Dile kolay! Neredeyse 2 ay olacak yazmayalı. Ailece, son senelerin en iddialı gribini yaşadık, malum meşhur hastalığın bilmem kaç katı etkide. Neler yaptık bahsederim; o ayrı.
Konu evin miniği ve tabii tıkanan burun, az işiten kulak ve kulak ağrısı olunca bir ek bilgi daha girdi hayatımıza: Ksilitollü Burun Damlası.

Bizim yaşadığımız durumda, konu gayet mekanik; (geniz eti veya enfeksiyon sebebiyle akut olarak tıkanan) burun açılmazsa kulağa basınç yapıyor. Dolayısıyla dışarıdan kulağa bir şey damlatarak çözülMüyor. Yoksa soğuk kaynaklı ani gelişen durum olduğunda, gece vakti bir ani çığlıkla uyandığında, blogda ve burada görebileceğiniz tıbbi lavanta metodu ve/ya soğan sargısı şıp diye işe yarayabiliyor. Ama elbette her durum farklı değerlendirilmeli.

Ksilitolle ev yapımı gargara tarifi almıştık diş hekimi @oils.for.u sevgili Zeynep ÖZCAN’dan. Ağız ve diş sağlığına etkisine, bakterilere karşı etkili olduğuna değinmiştik orada. Kanalda.

Şimdi diğer görevini biraz daha öne çıkaralım: Boğazdaki bakterileri de azalttığı belirtiliyor. Bu, kritik. Bazı naturopati doktorları, yurtdışında, özellikle strep enfeksiyonlarında, çocuk veya yetişkinin, bir miktar (mesela yarım veya 1 silme çay kaşığı) ksilitolü emerek ağıza ve boğaza yayılmasını istiyorlar. Ülkemizde rastlamadım.

Peki burun damlasını nasıl yaptım? (Ksilitol, mümkünse huş ağacı kabuğundan olmalı)

1 tatlı kaşığı ksilitol + 30 ml içme suyu + 10-15 damla greyfurt çekirdeği özütü (GÇÖ) ekledim, cam damlalıkla günde birkaç kez burnuna damlattım.

(GÇÖ bilgisini yurtdışında bulabilecekler için, etkiyi perçinlesin diye ekledim. Türkiye’de GÇÖ rastlamadım, dolayısıyla sadece ksilitollü damla seçeneğimiz var. Yine yurtdışında “nasal spray with xylitol” ismiyle seçenekler bulursunuz.) Bazen sadece gümüş ama daha çok ksilitol damlattım. Boğaza da aktı böylece. Birkaç kez de gıcık gelen gündüz saatlerinde, pastil gibi ağzımızda erittik.

Miniklerin burnuna spreyle püskürtme YAPMIYORUZ; nazikçe damlalıkla damlatıyoruz. En iyi damla pozisyonu nedir? Sırt üstü yatıp baş hafifçe geriye kaydırılır. Gerideki pencereye bakar gibi. Damlatılır. Bir süre o pozisyon korunur. Sonra oturulur ve dizlere bakarken kafa hafifçe sağa ve sola yatırılır. (Ben son bölümü yaptırAmadım bizim evdeki asi şahsa. Yapsa ne güzel olurdu.)

Mannitol de geldi aklıma, 1 ml kadar eklesem mi dedim; çünkü bilhassa ithal damlaların en iddialı olanlarında “ödem azaltıcı özelliği sebebiyle” mannitol var. Ama şekerleşme hemen olur diye eklemedim. Üsttekini yaptım. Etkili mi? Teessüfler. Olmasa yazar mıyım?

Tavsiyem değil; olamaz. Tercihim. Alet çantamıza eklenmiştir. Tarifi öğrendiğim Naturopati Dr dostuma dua ve teşekkürlerimle. Adı bende saklı. Dualarımızda yer verirsek memnun olurum. Zira sınavı zor yerden. #TavsiyemDeğilTercihim

2 YORUMLAR

  1. Merhaba Merih hanım’cıgım,
    Hep diyordum ki ben zaten sarımsaklı bal yediriyorum.. heralde aynı etkiyi zaten gösteriyordur.. ama gel gör ki bir deneyeyim dedim, deneyim uzamış hasta çocuk uykusu, azalan öksürük.. daha önce de söylemiştim.. bilginin zekatını %100 veren nadir güzel insanlardan birisin.. iyi ki paylaşmışsın.. üç dört küçük düş sarımsakla hazırladım mermer havanda.. Hazırlaması bir o kadar kolay ve kısa, yani yapmamak şifadan bilerek kendini mahrum etmek gibi..
    Hatta öyle güzel uyuttu ki bizimkinin uyku sorunu var birazcık, hep mi sürsek bunu dedik bir an.. iyi ki sana sorduk da geri durduk.. o kadar etkili daha ne diyeyim.. teşekkür ediyorum…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz