Ateşte ve öksürükte, sarımsaklı yağımız ve SuJok manevralarımız cepte. Ama diyelim ki gündüz vakti, parmağa sarımsak bağlayıp ofise gitme imkânı yok. Veya evin miniği dokundurtmuyor, meşhur yağı gündüz sürdürmüyor. Veya huysuz ihtiyar yanaşmıyor. Veya alerjik astımınız durduk yere coştu sabah sabah, evden çıkmadan bir yatıştırma lazım. Her ama her türlü akciğer desteği gerektiğinde mannitol bir mucize. İyisi mi önce, biz neden/nasıl keşfettik anlatayım. Gerisine siz karar verin.

Geçen kış. Bir anda kupkuru bir öksürük başladı minik oğlumda (4 idi o zaman yaşı). Birkaç ay önce bronşit atağı geçirmişti, aniden. Masum bir öksürük ve akıntı, 2. gece bronşite çevirivermişti. Daha biz yağı öğrenmeden.

2 ay kadar sonra…Pazartesi, kuru ve rahatsız edici bir öksürük var. Homeopati deniyoruz. Salı, ateş var. Gündüz ateşli ve baygın gibi uyuyor. Öksürük seyri aynı. Çarşamba, ateş yok; ama öksürük anormal hal aldı. Öğleden sonra saat tutuyorum, öksürmeden geçen 10 saniye yok. Artık şiddetinden kusmaya başladı ve gözleri yerinden fırlar gibi, boyun damarları şişer gibi bir hal aldı. Doktoruna ertesi gün gideceğiz. Homeopatımız ile de telefonla irtibattayız. Sakin olun diyor ama tablo anormal.

Mannitol diyor. “Eczaneden manitol bulun ve enjektör ile çekip nebulizatörde solumasını sağlayın”. Eczacılık eğitimini Almanya’da almış homeopat Sn. @fatmahenden teyzesi, Kawasaki sonrası gidişatta Kaan’a destek olmaya çalıştı hep. Ciğerle alakalı bu hassasiyet de belirince hep irtibattaydık.

Sakız vb ürünlerde tatlandırıcı görevi olan ve muhtemelen hepimizin tattığı bir ürün mannitol. Kudret helvası mannanın (manne en larmes) etken maddesi. Yani aslında bir gıda maddesi.

Lâkin mannitolün bu kullanımı hiç bilinmiyor.

Aslında tıpta; ödemli, irite dokuları sakinleştirmesiyle tanınıyor. Sadece, ciğerinde ve/ya beyninde ödem olan yoğun bakımdaki hastalara, göz tansiyonu olanlara; ödemi çözebilsin/basıncı düşürsün diye “damardan” verildiği için, hastane yakınındaki eczanelerde o da “belki” bulunabilirmiş.

Ama çok duyarlı dünya tatlısı bir eczane var yakınımızda. “Depodan getirtelim, akşamı bulur” diyor. 4.75 gibi sembolik fiyatlı bir ürün. Hatta ne yapacaksınız diye de soruyor, merakla dinliyor. Şaşırıyor. Bir enjektör de alıyoruz. Mesh olmayan kompresörlü bir nebülizatör gerekiyor ki mannitolün şekerli dokusu ve jelimsi hali aleti tıkamasın.

Alerjik bünyelere nebülizatörde solutulan “meşhur” ürünlerden birini değil ama ilk kez mannitol deniyoruz. O ana dek fenalıklar geçirten öksürük, nasıl bir anda yatışıyor anlatamam. Gözlerimize inanamıyoruz. Tesadüf mü? Defalarca deneniyor. Zatürre teşhisiyle maalesef (3 günde o noktaya geliverdi!) yine antibiyotik içmesi o dönem gerekse de en azından bir de kortizonlu soluma ürünleri olmadan geçirdik.

Kuru öksüren ve nefesi daralan büyüğümüzde (84 yaşta) defalarca denedik. Anında rahatladı, yatıştı. Ben, (hadi hastalığı sahiplenmeyelim!) alerjik astım belirtileri gösteriyorum. Bademcik yok diye en ufak üşütme veya sadece mevsim değişikliği ciğere iniyor. Arada yoklayan gümbür gümbür kuru alerjik astım öksürükleri için mucizevi. Bu kadar iyisini, serum fizyolojik + koloidal gümüş karışımı soluyunca hissetmiştim. Konuyu karıştırmayayım. “Akciğerle alakalı her şeyde kullanılabilir” dedi Fatma hocamız, 3 farklı konuda 3 farklı yaşta deneyimimiz var. Siz yine temkinli gidersiniz, bir tatlı kaşığı soluma denetirsiniz. Elbette yine öncelikle doktorunuza danışarak. Ben, titanyumdioksit deposu sakız çiğnetiyorsam sakıza tat veren mannitolü de soluturum. Kendi adıma. Kuzum adına. Paylaşmış olayım. Sarımsaklı yağ kadar mucizevidir, buraya yazıyorum.

Dikkat: Mannitolü alınca ilk seferde biz bilemediğimizden köşesinden yırttık ve hemen şekerlendi. Enjektör o sebeple lazım. Köşeden iğneyle çekiverince asla bozulmadan aylarca dayanıyor. Gayet ekonomik ve temiz iş. Piyasada, bu serumun en az 8 katı fiyata satılan, mannitol içeren ithal burun spreyleri görürsünüz, görevi iyi bilindiğinden içerikte vardır. Burnumuza ziyafet olsun tat versin diye değil. Kıssadan hisse. Almanız gereken ürün, % bilgisiyle fotoda.

6 YORUMLAR

  1. Oğlum bu yıl 3. Sınıfa gidiyor malum 1. Sınıf ilk dönem sonrası bir buçuk yıl evde olunca okullar açılır açılmaz nebülizatör mevsimini açmış bulunduk anasınıfı ve 2. Sınıfta bolca kullandığımız başucu cihazımıza merhaba dedik bu postu okur okumaz Merih hnmın tavsiyelerine -deneyimlerine de çok güvendiğimden hemen manitol almıştım eve elimin altında dursun diyip hiç gerek kalmadı derken skt bitmesine 2 ay kala öksürükle beraber dün ilk kez deneme şansım oldu gecesinde sarımsamklı yağ gündüzüne 2 kez 2 ml(şırıngayla)manitol çekip cihaza koydum akşamına hafifleyen gecesine kalmayan bir öksürük oldu tabi 2 sefer iyot 2 sefer manitolden snra öksürük gitti

    Bugün doktora gittiğimizde ventoline başlattı hemen 3 gün kullan dedi ama tabi ki gıda maddesi olan manitole devam kimyasala gerek kalmadı çok teşekkürler merih hnm

  2. Canım glutensiz merhabalar. Ben omron c101 aldım. Dün denedim mannitolü ve olumlu sonuç aldım. Bu arada kullanınca burnumun içinde beyaz bir tortu oluştu. Yapanlar olursa bu da oluyor bilsinler diye söylüyorum. Malum biz her detayı sana sorup rahatsızlık verebiliyoruz. Kusurumuzu affet canım glutensiz. 😚💜💜💜

  3. 4 yaşındaki oğlumda deneyimledik, çok yoğun geniz akıntısı ve öksürük vardı, serumfizyolojik içine 3-4 damla mannitol ekleyerek nebul ile soluduk ve çoook rahatlattı, kriz halimdeki öksürük hemen yatıştı, çok teşekkürler🙏

  4. Merhaba . Ben de nefes darlığı çeken ağzı burnu tıkalı göğsünde de hırıltı olan bir sokak kedisinde denedim mannitol solumayı. Burnuna biraz uzaktan tuttum ne olur ne olmaz diye. Olumlu sonuç aldım. 🥹 tabiki siz yine de veterinerinize danışın💓🙏🏻

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz