Kim derdi ki bir gün ıspanak tarifi vereceğim!? Tadını sevmediğim gibi ıspanak yıkamaktan nefret ediyorum. Hani 1 kg alıp 4.5 saat tek tek yıkayıp bir daha almamaya söz vermiştim ya…O karar aynen devam. O yüzden sebze suyu içEmiyorum.

Öte yandan Kaan hastalanınca, Olay Yeri İnceleme Destek Timi  (OYİD) uçarak geldiler: Anneannem, annem. Allah sağlıklı ömür versin. Durum raporu şu ki; sırtına bir yelek giydirmemişim, ayakkabısız dolaştırmışım (giymiyor, n’apayım?), zaten aç gezdiriyorum ve millet her öğlen makarna yediriyor, gürbüz çocukları var, Kaan’ın kemikleri sayılıyor. Tüm bunlar, ben ortamda yokmuşum gibi, bana hitap etmeden arada geçen konuşmalar. Çünkü bayramlık ağzımdan rahatsızlar.

İmdi… Öğlen-akşam ayrı ve taze yemek yapabilen, protein hesaplayıp günlük menü planlayan bir anne asla olamadığım doğru. Mutfakta pratik ve yetenekli değilim. Hatta üşengecim. Ama ne derseniz deyin, ekmek-simit vermediğim için pişman değilim. Sabahları meyveli kek vermem büyük hata olabilir, ciddiyim; onu ayrıca yazarım.

Ispanak diyorduk. Evet, hazır sevgili OYİD timi bizdeyken onların desteğiyle, ilk gördüğümden  beri aklımda olan şu tarifi yapabildim. Çok beğendik. Nohut canavarı eşimse bayıldı. Orijinal tarif @mutfaktaugurvar a ait. Tarif fotolarda. Fotom Allahlık, akşam telaşında çekebilmem mucize (subliminal mesaj: şekilci olmayınız).

Yalnız ıspanak köklerim minicik çıktı. Asıl tariften farkı bu. O yüzden yeşil ince kıyılmış yapraklardan da ekledim.

1 kg ıspanağın kökleri

1,5 su bd nohut

1,5 su bd yeşil mercimek

1 iri soğan

Acı biber salçası

Sarımsak (kıyılmış)-Baharat-Tuz

Zeytinyağı

Geceden ılık yoğurt suyu katılmış suda mercimeği ve bol kaya tuzuyla nohudu ıslatıp ertesi gün haşladım.

Soğanı salçayla sade yağda biraz çevirip nohut ve mercimeği ekledim ve 3-4 dk daha karıştırdım. Ispanak, sarımsak, tuz ve çok az su ekledim. Kısık ateşte 25 dk. (arada karıştırarak) ağzı kapalı pişirdim. 3 yemek kş zeytinyağı, karabiber ve zerdeçal ekleyip karıştırdım ve altını da kapağını da kapatıp demlenmeye bıraktım. O nohutlar bildiğin helva olmuş! Bu ne lezzet! 1 aydır aklımda. İyi ki denemişim tarifi. Uğur Bey’in eline sağlık.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz