KAAN’da neler vardı? Gözlerde irinli iltihap. 6 gün düşmeyen ateş. Vücutta, döküntü olduğunu anlayamadığımız ama döküntü sayılan, kan damarlarını dışarıdan görebileceğiniz örümcek ağı gibi yaygın pembe görüntü, yüzeye yakın kılcal damarlar. Dudaklarda çatlama ve soyulma. Düşük albumin. Yüksek CRP (78). Yüksek Sedimentasyon: (97) -ki bu rakamlar ilk gece yapılan müdahale ardından idi. Karaciğer testleri henüz normaldi. Büyümüş tek taraflı lenf düğümü. Ve gariptir ki 2 gün sonra yapılan Influenza B testi bu defa pozitif çıktı. (Bazen olabiliyormuş. Virus polülasyonu artınca farklı zamanda farklı sonuç çıkabilirmiş.) Kan alınamıyordu. Adeta damarlara yapışmıştı, çocuk-yenidoğan hemşireleri denedi ama nafile. 6. denemede, aneztezi uzmanı doktor damar yolunu açmayı ve kan almayı başardı. Kaan’ın ağlamaktan takati kalmamıştı, bayıldı bayılacaktı. Derin uykuya daldı. Normalde fırlatıp attığı buhar maskesini (nebulizatör), ilk gece baygın uyurken reddetmedi. Sonraki günlerde ise kabul etmedi.

 

Hastaneye yattığımız gece 3 saat kadar IVIG gelmesini bekledik. Eczanelerde yok. Başka bir hastaneden temin edildi. Mide koruyucu, antibiyotik ve aspirin de başlandı. Öksürerek temizlenmesi için buhar düzenli veriliyordu ve göz damlası. Kalp atış ve nefes hızı ilk gece çok ama çok yüksekti. Monitör sürekli alarm verdi. Son gece bu hız biraz daha düştü. Uyku hali tüm günler devam ediyordu. 4. günde taburcu olduk. İlaçları evde devam ediyor.

Deniyor ki örneğin İngiltere’de 100.000 çocuktan 8’inde görülüyor Kawasaki. Ben çok farklı düşünüyorum ve tespit edilemeyen vaka sayısının çok daha fazla olduğuna inanıyorum. Neden mi? 20.000 takipçimin tümünün hikayelerimi görmediğine eminim; ama diyelim ki gördüler ve benimle iletişime geçtiler. 20.000 kişiden 10 anne “biz de yaşadık” dedi. Ama daha mühim bir şey var: Bu annelerden daha fazla sayıda, Kaan’ın belirtilerinden daha tipik, 9-10 gün ateş yaşamış, elleri soyulmuş, dili çilek olmuş ama olağan grip zannedilmiş çocuğun annesi bana yazdı. Kayıtlı rakamlardan fazlası olduğuna eminim. #gdckawasaki

 

…….

 

Tedaviye rağmen hasar olabilir mi? Umarım olmaz, ama mümkün. Peki tedavi olunmazsa kalpte hasar OLMAyabilir mi? O da mümkün ama oran biraz düşük. Kimseyi endişeye sevk etmek değil niyetim, ama bu annelerin yerinde olsam bir çocuk kardiyoloğuna götürürdüm genel muayene içi çocuğumu. Umarım hepimizin yavrusu hasarsız atlatır, anılarda kalır, unutulur.

Hastanede çok ilginç bir şey oldu, içimizi rahatlatan bir lütuf: Kaan’ın hastanedeki takibini yapan ekibin başında bulunan ve her daim detaylı bilgilerle bizi rahatlatan Prof. Dr. Mahmut Çivilibal bize, 15 yaşında bir oğlu olduğundan ve 2.5 yaşında Kawasaki geçirdiğinden söz etmez mi! Üstelik o yıllarda,  hemen IVIG bulunamayınca, ilk uçakla Almanya’ya gidip ürünü bulup getirmek zorunda kaldığından ve zamanla yarışından bahsetti. Ne stres. Çok şükür şimdi iyi yavrucuk, daha da iyi olsun. Hala senede 1 kez kalp ekosu çektiriyorlarmış. Tüm ekip seferber oldu hastanede, ilgilerine minnettarız.

Eğer daha erken zamanda ateş düşürmeyi veya antibiyotikle müdahaleyi deneseydik ve düşmeseydi, o zaman Kawasaki %100 denilecekti ilk gece. Artık bunu denemeye vakit kalmamıştı. Zaten teşhis, sonraki günlerde kandaki bulgularla netleşti. Atipik Kawasaki. Gözlemleyemediğimiz ama kanda alenen görünen bulgular bunlar.

Zaten sezaryenle doğan bir bebek Kaan ve büyük şehir kaosunda, iş stresiyle, hileli hurdalı gıdalarla geçen hamilelik sonucu doğru beslenmediğimi de farz edersek, istenilen düzeyde olmayan bağırsak florası, iyiden iyiye çöksün istemedim. Genel olarak iştahlı olmadığından normalde de doğru beslendiğini söylemek kendi adıma güç. Antibiyotikten kaçarken kan ürününe ve anti-asitle aspirine de maruz kalmış oldu. Kan ürünü (IVIG) normalde düşük bağışıklık veya otizm tedavisi için destek ürün olarak da kullanılıyormuş. Yine de istemezdim çünkü o da bin-bir risk barındırıyor. Fotolarda görebilirsiniz. Ama olacağı varmış, oldu. Şimdi duamız; bu yaşadıklarımız ihtiyacı olanlara yol göstersin, gerekmesin ama gerekirse de destek olsun. Ve yapılan müdahale, iliğine kemiğine ruhuna ömrü boyunca şifa olsun. Olan bitenin izi bile kalmasın.

Eko çekimi 1 ay sonra. Aspirin tedavisi şu an devam. Unutmadan: KAWASAKI, BULAŞICI DE-ĞİL-DİR. Ve şimdi, unutmak istiyorum…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz