Olmaz ki! Böyle de yaPılmaz ki! Aromaterapiye gönül verdim; lakin denediğim kadarıyla biliyorum, her zamanki gibi, benim olayım bu. Gerçek deneyimlerin buluşma noktası oldu bu hesap. Eğrisiyle doğrusuyla, hem nalına hem mıhına sizlerin de yorumlarıyla ilerledi. Ne diyordum? Aromaterapi. Lakin eğitimler neden hep eczacılara, doktorlara veriliyor? Bizler kotaramaz mıyız acep? Annelere pratik çözüm önerileri (tamam, elbette karışımı biz hazırlamayalım ama) ne neye yarar pratik bilgiler eğitimi filan olsa da gitsek.

Çok soru gelen bir konu. Evdeki yağların fotosunu çektim size. Nioli için ayrı yazım var, bilmeyenler için 2 Mayıs tarihli. Ben nereye Nioli oraya artık. Sivilce ve uçukların korkulu rüyası, çamaşıra her gün 1 damla, enfeksiyonla mücadelede destek. Lavanta var fotoda: Mini buhurdanlıkta veya yastıkta uykuya yardımcı; kulak ağrısında pamuğa (kulağa değil!) 1-2 damla ile kulağa tıkaç; ayak banyosunda ve hatta çamaşırda aroma verici (yumuşatıcı kullanmıyoruz ya hani); her yere her eve lazım).

Burun açar en önde, @ipeksabun dan aldım; “10 kaplan gücünde uyuyan” eşim için. Ylang Ylang var, arada parfüm niyetine, bu haliyle biraz ağır ama olsun. Sinek ve böceklere karşı yeni aldığım karışım en arkada, yanında da biraz paçuli, karıncasavar, üst üste sıkmak daha iyi olurmuş, üşenmezsem.

Akar spreyi, yatağa yorgana perdeye (varsa halıya) sıkılıyor; unutmasam da düzenli yapsam, hurçlara girmeden sıkıp havalandırdım neyse. Kaan’a ve bana ayrı öksürük yağı karışımı: Günlük reçinesi-selvi-hodan karışımı. Öksürükte göğüse ve sırta sürüp havluyla ısıttığım havluyu kapatıyorum.

TAME TIME: @bktkaptan Buket hanımdan. Kullanım alanı çok geniş. En ufak soğuk algınlığı belirtisinde seyreltilerek kullanılıyormuş, keza kulak ağrısında. Kaan, Kawasaki nedeniyle hastaneye yatıp çıkınca evde bulunsun istedim.

“Merih Özel” yazan, bana özel parfüm. Eau de toilette diyemem, daha hafif,  Eau De Fraicheur veya body mist demek daha doğru belki. Gün içinde evde ferahlamak için, bergamot yoğun bir karışım, 5 çeşit yağ var içinde, suyla seyreltilip kullanılıyor. Yazın pek ferah oluyor. Eşime iş yerinde sabahları uyku açan, dikkat toplayan bir mini roll-on aldım ama kıllanıyor mu unutuyor mu bilmem.

Peki ne önemli? Yağların, Parfümgrad yağ olması değil, farmagrad yağ olması gerekli. Şifa niyetine. Aktardan almıyorum o sebeple. Hileli olmayabilir dosdoğrudur belki; ama doğru kemotipte olmayabilir, dolayısıyla eczaneden alıyorum.

Neler almam lazım daha? Limon, Kekik, aslında hepsinin ayrı marifeti var, bu ara Tamanu’ya taktım, inceliyorum. her ay bir tane yağ eklesem koleksiyona, gerisi, kendimi geliştirmeye kalmış. Pratik birkaçını hayata sokabilsem kafi. Adı üstünde. Uçucu yağları, kulağa damlatmaya, içmeye kalkmayın, içilen var içilmeyen var. Eczacınıza, doktorunuza danışın. Yaşasın aromaterapi kardeşliği! Kalın sağlıcakla.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz