Gönül isterdi ki şimdi bir seyahat yazısına başlayalım ve “Ver elini Toscana!” veya “Bekle beni Karlovy Vary kaplıcaları!” başlığı altında; nereye gidilir, ne yenip içilir/ne dinlenir yazıverelim. Ama Maslow İhtiyaç Hiyerarşisi ‘otur oturduğun yerde’ diyor madem, hepimize bir katkımız oluversin şurada.

2022 yılının ilk gününe elektrik zammı ile uyandık malumunuz. Kısaca: Aylık 150 KW saate kadar tüketimlerde ücretler yüzde 50, 150 KW üzeri ise yüzde 125 oranında artmıştı. ilk ay gördüğümüz 4 haneli fatura ile gözler biraz fırladı. Sonraki aylar bu “kısmen” yumuşatıldı ve 150 yerine 210 KW oldu. Hikayemiz burada başlıyor.

Baktık ki tüm önlemlere rağmen kayda değer düşmüyor ve yine baremin üzerindeyiz; Mart ayında telefona gelen üstteki SMS ile bir durumu fark ettik (bakınız; hepsi sırasıyla fotolarda). Meğer Çok Zamanlı Tarifedeymişiz ve Tek Zamanlı Tarife seçersek daha ekonomik olurmuş.

Bir otomatik hesaplama aracı (hayır, “tool” demeyeceğim) bulduk ve gerçek faturamızı hesaplattığımızda anlamlı bir düşüş olduğunu gördük. Buraya bağlantıyı ekliyorum. Girip kontrol edebilirsiniz tüketimlerinizi… Ve kullanımlarınız bu istikrarda ise, gerekli de görürseniz, siz de tarife değiştirmeyi değerlendirebilirsiniz.

Bu başvuruyu maalesef cep tel hattımızın tarifesini değiştirir gibi kolaylıkla online işlemler veya çağrı merkezi üzerinden yapamıyoruz. En azından biz yaptırırken olmuyordu. Elektrik idaresine bizzat gidip başvurmanız gerekiyor. Yine yukarıda 3 zamanlı ve tek zamanlı tarifede, birbirine çok yakın tüketim sonucu oluşan fatura ve tasarrufu görebilirsiniz.

Sondaki foto? Eski bir tatilden anılar. Biz yine ona odaklanalım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz