Acıbadem kurabiyesi…Maccarone…Derken Macaron…La Pátissier Français yapsa beğenirdiniz. Ama ben yaptım. Ana malzeme badem değil diye boynu bükük mü kalsın tarifimin? Bu tarife afili isim lâzım.

Kuru fasulyeye biraz üstten bakılıyor; garibim, adı çıkmış pilavla. Ve bir Bursalı olarak garanti veriyorum ki tadı kestane kreması gibi. İçinde fasulye olduğunun anlaşılmasına imkân yok. Önce tattırın, sonra içindekileri itiraf edin, göreceksiniz.

1.5 su bardağı kuru fasulye

12 yemek kş. tahin

3 yemek kş. bal

3 yemek kş. hindistancevizi

3 yemek kş. kakao

6 yemek kş. Hindistancevizi yağı

4 adet kuru incir

3 yemek kş dut kurusu

Ceviz

Eşim; bir tahinli-cevizli fincan keke bir bu tarife müptela. 5 aylık bebeği olan misafirime ikram ettim. Süt ürünleri tüketemiyordu emzirme nedeniyle. “Rahat ol, süt – yumurta hiçbiri yok” dedim ama içindekileri söylemedim. Kokusuna vuruldu. O dilim bitince ve fasulyeyi duyunca, yüz ifadelerine bayılıyorum.

Şimdi kalkıp fasulyeyi, yoğurt suyu eklenmiş ılık suya bassanız yarın şipşak yapılabilir. Ilk defa oğlumun doğum günü için yaptığım tarifi biraz değiştirdim: Pekmez yerine bal ekledim, tahini arttırdım ve üzerine tahinle HC yağı karışımı dökmeyip sadece mini mini kuru incir, ceviz ve dutlarla süsledim. Kesinlikle bu hali daha güzel oldu. İlk tarif de fotolarda.

İncirleri minicik doğradım. Dutları birkaç su yıkadım. Dibe çöken kumlar inanılmaz.

Suda bekleyen fasulyeleri “yeni” suda haşladım. 3e böldüm ki iyi karışsın malzemeler. Yani her partiyi ½ su bd fasulye, 4 yemek kş tahin, 1 yemek kş bal, 1 yemek kş hindistancevizi rendesi, 1 yemek kş kakao, 2 yemek kş HC yağı gibi düşünün. Fasulyeyi kaça bölerseniz diğer malzemeler de öyle.

Oluşan kremayı borcama yaydım. Üzerini fotodaki gibi süsledim. 2-3 saat dondurucuda bekletip streç film örterek buzdolabında aşağıya aldım. Ba-yıl-dık.

1 Yorum

  1. öncelikle tarifler için teşekkür ederim. Fasulye’yi haşladıktan sonra blender den geçiyormusunuz? yoksa kendinden karıştırırken dağılıyor mu? yani içinde belli olmasın diye soruyorum. Baya dağılacak kadar haşlamalımı? Deneyeceğim inşallah bende. Çocuklarıma ve kendim dahil şekersiz unsuz tarifler öğrenerek yemek alışkanlıklarımızı değiştirmek istiyorum. Tabi geç kaldım biraz çocuklar büyüdü çok sevmiyorlar şekersiz kekleri vs. Eşimde öyle umarım başarabilirim değişik güzel tatlarla.

    Harikasınız!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz