Eski değil eskimeyen takipçilerim iyi bilir bakış açımı: Şeker, şekerdir. Masumu bence yoktur. Hatta bir yazım var sayfada: “Akrebin şekeri de doğal, onu da mı yiyelim?” başlıklı.

Sofra şekerinin daha az işlenmiş/organik olan türevleri piyasada olabilir. Ama organik meyvenin kendisini bile kullansanız karaciğeriniz onu ayakta alkışlamaz neticede. Ne kadar az, o kadar iyi.

Tariflerde görüp merak ettiğim bir ürün vardı. Türkiye’de bulunmuyor. Rapadura şekeri. Şeker kamışı suyunun buharlaştırılıp kristalize edilmesiyle elde ediliyor. Arkadaşım İngiltere’den getirdi ricam üzerine. Arada onu kullanıyorum.

İşlenmiş midir işlenmiştir, çünkü pakete girmiştir. Çok övülmesine bakmayın. Beyaz şekerden bir nebze masum olabilir; ama homini gırtlak yenecek hücre besini değildir. 20 adet kurabiyeye, yarım bardak şekeri böleceğiz. Bal ve pekmez hariç (!), siz içinize sinen neyse onu kullanın. Rapadura stoğum bitince mecbur benim de yolum o.

Karamelize tadı ve esmer rengi vardır. Biona idi bendekinin markası. Unutmayın: şeker, şekerdir. Pek sağlıklı, harika diye manipüle edebilir miyim? Evet, destan yazarım; ama tarzım değil. Zehir olanla olmayanı belirleyen dozudur, aklımızda bu dursun yeter. 🙋 Şifa olsun besinlerimiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz