini buna borçlu diye rastgele destek ürün bile alınmaz dostlar.

Hepimize şifa olur dilerim.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz