(Evvet, aynen! Yazıldığı gibi okunur, afiyetle yenir)

Eşim dereotu ve maydanozu ağzına koymaz demiş miydim?
Ne yaptıysam olmadı.
Brownie adı altında pancar bile yedirdim ama bu iki garibanı kabullenemedi.
O sebeple kısırımızda başrollerde yine roka ve taze soğan olacak.
Siz, dilediğiniz yeşillik ve baharatı ekleyebilirsiniz.
Ne yani bulgur yemiyoruz diye kısırdan mahrum mu kalacaktık?

Lakin bu kinoa ayıklama işi beni dünyadan soğuttu.
55 dakikama mal oluyor, ne yaptıysam süreyi azaltamadım.
Hiçbir şey çıkmasa da kendime mani olamıyorum, nitekim bir defasında tek bir siyah diken çıktı, bir de parmağıma battı, iyi ki ayıklamışım dedim. Belli olmaz. Bence ayıklayın.

Malzemeler: (5 kişilik)

2 su bardağı beyaz kinoa
Yarım demet taze soğan
1 adet orta boy kuru soğan
Yarım demet roka
Kornişon turşu (4-5 adet minik)

Zeytinyağı/Limon/Tuz
Pastırma (üzeri için)

Yapılışı:

1Kinoalarınızı ayıkladıktan sonra bol suda iyice yıkayın ve süzdürün.

 

2
Kinoa’m serpilsin üresin üresin üresin diyorsanız, bulgur pilavı pişirir gibi; yani 1 bardak kinoaya 2 bardak su olacak ölçüde, kaynar suya atıp suyu tümüyle çekene dek pişirebilirsiniz.

3
Lakin ben daha diri sevenlerdenim. O yüzden son 3 seferde hep şu yöntemle ilerledim: 1’e 1 ölçü: 2 bardak beyaz kinoaya, 2 bardak kaynar su gerekli. Su kaynadığı anda çelik tenceremin altını kapattım, kinoaları içine attım, bir tur karıştırdım ve tenceremin kapağını kapatıp demlenmeye bıraktım.

4
10 dk bekledim. (Genellikle su tümüyle çekiyor ve kinoalar yumuşayıp kabarıyor. Şayet kalan su olduysa ocağı açıp bir tık daha kaynatabilirsiniz. Diğer malzemelerinizi hazırlarken zaten mutlaka suyu tümüyle içecekler)

5
Turşuları ikiye bölerek ince doğradım. Rokaları ince doğradım. Taze soğanları, minik minik doğradım. Ancak diğer salatalarda yaptığım gibi çelik tencerede zeytinyağında hafif pişirmedim.

6Kuru soğanı minik küpler halinde doğrayıp ayrı bir çelik tavada, zeytinyağında, hafif saydamlaşıncaya dek pişirdim. Kinoların demlenmesini ve soğumasını bekleyecek onlar da bir kenarda. Yeşiklikleriniz hazır beklerken ve kinaolar kaynar suda (10 dk) kendi kendine demlenip yumuşarken yapabilirsiniz soğan pişirme işini. Dikkat! kavurma demiyorum. Fazla pişirmeyin, yağı yakmayın. Tatlı tatlı…Kinoalar o kadar sıcak ki yeşilliklerle karıştırıldığında doğal yolla yumuşuyorlar.

7
Yeşillikler mümkün olan en son anda eklenmeli ki diri durabilsin. Kaynar suyu iyice çekmiş kinoaları karıştırıp biraz havalandırıp yeşillikleri ve zeytinyağını, tuzunu, limon veya nar ekşisini öyle ekleyebilirsiniz.

8
Kokteyl domates ve evde közlenmiş kapya biber de çok yakışıyor. Ama ben üzerini, pastırma ile süslemek istedim. Pastırmaları çelik tavada ısıttım, yağını verdi ve çiğ halinden kurtuldu, yakıştı da. Bunu son anda yapmalısınız. Kısırı da olabildiğince sıcak servis etmelisiniz.

İnsanın içini açan ve geleneksel yemeklerden uzak, hoş bir akşam yemeği kaçamağı oluyor. Çay saatine veya öğle saatlerine özel diye düşünmeyin. Kısır gecesi yapmaya bayılıyorum.

İşyerine de götürebilirsiniz. Soğanı yağda öldürüp öyle ekleyebilir ve uygun yeşilliklerle donatabilirsiniz. Buzdolabında bir gün geçirdikten sonra lezzeti katlanıyor!
Organik kinoa mücevher değerinde olduğundan konvansiyonel tüketiyorum. Malum, ev ekonomisi. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz