Süper Gıdalar dünyasında, en popüler besin türünü açıklıyorum: NEFES! Hem sudan ucuz. 😌 “Buz Adam” lakaplı Wim HOF’u hatırlarsınız. Hani buz dolu varilde saatlerce kalabilen, kutuplarda şortla koşan ve buz banyosunda dünya rekortmeni. Hayatı, rekorları hk detaya girmeyeyim, çok bilgi bulursunuz. Soğuk duşa da girmeyeyim; hayatıma sokabildiklerimle devam.

Meşhur bir metodu var; temelini uzak doğu pratiklerinden aldığı… Arada bahsederim, alerjik astım belirtileri (hastalığı sahiplenmeyelim, gelip geçici belirti!) sebebiyle tam nefes alamıyorum. Tarifi zor ama bir yerde takılıyor. Konuşurken yorulup sık nefes almaya, genel kondisyon düşüklüğüne, sık esnemeye yol açıyor. Sanki göğüs kafesi ciğerinize dar geliyor ve ciğerin ancak yarısını doldurabiliyorsunuz gibi bir hâl.

Ramazan öncesi, dahil olduğum bir grupta, rutinine bu tekniği alarak çok fayda sağlayan bir arkadaşla haberleştik. Tam sırası dedim ve günde 1 kez denedim. Nasıl ferahlatıp enerji verdiğine hatta “morali yükselttiğine” inanamayacaksınız! 10 dk sürüyor. Mümkünse boş mideyle, sabah ilk iş yapmak en güzeli. Ama koşturmacamız izin vermiyorsa bu koşula uyan, sindirimle uğraşılmayan ilk fırsatta diyelim.

Ben sırt üstü uzanarak yapıyorum, oturarak da olur. Kritik nokta, belirtilen anda nefesi tutmak. Uzuvlarda karıncalanma normal, bayılma dahi olabilir(miş). Oksijenin dokulara aktarılabilmesi için nefesi o belirtilen anda tutmak gerekiyor. Normalde 35 sn nefes tutabilen ben, 1.5 dk sonunda hala tutabilecek durumda olabildim.

Özetle; önce 30 defa derin nefes (diyaframı da kullanarak, yani göğüs kafesi değil bebekler gibi karnı şişirerek) alıp sonuncuyu verince kısa süre (15 sn) tutuyor ve sonra yine 1 derin nefes alıp en az 1 dk tutuyorsunuz. 2. ve 3. turda 1.5 dk ve isterseniz ötesi. Karmaşık mı? Videoya bakmanız yeterli.

Videoyu, İngilizce bilmeseniz bile size eşlik edecek şekilde ayarladım. Dinlemeniz ve bir kez önceden izlemiş olmanız yetecek. 3 tur yapılıyor.  Meraklısına. Herkese “bol nefes sıhhat” dilerim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz