“Ağırlıklı battaniye”yi duydunuz mu? (Gravity/Weighted/Heavy/Therapy Blanket) Terapi Yorganı (Gewichtsdecke) diye de geçiyor. Teessüfler herkese! Burada en çok muzdarip olduğum konu; oğlumun uykusuzluğu, uykuya dalamaması ve derin uyuyamaması diye çok yazmışlığım var. Keşke bu ürünün Türkiye’de de olduğunu çıtlatsaymışsınız şu garibe. “Koza gibi yorgana sarılarak, yanlara sıkıştırarak ve kulağına dek çekerek” uyumaya bayılan şu anneyi de unutmayalım.

Otizmli Prof Dr Temple Grandin’in hayatını anlatan filmi izlediniz mi sahi? Kendi icadı olan sarılma makinesini… İzlerseniz bu yazı bir kat daha anlam kazanacak.

Nedir? Minicik cam küreciklerle ağırlaştırılmış pamuklu battaniye. 🌿 Mesele şu ki hepimizin sarılıp sarmalanmaya, kucaklaşmaya ihtiyacı “her zaman” var. Sırtımızın pıtpıtlanmasına… Bu kucaklaşmalar, aslında sirkadyen ritmimizi düzenlemeye destek oluyor, stresimizi azaltıyor ve gece uykuya dalmamızı kolaylaştırıyor. Uykusuzluk sorunu çok katmanlı bir sorun şüphesiz; ama bir desteğinin de bu yorganlar olduğu belirtiliyor. Hani büyük annelerimizin “ağır ama huzurla uyutan” yorganları gibi…Amerika ve Avrupa’da son senelerde gayet iyi bilindiği ve tercih edildiği düşünülürse bizde niye geç kalındı, hayret ediyorum okudukça.

Kimlere lazım? Aslında hepimize. Ama bilhassa uykusuzluk (insomnia), anksiyete, huzursuz bacak sendromu olan yetişkinlerde; otizm spektrumunda olan, DEHB ve duyusal işleme bozukluğu olan çocuklarda çok etkin olduğuna dair çalışmalar var. Buraya “bağlantı” koyulamadığı için; bloğuma, Türkçe ve Almanca olarak ayrıntılı dokümanlar ekledim.

İlham kaynağı eskilere dayalı. Kum ile doldurulan yelek ve hırkalar, DEHB ve otizmi tedavi etmek için (Sandweste ADHS diye aratıp foto görebilirsiniz) yurt dışında halen kullanılıyor. Bugünlerde ise; bu terapi yorganları; anksiyete bozukluğu, depresyon, otizm, Alzheimer’s, huzursuz bacak sendromu ve Tourette Sendromunu tedavide destek amaçlı kullanılıyor.

Kendi adıma, anneannemin hediyesi olan ağır yorganı, 1 kez bile kullanmayıp “en hafif” olanlara yönelip pamuktan yünden uzaklaşıp bilmeden “kuş gibi hafif” olanları almıştım yıllar yılı… Ama bazı şeylerin kasıtlı olarak hayatımıza sokulduğunu ıskalamışım. Başka pek çok şey gibi…

Trendyol Linki İçin Tıklayınız.

Ve iddianın ötesinde “deneyimler” gösteriyor ki; içine, her yere eşit temas edecek şekilde, minicik cam küreciklerin dağıtıldığı ve böylelikle kumaş beraberinde ağırlaştırılan bu battaniyeler, uykuda “derin bası stimülasyonu” sağlıyor ve bu sayede, sevdiceğinize sarılmış gibi oksitosin salınımı olması yanı sıra “stres hormonu olarak bilinen” kortizolu düşürüp biricik nörotransmitterler olan serotonin ve dopamin salgılanmasını destekliyor. Peki melatonin bu adımlara kayıtsız kalır mı? Rahatlama, gevşeme, derin uyku yolda…

Kim üretiyor? Kurulduğundan beri, çeşitli Avrupa ülkelerine (Almanya bkz: leviadecke.de) ihracat yapan @sinada.home üretiyor. (https://www.sinadahome.com/) Firma ortaklarından olup sorularıma ayrıntılı yanıt veren, ürünlerinin şeffaflıkla arkasında olan, öyle ki “benim deneyimim yetmez, Sn Dr @teoman.karadag dan da kinezyoloji testi rica etsek?” dediğimde teraddütsüz kabul eden, Avrupa pazarında hatırı sayılır firmalara üretim yapan ve bir o kadar da mütevazı Musa Bey; vizyoner ve insancıl yaklaşımıyla, hem %10 gibi bir indirim kodu sundu bizlere hem de “alım gücü olmayan” bilhassa “otizm teşhisi olan 50 miniğe” destek olabileceklerini belirtti. İndirim yerine bolluk-bereket kodu diyoruz hani, bu defa “mışıl mışıl uyku” kodumuz: Merih10 @sinada.home a girdiğinizde %10 kullanıma hazır.

Bu kodla şimdi alışveriş yapmak için tıklayınız.

Dr Teoman Karadağ’ın test sonucu şöyle: “Kinezyolojik olarak tüm sorulardan geçti; kullanılabilir. İnsan sağlığına zararlı, negatif stres yaratan bir malzeme içermiyor. EMF olarak ölçüm de sınır değeri geçmedi.” Çok sevindim.🌿 Raporu burada görebilirsiniz.

Yabancı kaynaklardan derlediğim bazı notlar ekleyeyim: Yurt dışındaki çalışmalarda, tek tek patolojiler için değinilmiş ve dikkat eksikliği, otizm, kaygı, hiperaktivite, stres temelli ve büyüklerimizde ise demans için önerilmiş. Kritik olan husus şu: VÜCUT AĞIRLIĞININ %10’u KADAR AĞIRLIKTA BİR ÜRÜN SEÇİLMESİ GEREKLİ.

Yabancı Kaynak 1 – İngilizce

Yabancı Kaynak 2 – İngilizce

Yabancı Kaynak 3 – Almanca

Oğlum asla üzerini örttürmüyor diye tek kişilik olanı bir süredir ben deniyorum. Kiloma oranla düşünerek 6 kg olanı aldım. Tek kelimeyle BAYILDIM! Ürüne özel çalışılmış %100 pamuklu nevresimi de bende var ve içindeki mini bağcıklarla, battaniye kenarındaki iliklere geçiriliyor, böylelikle kaymıyor ve sentetik olmayan yapısıyla sarmalıyor. (Kapitone olduğu için, başka bir nevresim ile de kaymadan kullanmak bence mümkün.) 🌿

Derken oğlum evde konuşulanları duydu ve “ben ben ben!” dedi. Ürünün ulaştığı ilk günden beri uykuya dalarken benim battaniyemin altında uyuyor. Sonra kendi yerine alıyorum ve yorgansız devam ediyor. Ama çocuklar için olanı almamızı kendi istedi.

Gündüzleri, kendini örtülere sarıp üzerine düğüm atmamızı istediği oyunları var. Duyu bütünleme terapisi alıyor. Orada da battaniyeye dürüm gibi sarılıp yuvarlanma ve koza gibi içine sıkı sıkı gireceği tür oyunlar önerilmişti ve o sebeple sanıyorum, hafif baskı altında, hareketleri de daha sınırlı ve sakin uyumayı çok sevdi. 45 dkdan önce uykuya dalamama durumu oluyor zira ve bebeklerin uyurken sıçraması gibi kendini uyandırabiliyor. 2 kg olanı da O’nun için sipariş verdim. Hatta omuz örtüsü, yelek gibi versiyonları da üretmelerini umuyorum.

Ürünü incelerken TAKTİL (DOKUNMA/BASI) ve PROPRİOSEPTİF (vücut farkındalığı) duyu girdileri sağlaması sebebiyle, uykusuzluk için yetişkinlere de TAMAMLAYICI ÜRÜN niteliğinde ve kimyasalsız metotlar arasında öneriliyor. Ben birkaç araştırma sonucuna göre ilerler miyim? Elbette hayır. Danışıklı dövüş neler gördü bu gözler. O sebeple deneyimler mühim.

Duyu Bütünleme Terapisinde Materyalin Önemi konulu çalışma için tıklayınız:

Örneğin bir arkadaşımın annesi, beklenmedik bir anda, eşini kaybetti. Herkes için büyük bir şok ve kayıp. Yurt dışında yaşıyorlar. O dönem bu yorganlardan kullandığını ve uykularının/stres düzeyinin çok olumlu etkilendiğini dinlemiştim. Oradaki fiyatlar fahiş olduğundan bazı ülkelerde devlet, otizmli bireyler için; sigorta kapsamında sağlıyor, sembolik bir ücretle REÇETE ile ailelere veriyor, senelerce kullanılıyor ve yenilenmesi gerektiğinde de yine temin ediyormuş.

Bu sebeple kullananların deneyimlerini bu yazı altına beklerim. Yurt dışı bizden çok daha iyi biliyor olmalı. Kendileri aldığında çok daha yüksek fiyatlarla alıyorlarmış. Yalnız dikkat! Orada metal zincir ile ağırlaştırılmış versiyonu da var. Cepte bozuk para taşınması, bazanın metal olması dahi ÖNERİLMEZKEN (bkz: Dr @teoman.karadag röportajım) yorganda da cam olması tercih sebebimiz.

Kimler dikkat etsin? Solunum ve kan dolaşımı problemi yaşayan, ameliyat sonrası iyileşme sürecinde olan kişilerin ve epilepsi, kalp ritim bozukluğu, hipertansiyon hastası kişilerin bu ürünü doktor tavsiyesi olmadan kullanmaması öneriliyor. Keza 2 yaş altı çocuklar VE astım/obstrüktif uyku apnesi gibi hassasiyeti olanlar çocuklar için de doktorlarına danışmalılar. Çocuklar için 2 ve 4 kiloluk versiyonlar var.

Peki yeter mi? Benim için yetmez. Eğitimini Almanya’da almış, duyu hassasiyetleri ve NöroFizyolojik Psikoloji alanlarında çok kıymetli çalışmaları olan ve EMDR konusunda da destek aldığımız pedagogumuz Sn Hemşin ADIGÜZEL’e danıştım: “Elbette duydum. 3 senedir evde kullanıyorum, kumla ağırlaştırılan versiyonunu Almanya’dan getirmiştim, ülkemizde de bulunmasına çok sevindim” dedi ve benimle bazı çalışmalar paylaştı.  2014 senesinde Almanya’da yazdığı bir raporu Türkçe’ye çevirerek bizimle paylaştı. Vizyon diye buna derim. Şuradan okuyabilirsiniz…

Yurt dışında ürüne yönelik “ultra bilimsel” eleştirilerden biri; araştırmaların uyku laboratuvarlarında gerçekleştirilmemiş olmasına dair olup sadece yoruma/anlatıma dayalı olması hatalı görülüyor. Oysa iyi biliyoruz ki sarımsaklı yağdan tutun bu hesaptaki tüm yazılara dair deneyimler bizi “ayık” tuttu, hepsini “bilimsel” atıflara ve “sponsorlu bilgilere” dayandıramıyoruz.

Bu gibi araştırmaları yaparken “gönüllü denek” olarak kullanılan kişilerin stressiz, rahat ve alışkın oldukları ortamlarda test edilmeleri öneriliyor. Şimdi size soru: Öyle bir ortamda yer yadırgamaz ve uyuyabilir misiniz? Ben uyuyamam ve deneyimime, gözüme inanırım. Ülkemde üretilen bu ürünle de gurur duyarım. Bilinmesi için elimden geleni yaparım. Mışıl Mışıl uyku kodumuzu unutmayınız: Merih10

Bu kodla şimdi alışveriş yapmak için tıklayınız.

Trendyol Linki İçin Tıklayınız.

Yıkanabilir olduğunu, gelir gelmez yıkayıp öyle kullandığımı ve çok kolay kuruduğunu da hatırlatayım. Özetle anneannemin kalın, serin, huzur veren yorganı gibi…Ama lavanta kokusu eksik.

Detoksun en kritik adımı uyku! Merih GDC, iyi uykular diler.

NOT: Merih10 koduyla, Sinada resmi web sitesinden yapılan alışverişler üzerinden bir komisyon anlaşmamız bulunmuyor. Firmanın, okuyuculara jesti oldu bu. (Eylül 2023)

Eylül 2023 tarihli eklemeler:

Yapılan yeni çalışmalara dair dokümanları aşağıda görebilirsiniz:

Sinada Akıllı Ağırlıklı Uyku Yorganı Klinik Çalışmalar Literatür ve Makaleleri

American Journal of Occupational Therapy Araştırması Sonuçları

#reklam #işbirliği

7 YORUMLAR

  1. Bende kisisel tecrubelerimi paylasmak istiyorum. 54-55 kilo seviyelerindeyim. Agirligimin %10 seviyesine yakin oldugu ve yetiskinler icin en dusuk agirlik olan 6kg battaniyeyi tercih ettim. Cok sefer denememe ragmen uyuyamiyorum, boguluyormus nefes alamiyormus gibi hissediyorum ki gercekten cok agir geldi benim icin. Agirlikli battaniyeyi sevip sevmeyeceklerini anlamak icin insanlara onerim, birkac kat yorganla deneme yapmalari ve agirliklarini olcmeleri.

  2. Bizim evde paylaşılmasını bir battaniye kendisi,eşim ile 2 adet alarak durumu çözdük.agirlik konusunda eğer “darlanma” duygunuz yayginsa dusuk ağırlıklı olanı tercih etmenizi tavsiye ederim. Sol tarafa yattığında kalbi carpanlar da buna dahil. Sarıp sarmalanma ihtiyacı olanlar örttüm ama sırt açık kaldı mı diye endişe edenler çok rahat edecek.

  3. Bende kızım için aldım geçen sene hafif otistik benim kız gece uyumama ve sabahları çok hırçın uyanması oluyordu çok agresifti sonra Merih abla ağırlık battaniyeni tavsiye etti iyikide etmiş ona çok teşekkür ederim geçen seneden beri kızım da büyük farklılık gördüm çok şükür gece rahat uyuması sabahta çok mutlu ve ağlamadan uyanması gün içerinde dahi çok sakin bir birey oldu elhamdülillah sinahome ayrıca da teşekkürlerimi sunuyorum şiddetle tavsiye ediyorum

  4. Bir hafta önce doğduğundan beri uyumakta güçlük çeken kızım için aldım. Kızım Şu an 13 yaşında ve saat 22:30 da yatağa gidip st 24: te uyanık olan uyuyamayan bir çocuk. Bir haftadır yatağa gitmesiyle uyuması bir oluyor. Mucize gibi. Şimdi aile boyu aldık.

  5. Merhaba bizde ailece sinada doğal taşlı ve ağırlıklı battaniye aldık .Uyku kalitesinde inanılmaz değişimler oldu.Çok daha dinç uyanıyorum .Derin uyku süreleri uzadı çok daha dinlenmiş bir bedende güne başlamak yaşam kalitesini de arttırıyor.Kesinlikle tavsiyemdir

  6. Eşim ve kendime ayrı selenit taşlı aldık. İlk günler biraz yadırgadık ama şimdi sabahları çok rahat dinlenmiş kalkıyoruz. Önceden yataktan zor kalkardık. Kızım için de almıştım. Sabah erkenden dinç bi şekilde kalkıyor. Biz çok sevdik. Merih Hanım bizi bu battaniyelerle tanıştırdığınız için teşekkür ederim. Size çok dua ediyorum işiniz rast gitsin sevgiler…

  7. Ben 56 kilohum, ke dim için değil oğluma aldım battaniye, merak ettim bazı günler uyudum battaniye ile, sabah kalktıgımda kafamın ici sanki pırıl pırıl aydınlık, dinç olarak uyanıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz