*Bu yazı Instagram hesabımda Ramazan Ayında yayınlanmıştı. Bloğa ancak girebiliyorum…

Merhaba! *Ramazanın sonuna yaklaşıyoruz, biliyorum geciktim ama etkisini görerek yazmak istedim. 2 ayrı kişide yakından izledim.

Daha evvel kanlı kusma ile beliren, midesinde ciddi sorun (ağrı, batma, şişkinlik, bulantı) yaşayan bir akrabamı, mevcut tedavi öncesi, çok uzun süren tahlil-tetkik aşamasında damla sakızı ile desteklemiştik. Bariz iyi geldiği için, sonrasında da ilaç yanı sıra devam etti damla sakızına. Sakızın yatıştıran, “muhtemelen” onaran etkisini bir başka yakınımda daha görüp yazmak ise şimdi mümkün oldu. Hep duyarız, belki siz de hatırlayacaksınız; çeşitli mide sorunları için, teşhis ve tedavi ne olursa olsun beraberinde yarar sağlayacak bir üründen söz etmek isterim: Damla Sakızı

Ülkemizde saf sakız bulabilirsek tercihimiz bu olsun. Yurt dışında yaşayanlar, tablet formu alırken içerikte Mastic Gum (pistacia lentiscus) ismiyle bakabilirler. Birkaç örnek foto ekledim yukarıya.

Gastrit öyküsü sebebiyle oruçta zorlanan ve özellikle öğleden sonra ciddi kaynama problemi olan bir başka yakınım için, şu şekilde denedik: Gece 23 gibi (yatmadan evvel) 1 tablet ve sahurda yemeye başlamadan yarım saat evvel (saat kurarak) 1 tableti suyla içti. Birkaç gün sonra bahsettiği şikâyet yok olmuştu. Oruç süresince devam etti, ediyor. Sakız yok diye tablet denedi.

Normalde nasıl kullanılır? Sabah aç karnına 1 kez ve 2 öğün arasında 1 kez olarak günde 2 defa (sakızın kendisi veya tablet) tüketilir. En az 2 kez ideal. Ama 3 öğün yiyen biri iseniz öğünler arasına +1 kez daha ekleyebilirsiniz.

Sakız olarak tüketilecekse; sabah aç karnına bir süre çiğneyip (burada kas ve sinirlerdeki mekanik hareket ve yutkunma refleksi de süreci destekliyor) sonra minik minik o sakızı yutarak veya fotodaki tabletlerden temiz içerikli birini seçip suyla içerek yukarıda bahsettiğim şekilde kullanılabilir.

Bu kullanıma destek +2 ürün daha var: Slippery Elm Powder (Kaygan Karaağaç Kabuğu tozu) SEP diyelim kısaca. (Mucizevi bir ürün. Yemek borusu iltihabı, mide nezlesi, reflü, gastrit, hatta IBS/enterit (!) gibi bağırsak enfeksiyonlarının çeşitli türleri ve boğaz ağrısı/bronşit/astım vb akciğer sorunlarında bile ismi sık geçiyor. Zamk gibi koruyucu astar oluşturma niteliği var mide ve bağırsak çeperinde.) Tablet değil “toz formu” olacak. Gece yatmadan evvel (yani mutlaka mideye son giren şey olarak) 1 silme tatlı kaşığı tozu, ılık suya veya ılık badem sütüne eklersek mide tamirine destek olacaktır. Üzerine su bile içilmeyecek. Mideye son giren şey o olmalı.

Ah bir de yanında Marshmallow Root Powder (MRP-HATMİ KÖKÜ TOZU) eklenirse… Muhteşem ikili. Bu ikisine mide dostu mucizeler deniyor. Yani mümkünse 1 silme tatlı kaşığı MRP ve 1 silme tatlı kaşığı SEP karıştırıp yatmadan içilecek. (1 bardak badem sütüne bu ikili 1er tatlı kş katılıp ılıyana dek ısıtılır ve hemen bekletmeden içilir ki kıvam koyulaşmasın.)

Badem sütü yerine su olmaz mı? Olur. Ama imkan varsa badem sütü, mukozaya yardımcı ve kalsiyum da içerdiğinden öneriliyor. Normal süt ise KULLANILMAMALI, enflamasyonu, mukusu arttırdığını duymayan kalmadı umuyorum. Ne kadar süre? 3 hafta kullanıp 1 hafta ara verilecek şekilde 3 ay öneriliyor.

Bunun dışında tedaviniz/diyetiniz neyse o! Ama bilhassa sakız, muazzam bir destek. Proton pompası inhibitörleri bazen kaçınılmaz olsa da uzun vadede zincirleme nelere sebep olduğunu ve hemen tüm hastalıkların mide asidi azlığı kaynaklı olduğunu düşünürsek 2 ayrı kişide yakından gözlemlediğim sakıza yeşil ışık yakmış bulunuyorum mini mini gastritim için. Ben-şahsen-kendim-“kendim için” aldım kararı. Doktorunuza/naturopatınıza danışınız. Yoksa Merih size tavsiye vermez, verEmez, bilirsiniz.

Diyeceksiniz ki helikobakter pilori için ne yapmalı? Enfeksiyon temizlenene dek günde 3 kez 500 mg (3*500: 1500 mg) kadar saf damla sakızı tüketmeyi önermişti. Ne kadar süre? En fazla 6 hafta.  Kim önerdi?  Bu konuda farkındalığımı borçlu olduğum canım @naturapathicmedicine a teşekkürlerimle.  Elbette kişiye özel değerlendirme sonrası bu reçeteye eklenecekler oluyor. Ama en baz haliyle sakızın etkisi, her durumda bariz ve temiz.  Not: Eğer ağır gastrit/reflü söz konusu ise; 500 * 3 mastic gum kapsül olması yeğdir. Eğer hafif ise semptomlar; minik minik sakızın kendisi yutulabilir. Dikkat! Çok serttir, suyla donar, boğazı tıkar, o sebeple minik minik yuvarlayarak…

Ve son olarak şunu da ekleyelim: Tüm bu dostlara destek olarak OAT STRAW TEA (YULAF SAMANI ÇAYI) ve MARSHMALLOW TEA (HATMİ ÇAYI – Althaea Officinalis) de içerse bu kişiler gün içerisinde birer fincan, fevkalade olur(muş).

Kendi araştırmasını üstlenmeyi seven GGEO ehli eski değil eskimeyen dostlara ve tüm okuyanlara selamlar…GGEO (!) neydi, anlayanlar yoruma yazar sanıyorum.

Gerçek damla sakızı satın almak için tıklayın — glutensizdunya kodu ile %15 indirim alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here