Peşin söyleyeyim: Bu bir, “ilacı bırakın, ne varsa doğada var” paylaşımı değil. Sonra vay efendim Merih önerdi de ev ocakbaşı, bilemedin mezeci koktu; yetmedi ilacı da kenara koyuverdik, olmasın. Hele antibiyotik! “Doktorumuz 10 önerdi, iyileşince 5’te bıraktık” asla olmaz, antibiyotik direnciyle hepimizi yakarsınız, aman diyeyim. “10 verdi, biz 15 içelim, garanti olsun” neyse, “10 verdi, hemen iyileştik, 5’te keselim” de o. Doktoru, antibiyotik yazması için lütfen darlamayın. Yazmışsa ve doz belirtmişse de kafanıza göre yarıda bırakmayın.Umarım netsinizdir.

Öksürüğün 1001 türüyle tanıştığımız ve evde “bilmediğiniz” neler yaptığımız şu dönemde, geçen sene denediğim onca şeyden (Kaan’ın Öksürüğü başlıklı yazıda anlatmıştım: #gdcçocuk) farklı bir şey öğrendim. Hani ne yaparsanız yapın, akşam üzeri o sinüsler dolmaya başlar, yorgun argın yatarsınız da gün boyu belki sayılı kez gelen öksürük gece uykunun en tatlı yerinde nöbet halinde gelir, kalkar dolaşırsınız, taze zencefil çiğnersiniz, solüsyonla geniz temizlersiniz, üstelik boğazı ıhlamurla/karabaş otuyla yumuşatmışsınızdır…Ama gece uyutmaz da uyutmaz geceleri, o geriye akan hınzır.

Hele çocuksa öznemiz, daha zordur. Envai çeşit tarif ve baş ucuna koyulan soğan da “bana mısın” dememiştir. İşte bu noktadaydık. Tarif, pek sevdiğim @vitamingillerhq den hızır gibi yetişti.

Ev sağlam koktu! Tüm komşular buluşup bir odada sarımsak yeseniz ve odaya dışarıdan bir masum gelse, ancak o kadar kokabilir; ama sonuç: Umulmadık! Bu tarife bir şans mutlaka verin. Yoksa boşuna yazmam, bilirsiniz.

İnatçı vakalarda günde 2-3 kez gerekebilir. Biz hep gece yatarken yaptık (3 gece). Her yaştan insana uygun. Bizim mankenimiz 4 yaşında. Bünyeye ve ihtiyaca göre, kiminde tek gün kiminde üst üste 2-3 gün uygulamak gerekebilir.

Tarif: Organik sarımsağı (2-3 diş) dövüp üzerine organik zeytinyağı gezdirin. Ayak tabanlarına sürüp kalınca bir çorapla yatırın. Öksürüğe derhal etkisini görmezseniz buradayım. O gece iyi ve deliksiz uyuyacak en azından. Ertesi gün kaldığı yerden devam edebilir. Gece uyusun da bakarız. (Çin sarımsağı ve riviera yağ ile deneyip olmadı yazan çıkar mı şimdi? E olabilir, kısmet artık).

Önemli Notlar!

Asla ama asla ayağı strece, poşete sarıp sera etkisi yaratmayınız! Doğrudan çorap giyilecek.

Sarımsakları iyice macun gibi eziniz. İmkan varsa soğuk sıkım çörekotu yağı da ekleyiniz. Şart değil ama eklenirse etkisi artar.

Bazı ayaklarda, bilhassa iri kalan parçalar hafif tahrişe yol açabilir. Tarif, en etkili gece uykusunda çalışıyor hormonlar devreye girince. Ama imkanı olan gündüz deneyebilir. Gündüzden tarifi hazırlayıp sadece yağı sürmek de iş görüyor.

Ben son denememizde, 4 yaşındaki oğlum için, hazırladığım tarifi üst üste 4 gün kullandım. Bu sefer etkiyi ölçmek için; sarımsakları değdirmeden sadece yağı sürdüm ve her gün taze yapmadım. O hâliyle bile çalışıyor tarif.

Gece mışıl mışıl, derin uyutur. Sabah balgam attırmak için yoğun öksürükle uyandırabilir. Bazen de kusarak veya dışkıda balgam attırıyor. Şaşırmayınız.

Bundan sonra baş ucu tarifimdir. Esen kalın.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here