Tomisaku Kawasaki. Tam da ilginç bir gezi yazısı iliştiriveririm şuraya tatil öncesi diyorken elimize pimi çekilmiş bir Kawasaki tutuşturuluverdi de öyle öğrendim ismini. Kawasaki hastalığını tanımlayan doktor.

Olmak istemezdim geçtiğimiz hafta yerimde ve bunları yazmak da istemezdim; ama madem ki olacakla öleceğe çare yok, o zaman “vardır hikmeti tüm olan bitenin” der devam ederim.

O gece, minik pandamın yanı başında beklerken hep aklımda, “her an her şey olabilirmiş meğer” düşüncesi ve çıkmak üzere olan canı geri çeviremeyeceğim! Ne aciz bir bekleyişti o. Ne pişman… Anneliğimi yerin dibine batıran ne itiraflarla dolu. Ve dualarınız…Nasıl da ferahlattı.

Saat 03.00 civarı, eşim sırtını duvara dayamış ayak üstü uyukluyorken gece boyu müdahaleyi yakından takip eden doktor hanım geldi ve beni ağlarken görünce sarılarak, “bazı şeyleri önleyebilmek mümkün olsa, bizlerin çocukları hiç hastalanmazdı; siz biraz hava alın, sonra da uzanın” dedi, Kaan’ın yanında oturdu uzun süre. Hikayede paylaştığım yukarıdaki foto, o ana ait.

Beni güçlü tutan en önemli şey ise bana ulaşan ve “biz de geçirdik” diyen annelerin deneyimleriydi. Hastanede tek satır Kawasaki okumadım; çünkü duyduklarımla zaten tıkanıp kalmıştım. Eşim sürekli okuyor ve anlatıyordu; ama gerçek deneyim bulamamıştık. Bana ulaşan 5 anne oldu bu süreçte. Hepsi usanmadan deneyimlerini aktardılar, moral verdiler. Ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hepimizin yavrularına şifa dileyerek Kawasaki hikayemizi paylaşıyorum.

3 gün süren 38.5 dolaylarında ateşim tam düştü ve artık olağan grip belirtileri ile gümbür gümbür öksürerek ve dopdolu genizlerde bir süre cebelleşirim diyorken bu kez 3.5 yaşındaki oğlum ateşlendi. Benim ateşim düştü ve Kaan ateşlendi. İçten içe sevindim; çünkü halk arasında grip olanlara “şifayı kaptın” denilmesi tesadüf değil. Senelerdir ateşlenmiyordum ve hızla toparlamam için önemli bir silah diyordum. Kaan ateşlenince de aynen böyle sevindim. Ne öksürük azaltmaya ne ateş düşürmeye sıcak bakmıyorum ve en iyi bağışıklığın, enfeksiyonla boğuşurken kazanıldığına inanıyorum. Doktorlarımız da bebeklikten beri bizi bu yönde teşvik etti.

Kawasaki Hastalığı Belirtileri Neler? Neden Olur?

KAWASAKI HASTALIĞI İLK BELİRTİLER -1-

KAWASAKI HASTALIĞI İLK BELİRTİLER -2-

Oğlumdaki Kawasaki Hastalığı Bulguları

6 YORUMLAR

  1. Merhaba. Kızım hastaligi gecirirken cokca arastirma yapmama ragmen blogunuzu simdi görüyorum ve sanki o gunleri tekrar yasadim. ilm olarak lenf şişmesi, dusmeyen ateş, el ayaklarda kzariklik kasinti ve sisme, 3 gun yuruyememe(eklemlerde tutulum oldu), cilek dil, catlak dudaklar. Ve bu belirtilerin hepsi gunden gune ciktigi icin muayene eden 13 tane doktor ve yanlis teshisler. 14. doktor 6. gun teshisi kesinlestirdi ve ivig verilmeye baslandi. Ilk yarim saat kusma, ikinci yarim saat saturasyon düşmesi ve vucutta titreme ve kitlenme ile belirti veren yan etki. 1 saat ivig e ara verildi ve sonra daha düşük dozda verilmeye devam edildi. O anlarda omrumden omur gitti. Albumin yuksek, crp yuksek, sedimantasyon yuksek ve trombositler de yuksek. 3 ay aspirin devam edildi. Simdi kardoyoloji kontrollerimiz sürüyor. Allah bir daha yasatmasin ve kimseye vermesin. Size de cok geçmiş olsun.

  2. Merhaba aynı durumu ben on aylık kızımla yaşıyorum ve çok tedirginim bu hastalıkla tanışalı on gun oldu beni telkin edecek birşeyler söyleyebilirmisiniz

  3. Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Cuma günü 7 buçuk aylık kızıma ateşlenmesinin 8. Gününde kawasaki teşhisi konuldu ve tedaviye başlandı. Bugün asprin tedavisi başlandı. Şuan çocuğunuz iyi mi? Benim kızımın sol koroner arter damarında genişlemeye sebep olmuş. Cidden çaresiz ve bilgisisiz. İnternette hastalıkla ilgili yazanlar dışında bilgimiz yok. Ne kadar tedavi edilecek sorusuna önceliğimiz ilk 2 ay denildi. Kimden ne öğrenebilirsem diye saldırırken buraya denk geldim. Hatırlamak üzücü oluyordur eminim ama lütfen yaşadıklarınızı benimlede paylaşır mısınız?

  4. Arkadaşlar bizde tam 45 gün önce bu hastalığın tespiti ile çok zor günler geçirdik geçiriyoruz. Mutlaka ama mutlaka Özgür kasapcapur hocaya girmelisiniz. Lütfen sormak istediğiniz herşey için yazın ve arayın.
    05325296251

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz