Evimize geçen yaz taşındık ve bir süredir aklımda olan bir şeyi o sayede gerçekleştirebildim: Halıları sermedik. Oğlum koşarken düşüyor diye koridorda mecburen var; ama başka yerde yok.

Tencere yemeklerini ekmekle tüketmeye alışık birine “ekmek yemeyin artık” demek neyse “halı sermeyin” de o, biliyorum. Fakat emin olun; sebebi anlaşılamamış kuru öksürük, geniz akıntısı varsa şu halılara bir dikkat ediverin. Kortizonlu spreylerin sonu yok. Hiçbir şey yapılamıyorsa, çocuğun uyuduğu odada halı ve -kadife gibi- toz toplayan perde olmamasına özen göstermekte fayda var. Pelüş oyuncaklar da öyle ama Kaan vazgeçmiyor.

Peki nereden taktım bu konuya? Bademcik ve geniz etim olmadığı için kronik farenjitim vardı senelerdir. En ufak üşütmede veya viral bir durumda, en az 10 gün öksürük garanti. Ama nasıl bir öksürük!? Tütün tiryakisi amcalar gibi, bu bünyeden beklenmeyecek şiddet ve tonda. Senede mutlaka 2 kez, Mayıs ve Eylül’de.

Derken önceki iş yerim seneler sonra başka bir binaya taşındı ve yerler halı kaplıydı. Tam 1 ay sonra üst solunum yolu enfeksiyonu başladı, olabilir, öksürük yine cepte, makul; ama geçmiyor. Kaburgam kırılacak adeta. Göğüs Hastalıkları’na görünmemi önerdi iş yeri hekimimiz. Gittim. Alerji ve solunum testi sonucu teşhis: Alerjik Astım. Ev tozu akarı başrolde. Farenjit mi evrildi, yoksa zaten epey zamandır farkında olmadan astım mıydım bilmiyorum. Bildiğim tek şey, ofiste halı kaplı bir odada, tıkanacak gibi oluyordum.

İş yeri hekimimiz, iş yeri hastalığı olarak durumu raporladı. İK dönüş yaptı; “Raporda ev tozu akarı diyor, iş yerine dair bilgi yok. Ayrıca halılar Amerika’dan, anti-alerjik!” Şaka olmalı. Literatürde, “iş yeri akarı” diye bir şey zaten var mı? Halılar kaldı tabii. Sabahları ofiste, ilk 1 saat boğaz temizleme ihtiyacı da cabası.

Evde halısız, inanın geniz akıntısı epey azalıyor. Sebepsiz hapşırık ve öksürük de öyle. Temizleyiciye sık sık verseniz bile kimyasal yüklü geri gelecekler.

Halısız biraz garip evet. Eve ilk kez gelenlerin tepkileri şahane: “Yaşam yokmuş gibi, aaa.” Ağız yamultan emoji var mı buraya? Daha yakınsa, “Halı evi zengin gösterir ama, böyle bi garip.” –“E vereyim benim halıları, duvara asarsınız.” Demiyorum tabii. Serde konteslik var.

Oğlum zaten odasında oynamıyor. En çok zaman geçirdiğimiz odada, kumaş olmayan bir oyun halısı var. Silinebilir ve yumuşak. Bize yetiyor. Odasında da birkaç yap-boz mat.

Sizde durumlar nasıl? Hiç denediniz mi? Yediğiniz içtiğiniz sizin olsun, halıların sağlığa etkisini konuşalım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz