Pandam Kaan hastaneden eve geldiğinde, tıpkı son 10 gündür olduğu gibi, iştahı hiç yoktu. Resmen kasları eridi ateşli yattığı ve iştahsız olduğu o günlerde. Bacaklar çırpı ki zaten zayıftı. Kiloya, yediğine içtiğine asla takmam, ama bunu görmek üzücü oluyor ve artık ne yerse yesin de yoğun aspirin, antibiyotik ve mide koruyucu aldığı şu dönemde midesi boş kalmasın modundayız. O ise, her öğün simit yeme peşinde.

Kuru üzümlü şeylere bayılıyor. Bir fincan kek uydurayım dedim. Ciddi uydurmuşum. Kafa zaten bidünya. Sıvıları karıştırdım, baktım yumurta unutmuşum, içine 2 tane kırıp karıştırıverdim. Buna rağmen bir güzel oldu kiii. Tencerede buharla pişen kek bir harika oluyor, hep diyorum size, üşenmeyin deneyin. Farkı göreceksiniz.

2 yumurta _ en başa yazayım, unutmadan.
2 yemek kş tepeleme sadeyağ
6 yemek kş zeytinyağı
1 yemek kş elma sirkesi
1 sime tatlı kş karbonat
1 su bd akdarı (veya dilediğiniz çeşit) unu
1/3 su bd rapadura şekeri
2 yemek kş dolusu kakao
1 yemek kş dolusu tarçın
1 avuç kuzu üzüm
Ceviz

Rapadura şekerini ilk deneyişim. 1/4 ölçü de yeterli olurmuş. Siz dilediğiniz bir şekeri ekleyebilirsiniz. Meyve şekeriyle tatlı-kek yapmayı tercih etmiyorum artık (bkz: 28 Şubat tarihli, Kuru Fasulyeli Braaovni başlıklı yazım.) Ama Kaan bayılıyor diye biraz üzüm ekledim.

Fincanları zeytinyağı ile yağladım. Karışımı böldüm. Ben 6 yaptım ama 7 fincan ideal, epey büyük oluyorlar. Yarım doldurdum fincanları.

Tencereyi fincanların yarısına dek su doldurdum. Fincanları içine dizdim ve havlu kapatıp kapağı sıkıca kapattım. Altını yüksek açtım ama kaynadığı anda kahve ateşine aldım. 30. dakikada kürdanla kontrol edilebilir. Ben 40. dk’da kontrol edip altını kapattım ve bir yarım saat daha tencerede durdular. Enfes! Alt-üst soğutup buzdolabına aldım. Orada kolay bayatlamıyor. Bayatlamaya fırsat zaten olmuyor da nemli ve serin, çok daha lezzetli duruyor. Neyse, göğe bakalım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz