Kaan’ın -griple beraber gelen ve bronşiolitle taçlanan- kulak enfeksiyonu için, “hemen antibiyotik vermeden” bizi destekleyen fitoterapi uzmanı doktorumuz Ömer Bey’in bize öğrettiği kulak damlasını paylaşmak istedim.

Düşmeyen yüksek ateşle ve griple sarmalanmıştı güneşim;  biz bu sefer başaramadık kulaktaki sıvı birikimini kurutup iltihabı yok etmeyi, ama denemeye değer olduğunu düşünüyorum. Zira yüksek ateşe ve kulakta enfeksiyona rağmen kulak ağrısı bu tarifle yok olmuştu, iyi de gidiyordu. Muhtemelen bu, damla ile mümkün oldu.

1 yemek kş calendula (aynısafa) yağı
1 yemek kş kantaron yağı
1 yemek kş sızma (mümkünse taş baskı soğuk sıkım) zeytinyağı
1 yemek kş sığır kuyruğu (mullein oil) yağı
1 diş sarımsak rendesi

Sığır kuyruğu kolay bulunmuyor, bu sebeple o hariç olsa dahi, diğer yağların birlikte iyi iş gördüğünü iletmişti doktorumuz ve eczanede hemen 10’ar ml yağ karışımı hazırlatılabiliyor. Evde zeytinyağı ve sarımsak ekleniyor. En az 1 gün bekletmek gerekiyor. Vakit varsa 1 hafta. Ben 17-18 saat bekletip damlatmaya başladım.

Bu tarif; orta kulak ve dış kulak yolu enfeksiyonlarında, ağrı ve enflamasyonu azaltmak için kullanılabiliyormuş. Sığır kuyruğu, başlı başına mucize. Özellikle sarımsak rendesiyle birleşince. @bktkaptan dan almak nasip olmadan oğlum hastaneye yatınca, henüz deneyemedik ama bu bitkiyi unutmayın.

Ve önemli not: Kulağa normalde rastgele bir şey damlatmak doğru değil. Doktor muayenesi ve kulak zarında yırtık olmadığının tespiti önemli. Lütfen unutmayın. Biz ilk gece ağrı ilk defa yokladığında, yine doktorumuz önerisiyle, evdeki lavanta uçucu yağını pamuğa damlatıp (kulağa değil pamuğa, adı üzerinde uçucu) tampon yaptık, o gece ağrısı olmadı ve doktora muayeneye geldik.

Kalın sağlıcakla.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here