Ta taaa! Glutensizdünya çıldırdı. Bildiğiniz beyaz şeker (sofra şekeri) ile kek yaptım. Daha evvel 4 (dört) adet kuru incirle yaptığım unsuz kuru fasulye kekini, kahveye bayılan aile büyüklerimize misafirliğe giderken birkaç malzeme ekleyerek yeniden denedim. Peki neden normal şeker?

Daha önce # alanında (Ah Ev Yapımı Vah Ev Yapımı başlıklı yazı) değinmiştim. Meyve şekerini bol tuttuğumuz tariflerde, aslında kendimizi kandırdığımıza (tamam, çuvaldız bana) kendimi kandırdığıma inanıyorum: Evde yaptıklarım, olsa olsa kötünün iyisidir. Dışarıda; en iyi malzemeyle, en temiz mutfakta, en sağlıklı kaplarla pişen pek çok tariften iyi midir? İyidir. Koruyucu, sentetik kabartıcı, glikoz şurubu içermez. Ama ehvenişerdir. Tariflerine, bitter (neyse ki!) çikolata ekleyen genç diyetisyenlerimiz zaten konumuz dışı. Derdim, kendimle.

Karatay hocadan defalarca duymuşumdur; meyve şekerinin, normal şekerden daha zararlı olduğunu; suni gübre&böcek ilaçları nedeniyle hiçbir şey kalmadığını; buna karşın fruktoz yani ön planda olduğunu…(Çocuklarda sarhoşluk belirtileri dahi gözlendiğini söyler ki Kaan’da net görüyorum. Muz/portakal yeyince yalpalıyor, çakır keyif oluyor!) Meyve şekerini, süt/sofra/pirinç şekerinden daha tehlikeli olarak vurgular, vücudun kullanamadığını ve direkt karaciğere gönderip yağlandırdığını anlatır. ‘Fruktoz ve alkol formülü aynı ve ikisi de karaciğere gider’ der. ‘Fruktoz da alkol de enerji olarak doğrudan kullanılamaz. Karaciğere gider ve yağ olarak depolanır ki dokulara zarar vermesin’ der. Vücudun ihtiyaç duyduğundan fazla alınan her türlü şeker toksiktir. Unlar ise toksik karbonhidrattır. Oysa bakliyat, taze meyve ve sebzeler sağlıklı karbonhidrat içerir gerekçesiyle onları önerir. Ancak meyveyi, lifiyle ve gündüz saati tüketmek en iyisidir der.

İşe giderken arkamdan ağlayan oğlumu, sabahın 5’inde hurma/incir/kayısı ile oyalamaya çalıştık uzun süre. Kahvaltı tabağına muz veya mandalina, mevsime göre meyve daima eşlik ediyor. Bıraksak tüm gün meyve yiyecek. Derken Aidin Salih_Gerçek Tıp kitabı beni sarsıyor: ‘Meyve mutlaka yemekten önce ve yemekten ayrı olarak yenmelidir’ diyor özetle. Yemekten sonra yenen meyvenin hazmolmayıp çürüdüğüne, hastalık sebebi olabileceğine değiniyor. Pişirilen meyvelerin ise organik asitlerini yitirdiğinden bahsediyor. N’oldu elimle yedirdiğim yumurta ve muz ikilisi? Ben bilinçli bir anne filan değilim. Alışkanlık ve ağız tadı, beni de sizler kadar yönetiyor. Saçma olabilir, ama bu nedenlerle kekimi, beyaz şekerle pişirmek istedim meyve yerine. Tadı az oldu; ama bizce yeterli. Stevya? Beyazdan daha fazla işleniyor belki; deodorize ediliyor, beyazlatılıyor, topaklanması önleniyor vs. Biri diğerinden daha masum değil. Şeker şekerdir. Hasılı bu defa, meyveye dayanmayıp beyaz şekerle sizi şoke edeyim dedim.

Tarif:
2 su bd haşlanmış kuru fasulye
3 yumurta
½ ajda boy bd toz şeker
1 yemek kş elma sirkesi
1 çar kş karbonat
1 portakal kabuğu rendesi
2 yemek kş sadeyağ
3 yemek kş zeytinyağı
3 yemek kş kakao
1 yemek kş dolusu Türk kahvesi
Çiğ Fındık

Ketaneye benzer mis kokulu yumuşak bir kek. Beğenildi de. En çok da eşim ve oğlum sevdi. Fasulye olduğu duyulunca o yüzleri ve hayreti görmek, paha biçilemez.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz