Modern tıbbın babası Hipokrat ne demiş? “Solunum problemleri, parazitlerle mücadele, yorgunluk, sindirim sorunları için ‘sarımsak’ candır” demiş. Öyle ki Antik Yunan tarihinde geçtiği üzere; olimpik atletlere, performans arttırıcı olarak sarımsak verilirmiş. Tüberküloz ve bronşit tedavisinde dahi ismi geçiyor. Ki öksürük için sarımsaklı yağ mucizesini denemeyenimiz kalmadı sanırım. Yorum alanı kilit.

Kıtalar ve medeniyetler değişse de sarımsak değişmiyor; deyimin tam anlamıyla “geniş spektrumlu”. Soğan, sarımsak, pırasa, arpacık soğanı vb alyum (allium) ailesinin; kanser ve artrit önleyici ajan olarak dahi adı geçmekle beraber konumuz bugün bambaşka.

Kendimde denemedim; deneyim iletemem, ama bu yazıda bahsi geçen sorunlardan birini yaşıyor olsam denerdim. Aşağıdaki durumların her biri için tavsiye edilen bir tarif vereceğim.

Mantar/enfeksiyon düşmanı merhem:

3 çorba kş Hindistan cevizi yağını, eriyene dek ocakta ılıtın (oda ısısında zaten sıvı) ve 3 çorba kş zeytinyağı ekleyin. 3 yemek kş taze kıyılmış sarımsak ekleyin. Blender veya kahve öğütücüde, önce düşük sonra yüksek devirde, 2 dk döndürün. İri sarımsak parçacıkları kalabilir diye, karışımı, incecik elek veya tülbentten süzün. Geniş ağızlı bir mini kavanoza koyun ve buzdolabında saklayın. 1 saat sonra yumuşak bir merheme dönüşecektir.

Kullandıkça, çiğ sarımsak, doğrudan kan dolaşımına katılacak. Nerede kullanılır? Enfeksiyon ile mücadele eden çocuk ve yetişkinlerin (özellikle gece uykusunda) ayak altlarına sürülür. Soğuk algınlığında, zatürrede göğse, ayak altına; sinüs enfeksiyonunda burun deliklerinin girişine sürülür. Ağız içi aftlara doğrudan sürülür. (Jock itch) Popo, iç bacak ve genital bölgedeki nem, ısı ve sürtünme kaynaklı ve yine mantar kökenli kaşıntıda (kasık mantarı) sürülür. Atlet Ayağı diye bilinen ayak mantarında da tüm ayağa sürülür. Atlet Ayağı yazıp fotolara bakarsanız görürsünüz; belki siz bile muzdaripsinizdir ki kortizonlu kremle yönetilir genelde.

Aslında vücuttaki herhangi bir yerdeki kaşıntı için kullanılır diye belirtiliyor. Kötü bakterileri, parazitleri, virüsleri hatta Candida’yı hakladığı notu düşülmüş. (Candida kovalamak, kedinin kuyruğunu kovalaması ya neyse, konumuz bu da değil.) Kan dolaşımına doğrudan karışıp tüm vücutta seyahat edeceğinden sistemik enfeksiyonları tedavi ettiği iletilmiş ki benzer ateşli enfeksiyonlarda bile ciğeri bile nasıl onardığını sarımsaklı yağda gördük.

2 hafta sonra yenisini hazırlamak öneriliyor. Ben buzdolabında, kapaklı cam kapta sakladığım sarımsaklı yağı haftalarca saklıyorum ve her kullanımda yine iş görüyor. Ama tazelemek iyi fikir.

Etkiyi daha da arttırmak için; tarifi, kekik (oregano!) yağı ve greyfurt çekirdeği ekstraktı ile kuvvetlendirmek öneriliyor ki oregano efsanedir; ciğeri tertemiz yapıverir ama çOOOOk yakıcıdır. O sebeple doz yazmadım. Ne kadar sade o kadar iyi. Deneyen olursa bekleriz yorumlara.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz