Tomisaku Kawasaki. Tam da ilginç bir gezi yazısı iliştiriveririm şuraya tatil öncesi diyorken elimize pimi çekilmiş bir Kawasaki tutuşturuluverdi de öyle öğrendim ismini. Kawasaki hastalığını tanımlayan doktor.

Olmak istemezdim geçtiğimiz hafta yerimde ve bunları yazmak da istemezdim; ama madem ki olacakla öleceğe çare yok, o zaman “vardır hikmeti tüm olan bitenin” der devam ederim.

O gece, minik pandamın yanı başında beklerken hep aklımda, “her an her şey olabilirmiş meğer” düşüncesi ve çıkmak üzere olan canı geri çeviremeyeceğim! Ne aciz bir bekleyişti o. Ne pişman… Anneliğimi yerin dibine batıran ne itiraflarla dolu. Ve dualarınız…Nasıl da ferahlattı.

Saat 03.00 civarı, eşim sırtını duvara dayamış ayak üstü uyukluyorken gece boyu müdahaleyi yakından takip eden doktor hanım geldi ve beni ağlarken görünce sarılarak, “bazı şeyleri önleyebilmek mümkün olsa, bizlerin çocukları hiç hastalanmazdı; siz biraz hava alın, sonra da uzanın” dedi, Kaan’ın yanında oturdu uzun süre. Hikayede paylaştığım yukarıdaki foto, o ana ait.

Beni güçlü tutan en önemli şey ise bana ulaşan ve “biz de geçirdik” diyen annelerin deneyimleriydi. Hastanede tek satır Kawasaki okumadım; çünkü duyduklarımla zaten tıkanıp kalmıştım. Eşim sürekli okuyor ve anlatıyordu; ama gerçek deneyim bulamamıştık. Bana ulaşan 5 anne oldu bu süreçte. Hepsi usanmadan deneyimlerini aktardılar, moral verdiler. Ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hepimizin yavrularına şifa dileyerek Kawasaki hikayemizi paylaşıyorum.

3 gün süren 38.5 dolaylarında ateşim tam düştü ve artık olağan grip belirtileri ile gümbür gümbür öksürerek ve dopdolu genizlerde bir süre cebelleşirim diyorken bu kez 3.5 yaşındaki oğlum ateşlendi. Benim ateşim düştü ve Kaan ateşlendi. İçten içe sevindim; çünkü halk arasında grip olanlara “şifayı kaptın” denilmesi tesadüf değil. Senelerdir ateşlenmiyordum ve hızla toparlamam için önemli bir silah diyordum. Kaan ateşlenince de aynen böyle sevindim. Ne öksürük azaltmaya ne ateş düşürmeye sıcak bakmıyorum ve en iyi bağışıklığın, enfeksiyonla boğuşurken kazanıldığına inanıyorum. Doktorlarımız da bebeklikten beri bizi bu yönde teşvik etti.

Kawasaki Hastalığı Belirtileri Neler? Neden Olur?

KAWASAKI HASTALIĞI İLK BELİRTİLER -1-

KAWASAKI HASTALIĞI İLK BELİRTİLER -2-

Oğlumdaki Kawasaki Hastalığı Bulguları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here