2019’un ilk yazısı, mis gibi bir çorba olup içimizi ısıtmasa mıydı? Değil mi ki virüsler kol geziyor…Doğal antibiyotik sarımsak ile başka tarifler yapmasa mıydık? Avrupa’da popüler bir tarifmiş, vitamingiller.com’dan aldım bu versiyonu.

Öncelikle sizi temin ederim; piştikten sonra içinde sarımsak olduğunu anlamak mümkün değil. Üst üste 2 kez “çok güzel bir çorba bu!” yorumu duyduğum ve reddedilmeden içilen bir çorba oldu. Kremalı gibi tadı. Ama tabii herkes tadıp da yorum yapana dek heyecandan nefesimi tuttum, o ayrı.

3 baş sarımsak

3 yumurtanın sarısı

1.5 litre su

4 yemek kaşığı sızma zeytinyağı

Bir tutam kekik

Bir tutam kuru ısırgan

Tuz

Üzerine (ghee) sadeyağ-biber

Tarifte maydanoz ve adaçayı var. Ben eklemedim yok diye.

Tüm sarımsakları soydum.

O esnada suyu kaynattım. Kaynadığı anda sarımsakları, tuz, kekik ve ısırganı ekledim. 15 dk kaynadılar. 15. dk’da sarımsakları tel süzgece aldım. Hâlen en kısıkta pişmekte olan çorbaya, tahta kaşığın tersiyle eze eze sarımsak püresinin karışmasını sağladım.

Ayrı bir kasede, 3 yumurta sarısı ve 4 kş zeytinyağını çatalla çırptım. Sarımsakların karıştığı çorbadan bir miktar alıp yumurtalı karışımın ılınması için çatalla çırpmaya devam ettim. Sonra bu ılık karışımı yavaşça çorbaya ekledim. Bir taşım kaynadı ve altını kapattım.

Gerek de yoktu aslında ama renk olsun diye biraz biber ve sadeyağ kızdırıp döktüm. Ekmeksiz olmaz diyenler (kruton severler) için bir öneri vitamingiller’de var. Vitamingilller sarımsak yazıp aratırsanız tarifi görebilirsiniz.

Pek güzel oldu. Şifa ile.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz