2019’a zımba gibi mi girelim, bomba gibi mi, turp gibi mi? Moralleri boş verelim. 😔 Yazalım gitsin.

Eklemlere ve büyük kas gruplarına oksijen vakti! 16 ayrı kas grubu için size bir egzersiz anlatacağım.

Dr. Zach Bush’u duymuş olabilirsiniz. Nitrik Oksit salınımını arttıran “sadece 4 dakika süren” bir egzersiz öğretiyor.

Kasları besleyen kan damarlarında bulunan minik sihirli iletişim molekülü diyor nitrik oksit için. Kan basıncını düşüren ve kandaki oksijeni arttıran, vücutta doğal yolla üretilen bir tür minnoş; kardiyovasküler sistemin kıymetlisi. Damara genişlemesini veya açılmasını söyleyen bu haberci molekül, elastik bant gibi damarların genişlemesine ve kalbe rahat kan akışı sağlanmasına yardımcı. 💜 Egzersiz esnasında oksijen azalınca açığa çıkıyor, oksijenlenmeyi ve kasa gidecek besini arttırıyor! Lâkin…Yaşlandıkça daha az üretiyoruz. Zaten egzersiz yok çoğumuzun hayatında…🙄 Öyle öyle.

Detayı doktorunuza danışıverirsiniz. Ben, Dr. Bush ve yine O’ndan bu egzersizi öğrenen Dr. Mecola’nın yalancısıyım.

Unutmadan! Nitrat zengini beslenmeyi de ihmal etmeyelim ki onlar da nitrik okside dönüşebilsin. Mangal gibi bağırsaklarımız var ya -her şeyi mükemmel öğüten hani- not düşeyim: Roka, turp çeşitleri, pancar, lahana, dereotu, ıspanak, SARIMSAK, antep fıstığı mesela…

Etkiyi arttırmak için biraz da arginin ekleyelim: kabak çekirdeği, susam, fındık, ceviz, badem.

Sen yapıyor musun Merih? Siz bana bakmayın. Ruhum yoruldu 2018’de ve halen. Yolundayım diyelim.

EGZERSİZ NASIL? Her bir hareketi  10ar kez tekrarlayarak toplamda 4 setten 160 hareket yapmış olacağız. Günde 3 kez yapılması öneriliyor. 2 sefer arasında en az 2 saat geçmiş olmalı, üst üste yapılmayacak, zaten göründüğü kadar kolay değil, nefes kesiliyor. Ama çoook kısa sürüyor. Hafife almayın, sağlığınız elverişli ise deneyin. Parmak uçlarınızdaki karıncalara bayılacaksınız.

İlk hareket (squat) sandalyeye oturur gibi olacak, basit bir diz bükme gibi değil. 2. harekette kollar, 90 derece kalkacak, kontrolsüz bir şekilde gelişigüzel savrulmayacak. Omuzda probleminiz varsa ona alternatif de gösteriyor videoda.

Mercola videosuna da bakayım derseniz şöyle yazın: Dr. Mercola’s Nitric Oxide Release Workout

O zaman, buyursunlar. Here we go.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz