Çocukluğumdan beri en sevdiğim şeydir supangle ve kakaolu puding. Mecburen yoğurdu inek sütünden (şehirde keçi sütü vardı da biz mi almadık?) mayalasam da inek sütü içmeMEye, içirmemeye, sütlü tatlı yapmamaya, keklere bile sıvı niyetine maden suyu koymaya gayret ettiğimi bilenler vardır.

Ama karantina dönemi, rahmetli Prof Dr Ahmet AYDIN’ın dediği gibi, pastörize sütün morfin etkisine varan bağımlılık yaptığı bir dönem oldu evin miniği için. Pastörize keçi sütüne hemen alışıverdi. Ben de ses etmedim. Hatta Ramazan öncesi, öğlenleri eser miktar kahve ekleyerek eşlik bile ettim. Ramazan’da arındık derken son 2 hafta kala bende bir puding sevdası! Ama hepsinin başlıca sebebi, sevgili mutfaktahilalvar tarifi. Fotoya ekledim. Hiç karşılaşmadan sevdiğiniz, satırları içinize işleyenler insanlar var mı? Zarafetiyle büyüleyen. Benim için öyle.

Demem o ki “işbu pudinge” çok özenince denedim, baktım harika oldu, 2 defa yaptım Ramazan süresince. Sonuncu denememin kakaosu az olmuştu. Dibinde muzlar saklı (ev yapımı kek veya kurabiye yoktu) idi ve nasıl gözüm doymadı ise; âdetim olmadığı halde, akşam yemeğinden hemen sonra bir dev kâse yedim ve vicdan azabı duydum. Bunu şu sebeple söyledim, 500 ml süt ile 3 hatta 4 kişilik porsiyon mümkün. Benim gibi 2ye bölüp vicdan sızlatmayabilirsiniz.

  • 500 ml keçi sütü
  • 2 yemek kş (karabuğday) greçka unu
  • 2 silme yemek kş şeker
  • 2 yemek kş kakao
  • 1 yumurta
  • ½ çay kş toz vanilya
  • Süs-Püs

Rapadura şekeri kullandım. Az miktarda sakladığım, çok az işlenmiş bir tür şeker, yurtdışından gelmişti. Dileyen soğumaya başladıktan sonra bal ekleyip tatlandırır ve kâselere öyle alır.

Tüm kuru malzemeleri, pudingi pişireceğim çelik kaçerolde karıştırıp yumurtayı kırıp sütü ekledim. Vanilyayı, altını kapatmaya yakın koydum sadece. Sürekli ve en küçük ocakta karıştırdım. Hata yaptım sandım, “buharlaşmaktan süt bitecek ama olmayacak” sandım, 50 dk sürmüştür karıştırmam düşük ısıda, ama koyulaşmadı gitti. Anladım ki puding yapmayı unutmuşum. Derken bir anda koyulaştı, harika bir kıvam aldı, tam anlamıyla MUS (mousse) oldu yumurta sayesinde. Enfes. Puding değil bu başka bi’şey. İşte öyle bir şey…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz