Galiba ilk kez bir ürünü, deneyip de sonucunu görerek değil ama kullanmaya başlar başlamaz yazıyorum. Kargom ulaştığı gün, hikâyede paylaşınca sorulara tek tek dönmeye yetişemedim. Bach Flowers (Bach Çiçekleri) terapisi hk internette çok şey bulabilirsiniz. Özet geçeceğim. Yerim dar.

Belki de her şey doğadan uzaklaşmamızla başladı. Bizi, bu güzel binalar mahvetti. Dr. Edward Bach demiş ki “insanda 38 temel olumsuz duygu durumu/davranış örneği var.” Ve yabani bitki ve çiçeklerden, her bir duyguya karşılık gelecek/etki edecek karışımlar hazırlamış. 1930dan beri akut kriz durumlarında (panik) veya çeşitli hastalıklarda tedavi refakatçisi olarak kullanılıyormuş.

Depresyon, korku, hüzün, keder, kırılganlık vb durumlarda elbette sorunları çözmüyor; ama motive ettiği, zihni dinginleştirdiği, berraklaştırdığı, huzur verdiği söyleniyor. Menopoz ve andropoz, emeklilik buhranı (literatüre kapı gibi terim ekledim!), hayattan zevk alamama, aşırı eleştirel olma, tüm yükü omuzlarda hissetme – taşıyamama hissi, hayır diyememenin verdiği sıkıntı, kanser – felç gibi hastalıklar, çocuklarda hiperaktivite, konsantrasyon bozukluğu, hamilelik ve lohusalık dalgalanmaları, geçmişe özlemle gelen hüzün, yine çocuklarda uyum sorunları (taşınma, kreşe başlama, anne-babanın ayrılması), en basitinden uçak/diş muayenesi korkusu gibi durumlarda etkili olduğu anlatılıyor. Yine yurt dışında, doktorların önerdiği ve eczanede satıldığı belirtiliyor. Bunlar benim özetim. Siz araştırmanızı yaparsınız.

Bu demek değildir ki psikolog veya psikiyatra ihtiyaç yok. Apayrı bir destek ürününden bahsediyorum. Hepimiz bunalıyoruz türlü sebeplerle ve dengeyi korumak güçleşiyor. Bilhassa miniklerde, anti-depresana sarılmak yerine daha yumuşak ve masum bir destek olabilir mi diye düşündüm.

Peki nasıl haberdar oldum? Bir arkadaşım, otizmli kızının okula uyum sürecinde kullandığını ve işe yaradığını aylar evvel anlatmıştı ama üzerine eğilememiştim. Ve bu kadar etkili bir ürünün, kimyasal olmaması pek aklıma yatmamıştı. Öyle kaldı.

Bana niye lazım oldu? Kaan’ın bazı hassasiyetlerinden söz etmiştim: Alıştıktan sonra büyüklerle sohbeti iyi, ama yaşıtlarıyla değil. Aşırı hareketli, agresif tavırlı çocuklar görünce afallıyor. Daimi bir endişe ve sorgulama hali var. Ancak bu durum hastane çıkışı iyice arttı. Nereye gidiyoruz, doktora mı, ayağımı delmesinler, karanlıkta uyuyamam (-ki böyle bir sorunu daha önce yoktu), yalnız uyuyamam, okula gidemem, odada yek başına duramam, parka uğrayamam vs. Terapi ayrı konu, ama çiçekleri de denemek istedim.

Instagram’da hikâyemi görünce kullananlar bana ulaştı: 1 kişi çocuğunun uykusuzluk sorununda işe yaramadığını, 1 kişi yarım bıraktığı için fikir veremediğini ama diğer 10a yakın kişi, çok memnun kaldığını iletti ve “iyi ki aldınız” dedi. Belçika, Almanya, İngiltere ve Amerika’dan alınan ürünlerle denemişler. Ben buradan aldım. @bachflowersinturkey Web sitesinden Herlinde hnma ulaştım ve fikrini de sorarak rescue remedy istediğimi söyledim. İdeali, terapist ile ayrıntılı görüşüp kişiye özel bir karışım hazırlanması. Ona şu ara imkanım yok. Doğrudan rescue istedim Kaan ve kendim için, son olanlardan sonra…

Doktorumuz ne diyor? Evet, “o da nesi” demedi fitoterapi uzmanı olan doktorumuz ve kişiye özel ilerlenirse küçük dokunuşlarla çiceklerin etkili olabileceğini söyledi. O taktirde kim tutardı beni? Herkes DMden olduğu gibi aleni yazmayı sevmiyor biliyorum, ama kullananlar olumlu-olumsuz yorum iletirse memnun olurum; hep birlikte öğrenmiş oluruz. Bir sancılı ruhu ferahlatsak, birine faydamız olsa az mı? Hadi inşaallah.

7 YORUMLAR

  1. başlıyorum bakalim dikkat ve konsantrasyon icin Merihcigim yakında sınavım var. Zihnim berrak degil. Eczacı hanım bach cicekleri onerisi ile hazirladi kargom gelsin sonuclarini yazacagim muhakkak

  2. 28 Yıllık meslek hayatımda, bu kadar naif ve hızlı çözen, kişinin kendini hapsettiği kalıplardan çıkaran, arıtan, güçlendiren, farklı yönlerden bakabilme yetisi vererek büyüten, merhameti arttıran, bir terapi.

  3. Hayatımda çok önemli bir sınav ve mülakat için eczaneme hazırlattığım bach çiçeklerini kullandım. Öncesinde bilgim vardı hatta eğitime de katılmıştım. Tamamen yan etkisiz ve hiçbir zararı olmayan nadide bir tedavi yöntemi. Eşim için de kullandık. Sınav için de kullandım. İkimizde de olumlu çok etkisini gördük. Şimdilerde oğlum lgs’ye hazırlanıyor onun için de hazırlattım. Dilerim faydası olur. Ben faydası olacağına sonsuz inanıyorum zaten ama bekleyip göreceğiz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz