Pazar sabahı yine alev alev uyandı. Yalnız bu defa gözlerinde de kızarıklık, sulanma ve sıvı çapak olmaya başlamıştı. Bize göre normaldi, grip belirtisiydi. Pazar ve Pazartesi de yüksek ateşle böylece sürdü. Geceleri burun akıntısı ve ateşten rahat edemiyor, kısa aralıklarla sızıyor ve gündüz de sürekli uyuyordu. Pazartesi akşamı hastaneye gidip Influenza A – B, Strep A gibi testler yaptırdık ki Salı sabahı muayeneye hazır olsun. CRP: 78 idi ki olması gereken en yüksek değer: 5! Influenza testleri negatifti.

Salı sabahı yine doktorda ateş 37.5 civarına düşmüştü ve artık antibiyotik alır eve döneriz düşüncesiyle gittik. Doktorumuz, ciğerleri dinleyince sesi beğenmedi ve bir film istedi. Gözleri görünce ise Kawasaki denilen bir otoimmün sendromdan şüphelendi. @dromersaltan  dikkatiyle, hastalığı ilk kez o an duyduk. Kalp arterlerinde genişleme ve tutuluma, genç yaşta ani kalp krizine yol açabilecek bir garip akut durum. Bir çocuk kardiyoloğunun hemen muayene edip yorumlamasını önerdi.

Hemen çocuk kardiyoloğuna gittik. Kaan bitkin, sürekli ağlıyor, hastane fobisi depreşmiş halde. Doktor, hemen ama hemen yatış yapmamız gerektiğini ve belirtilerin tipik Kawasaki olduğunu söyledi. Ama biz çilek dil, el ayakta kızarıklık ve şişlik, kızamık benzeri döküntü göremiyoruz. İçimize de çok sinmiyor ve doktorumuzla haberleşerek son kararı bir çocuk romatoloğunun vermesi konusunda uzlaşıyoruz. Aynı akşam saat 20’de, Kawasaki acil durum olduğu için Özgür bey bizi bekliyor ve O da acil yatış kararı veriyor. Muayeneye diye yola çıkmıştık; ama doğruca yönlendirdiği hastaneye gidiyoruz.

Çünkü bu hastalıkta zaman kaybetmemek esasmış ki yaklaşık 7 gün kaybetmiştik. Tedavi, yüksek dozda intravenöz immünoglobülin (IVIG) ve aspirin verilmesini içeriyor. Bu tedavi, sistemik iltihabı azaltarak akut belirtilerin önemli ölçüde kaybolmasını sağlayıp hastaların “büyük çoğunluğunda”, ama maalesef hepsinde değil, koroner damar anormallerinin ortaya çıkışını önlüyor. Ama müdahaleye rağmen yolunda gitmeyen vakalar var mı? Var.

2 YORUMLAR

  1. Benim oğlumda da 6 gündür ateş var lenf düğümü şiş ve antibiyotik işe yaramıyor 4 çocuk doktoru gördü crp si antibiyotiğe rağmen 28 çıktı. Son görem doktor kawasaki şüphesi ile kardiyolog eko çekilecek dedi bugün akşama doğru. Yarın sabah çekilecekmiş. Elleri ayaklarında şişlik yok,dili çilek gibi kırmızı değil,gözlerinde bir sorun görünmüyor ama soluk renkte özellikle bugün. İnşallah temiz çıkar sonuç. Ancak kan testinde kawasaki nasıl anlaşılıyor neye baktılar kanda bir ton kan verdik crp yüksek onun dışında bazı şeylerde yüksek ama onlara normal gözüküyor dedi bütün doktorlar. Sizde bu teşhisi koymak için tam ne gerekti?

  2. Kawasaki hastalığı ile ilgili ne öğrenmek istiyorsanız beni arayabilirsiniz. Bilirim hastalık bilinmediği için soramiyorsunuz kimseye. Bizde şuan atlatiyoruz inşallah.
    Numaram 5326296251 ismim ali

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz