Galiba bugüne dek ev yoğurdu ve envai çeşit minik malzemeyle yaptığım ekmeklerden çok farklı oldu bu. Hafta sonu için en acelesinden ve sade, ekmeksiz olmaz diyenlerin nefsini körlemek için pratik bir lezzet. Kötünün iyisi. Fırında yüksek ısıda pişen tahıllar ve yumurta malum, hiç yemesek en iyisi ama kaçamak yapılacaksa, hazırlarla kıyas götürmez fikrindeyim. Uzun zamandır takip ediyorsanız bilirsiniz, ev yapımı hamur işlerinin bendeki karşılığı: kötünün iyisi.

2 yumurta
1 su bd greçka unu
1.5 su bd nohut unu
1 su bd su
3 yemek kş zeytinyağı
1 yemek kş dolusu mahlep
1 yemek kş elma sirkesi
1 çay kş karbonat
Portakal kabuğu rendesi
Üzerine: Çiğ susam, mavi haşhaş, çörek otu…Hatta içine eklerseniz hamura daha çok yakışıyor ve kavrulmuyor üstte olduğu gibi. Su yerine maden suyu da olur. Yoğurt da çok yakışır kazein intoleransınız yoksa.

Mahlep kesmez dedim, yine portakal kabuğu ekledim. Çünkü greçka kokusuna alıştım, hatta seviyorum o isli halini, ama nohut unu beni benden alıyor. Nasıl bastıracağımı şaşırdım. Artık pek satın almıyorum da evdekileri bitirme gayesindeyim. Bu aralar gözdem akdarı unu. Gerçi Taş Değirmen’de artık bitmiş. Ne yaparım bilmem. 21 gün şekersiz yapıp tümüyle kurtulsam mı? Yok, seviyorum. Az da olsa evde kek kurabiye bulunması hoşuma gidiyor. Beni bu Selanik kökleri yönetiyor.  Hem sadece kahvaltı sonunda yiyorum, gün içerisinde ı-ıh. Bu satırları yazdığım esnada eşim, kaçıncı uykusundaydı. Öğle yemeğindeki köfteden zehirlenmiş, hastanede serum almış, sapsarı halde eve gelmişti. Hafta sonu böyle kaçamaklar olmazsa bir cepte simit bir cepte migren hapı masaya geliyor. Benim tarifler hep mecburiyetten.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz